"Vahap Munyar" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Vahap Munyar" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Vahap Munyar

Erbil’den 170 milyon dolarlık ‘iş’le döndü

ERBİL’de (Kuzey Irak) Divan Oteli’nin açılış gecesinde Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, eşi Caroline Koç, Boyner Holding Yönetim Kurulu Başkanı Cem Boyner, TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner, Elegan’ın Yönetim Kurulu Başkanı Sarp Turanlıgil ve Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, Kuzey Irak Bölgesel Yönetim Başbakanı Neçirvan Barzani’yle yemek yerken, Koç Holding’in üst düzey yöneticilerini bir çardağın altında sohbet ederken buldum.

Koç Holding Enerji Grubu Başkanı Erol Memioğlu, karşısında oturan işadamını işaret etti:
- Necat Nasıroğlu, Fernas İnşaat’ın sahibidir. Çok önemli işlere imza atmışlardır.
Necat Nasıroğlu, yükselen Kürtçe uzun havadan konuşmaları iyi duyamayınca yanımıza geldi:
- Başta Erbil olmak üzere Kuzey Irak’ta iş yapıyor musunuz?
- Bir çimento fabrikası kurmak üzere 2 yıldır görüşme yapıyoruz. Henüz yol alamadık.
Sonra yanıbaşımdaki Yapı Kredi Bankası Genel Müdürü Faik Açıkalın’a döndüm:
- Koç Grubu’nun ve bağlı şirketlerin önde gelen yöneticileri burada...
- Holding bu işe çok önem veriyor. Biz de hep birlikte geldik. Tören biter bitmez döneceğiz.
Nitekim başta Caroline-Mustafa Koç, Ümit-Cem Boyner ve Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül olmak üzere, Koç Holing eski CEO’ları Temel Atay ve Bülent Bulgurlu, Erol Memioğlu, Faik Açıkalın, Turizm, Gıda ve Perakende Grubu Başkanı Tamer Haşimoğlu ile Koç Holding Kurumsal İletişim ve Dış İlişkiler Koordinatörü Oya Ünlü Kızıl, tören bitmeden iki özel uçakla döndü.
Biz de Atlasjet’ten kiralanan uçakla gitmiştik ve ertesi gün saat 12.00’de dönüşümüz planlanmıştı. O uçakta da Tüpraş Genel Müdürü Yavuz Erkut, Tat Genel Müdürü Arzu Aslan Kesimer, Koçtaş Genel Müdürü Alp Önder Özpamukçu’nun da aralarında bulunduğu, çoğunluğunu otelin yatırımcısı Sarp Turanlıgil’in arkadaşlarının oluşturduğu konuklar vardı.
Planlandığı gibi 3 Mayıs sabahı 09.00’da otelden çıkmak üzere hazırlandık. Ancak, sabahın ilk ışıklarıyla gördüğümüz kum fırtınası, Erbil’deki tüm uçuşları durdurmuştu. Saat 13.00’e kadar otelde her an hareket etmeye hazır bekledik. Görüş mesafesi biraz yükselince havaalanından haber geldi:
- Acele bekliyoruz... Seferler yeniden başlıyor...
İşlemlerimizin tamamlanması ve uçağın kalkışa hazır hale gelmesi saat 17.30’u buldu. Uçağa binmek üzere kapıya gittiğimde Necat Nasıroğlu ve oğlu Fernas Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Muzaffer Nasıroğlu’yla karşılaştım. Akşam yarım kalan sohbeti sürdürdük:
- Necat Bey, Erbil’e yolunuz sık sık düşer mi?
- STFA ve Kalyon İnşaat’la oluşturduğumuz bir konsorsiyumla Erbil-Dohuk altyapı ihalesine girmiştik. 170 milyon dolarlık ihaleyi bizim kazandığımız bugün belli oldu.
Muzaffer Nasıroğlu, ihalede oluşan farka dikkat çekti:
- İkinciyle aramızda 45 milyon dolar fark var...
- Ne zaman işe başlıyorsunuz?
- Sözleşmeyi imzalayınca hemen başlarız. Biz işlerimizi çok hızlı yaparız. Zamanında önce bitirdiğimiz epey iş var.
Muzaffer Nasıroğlu, Hindistan’da yürüyen projeye dikkat çekti:
- Hindistan’ın Ahmetabad bölgesinde 415 milyon dolarlık bir petrokimya tesisinin yapımı projesini üstlenmiş durumdayız. Ayrıca 70 milyon dolarlık bir boru kattı projesi de yürüyor. Hindistan’da kurduğumuz Fernas India bünyesinde şu anda 10 bin kişi çalışıyor.
Hindistan’da inşaat projesi üstlenebilmenin önemine vurgu yaptı:
- Hindistan da müteahhitlikte güçlü bir ülkedir. Başka ülkelerdeki ihalelerde Hintli firmalarla yarıştığımız çok oldu. Hindistan’da proje üstlenmiş olmak bizim açımızdan çok önemliydi.
Necat Nasıroğlu’nun 1982’de memleketi Batman’da kurduğu Fernas’la ilgili bir arşiv taraması yaptım, enerjiden madenciliğe, havacılıktan turizme, beton ve alçı üretimine kadar farklı sektörlerde büyüme yolunda ilerlediğini gördüm.

Erbil’den 170 milyon dolarlık ‘iş’le döndü

1 Mayıs mesajımız olumlu karşılandı

TÜRK Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Ümit Boyner’e 1 Mayıs’la ilgili mesajlarını anımsattım:
- Ne tür yorumlar geldi size?
- Son yıllarda her 1 Mayıs’ta TÜSİAD olarak mesaj yayınlıyoruz.
- 1 Mayıs 1977’deki katliamın sorumlularının açığa çıkarılması çağrınız kastediyorum.
- Çok olumlu karşılandı. Türkiye’nin faili meçhul kalmış olayların üstüne gitmesi gerekmiyor mu? 1 Mayıs 1977’de yaşananlar da böyle bir olay değil mi?
1 Mayıs günü Haber Türk’e bağlanan Doç. Halil Berktay’ın sözleri 1977’deki tartışmaları yeniden alevlendirdi:
- Ben o günün yakın tanığıyım. Provakosyon yok. Sol grupların kendi aralarındaki gerilimle olay patlak verdi.
Stüdyoda Belkı Kılıçkaya’nın konuğu olan Ömer Laçiner itiraz etti:
- Ben Sular İdaresi’nin bulunduğu noktadan, otelin üst katlarından ateş edenleri gözlerimle gördüm. Doğrudur, fraksiyonlar arası gerilim çok yüksekti. Zaten provakatörler de özellikle grupları birbirine düşürecek şekilde aralarına ateş etti.
En iyisi bir an önce 1 Mayıs 1977 dosyasının titizlikle yeniden incelenmesi, eldeki tüm belgelere olayı çözme niyetiyle bakılması...

Beymen Erbil’de yıllık 10 milyon dolar bekliyor

DİVAN Erbil’in açılışı için Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani beklenirken Boyner Holding Yönetim Kurulu Üyesi Ümit Boyner’e sordum:
- Erbil’de Beymen mağazası açmanızda Divan’ın etkisi oldu mu?
- Otelin yatırımcısı Sarp Turanlıgil TÜSİAD üyesi. Divan, Elegan’la anlaşınca bizim de Erbil’deki yer arayışlarımız buraya yöneldi. Buradaki mağazayı
15 gün önce açtık.
- İlk izlenimler nasıl? Satışlar nasıl gidiyor?
- Çok iyi gidiyor... Ankara’daki satış hacmini yakalayacak gibi..
Daha sonra Beymen Genel Müdürü Elif Çapçı’yla konuştuk:
- Kahire’deki mağazamız çok iyi gidiyordu. 20 milyon dolar ciroyu yakalamıştık. Arap Baharı işleri frenledi. Neyse ki mağazamız sadece 2 gün kapalı kaldı. Ciro yarıya inmiş olsa da işler yavaş yavaş toparlanıyor.
- Erbil mağazasında ciro beklentiniz ne?
- Yılda 10 milyon doları bulacağımızı umuyoruz. Erbil’de potansiyel var...

/images/100/0x0/55ea9b38f018fbb8f88afa6a

Okullarda Kürtçe eğitim verilse kıyamet mi kopar

FERNAS’ın kurucusu Necat Nasıroğlu, 1940 doğumlu olduğunu belirtti:
- 9 kardeşim arasında ilk Türkçe öğrenen, ilkokula giden bendim. 12 yaşımda traktör kullanmaya başladım. Sonra kamyonculuk derken inşaat işine girdim. Benim 8 çocuğum var. Çocuklarımın hepsini okuttum. İşle ilgili dünyayı gezdim. Türkiye’den daha güzeli yok.
Kürt sorununa değindi:
- Bu güzel ülkede birlik ve huzur içinde yaşamamız gerek.
Bu noktada başka röportajlarında da altını çizdiğini görüğüm dil konusuna dikkat çekti:
- Okullarda Kürtçe eğitim de verilse kıyamet mi kopar...
Sonra Fernas’ın internetteki sitesini taradım. Necat Nasıroğlu Eğitim ve Kültür Vakfı’nın Batman’a önemli katkılarda bulunduğunu, 1000 öğrenciye burs verdiğini okudum.
Muzaffer Nasıroğlu da Beşiktaşlı olduğunu araya sıkıştırdı:
- Hürriyet Yayın Koordinatörü Fikret Ercan’la aynı dönemde Beşiktaş yönetiminde görev yaptık. Şimdiki başkan Fikret Orman’a da destek verdik.

X