Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Düşünceler yön değiştiriyor

Akıl, iletişim ve haberleşmeleri sembolize eden Merkür bugün burç değiştiriyor ve Balık Burcuna giriyor.

Böylece düşüncelerin yönü değişiyor ve belirsiz konulara yöneliyor. Görünenden daha fazlasını anlamak, ortaya çıkarmak ve düşüncelerin derinleşeceğini işaret eden gökyüzünün bu konumu aynı zamanda dağınıklık da yaratabilir. Hastaneler, hapishaneler, vakıf ve yardımlaşma kurumlarıyla ilgili çalışmaların hareketleneceği bir döneme giriliyor.

Korkunun başka gücü

"Serinkanlı olun, tepkilerinizi kontrol altına alın, duygularınıza kapılmayın" demek çok kolay. Gerilimli bir dönemde, bir sürü endişeler zihnimizde oynaşırken ve olaylar ürkütecek kadar hızlı gelişirken, nasıl serinkanlı olunur?

Bu durumda önce sizi ürküten, korkutan ve hareketsiz bırakan nedir, bunu anlamalısınız. Sonuç her ne olursa olsun sizi ürküten şey, aslında düşüncelerinizin yarattığı korkulardan açığa çıkıyor.

Mesela başaramamaktan korktuğunuz zaman isteksiz oluyorsunuz. Canım hiçbir şey yapmak istemiyor gibilerinden bahanelerle bir türlü harekete geçmiyorsunuz. Yani o sırada korktuğunuzu dahi bilemiyorsunuz. Aslında biliyorsunuz!

Düşüncelerinizin harekete geçirdiği duygularınızı tetikleyen dışarıdaki etkilere kısaca göz atalım. Ve unutmayalım ki, dışarıdan sizi etkileyen her ne olursa olsun, bunların karşılığı içinizde ve derinlerde saklı bir yerlerde... Yoksa sizi etkilemez.

Aslında kendi iç potansiyelinizi anlamak için dışarıda meydana gelecek olaylara ihtiyacınız var. Yani iyi ki endişe veya korku gibi duygulara sahibiz. Yoksa hiçbir zaman öğrenemezdik. Kendi iç potansiyelimizi anlayamazdık.

Bunların üzerine "olmaz olsun" diyebilirsiniz. Fakat, bütün bu dış etkiler olmadan da kendinizi tanımanız ve gelişmeniz mümkün değil. Yani duygu ve düşünce oluşamaz.

Kendi yeteneklerimizi keşfedebilmek için dışardan gelecek zorlayıcı etkilere ihtiyacımız var. Ve zorluklar bazen hayatımızı tehdit edecek boyutlara ulaşabiliyor. Tabii bunun sonucunda korkularımız açığa çıkıyor. Fakat, korku duygusuna kapılmak bizi bir yere götürmeyeceği gibi daha da büyüyüp panik duygusuna dönüşebilir ve o zaman da öldürücü olabilir.

Halbuki korku duygusu, bizim kendimizi keşfetmemiz için çok gerekli bir duygu. İçsel potansiyelimizi anlamak için korku duygusunu kullanabiliriz.

Burada önemli olan kişinin dış etkilere maruz kaldığı anda düşünce ve duygularını yakalayabilmesi, kendini takip edebilmesi.

Tabii bunu yapabilmek hiç de kolay değil. Fakat, sanıldığı kadar zor da değil. Sadece sizi ürküttüğünü hissettiğiniz bir durum veya kişi ile karşılaştığınız zaman bir an için kendinizi unutmayı başarabilmeniz yeterli.

Yani kim olduğunuzu, sosyal statünüzü, kendinizle ilgili tüm düşüncelerinizi bir kenara bırakıp, karşınızdaki kişi veya olayın sizi nasıl etkilediğini anlamaya çalışın.

Daha doğrusu kendi içinizde nelerin harekete geçtiğini, hangi duygu ve düşüncelerin zihninizde yükseldiğini tespit etmeye çalışın. O sırada kendinizi korumak adına kasılmayın, sadece anlamaya çalışın. Aslında bunu kolayca başarabilirsiniz.

Sadece bugüne kadar öğrendiğiniz bilgilerle değerlendirme alışkanlığınızdan bir an için vazgeçmeniz gerekiyor. Tabii konu alışkanlıklar olduğu zaman yine zor bir engelle karşılaşmış oluyoruz. Ve en zor olan da bu alışkanlıklarımızı değiştirmek. Hatta bir an için yok saymak bile neredeyse mümkün değil.

Peki o zaman ne yapacağız? Yapılacak tek şey, korkularımızla karşılaşma cesaretini içimizde uyandıracağız. Kendimizi bırakacağız ve korkularımızla yüzleşeceğiz. İşte o anda içimizdeki bilgi uyanacak. Neden korktuğumuzu anlayacağız ve kendimizi keşfedeceğiz.
X

YAZARIN DİĞER YAZILARI