Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Donizetti Paşa'ya askeri bando yok

İlk Türk askeri bandosunun kurucusu ve Türkiye'nin ilk milli marşının bestecisi olan İtalyan Giuseppe Donizetti (Donizetti Paşa), ölümünün 150. yılında bir törenle anıldı. Anma töreni için Birinci Ordu'dan bando istendiği, ama kabul edilmediği belirtildi. İstanbul Beyoğlu'ndaki Saint-Esprit Katedrali'nde yapılan anma töreninde Türkiye’nin ilk milli marşı, 88 yıl sonra ilk defa çalındı ve ayakta dinlendi.

Türkiye’yi 19. asırda Batı Müziği ile tanıştıran ve ilk Türk askeri bandosunun kurucusu olan İtalyan besteci Giuseppe Donizetti için, ölümünün 150. yıldönümü münasebetiyle İstanbul’daki Saint-Esprit (Kutsal Ruh) Katedrali’nde dün bir anma töreni düzenlendi ve bestecinin katedralin bodrumundaki mezarının başında küçük bir áyin yapıldı. Donizetti’nin 1820’lerin sonunda zamanın hükümdarı İkinci Mahmud için bestelediği ve Türkiye’nin ilk milli marşı olan "Mahmudiye Marşı" da, törende kilisenin orguyla icra edildi ve cemaat tarafından ayakta dinlendi.

İstanbul’daki İtalyan Kültür Merkezi ile Vatikan’ın İstanbul Temsilciliği’nin beraberce hazırladıkları anma töreni için Vatikan Büyükelçisi Başpiskopos Antonio Lucibello ile Türkiye’deki İtalyan kolonisinin bazı mensupları, dün Saint-Esprit Katedrali’nde bir araya geldiler. Vatikan’ın İstanbul Temsilcisi Monsenyör George Marovitch, toplantının Donizetti’nin eseri olan Mahmudiye Marşı ile başlayacağını duyurdu ve "Marş, bando gelmediği için kilisemizin orguyla çalınacak. Bu eser Türkiye’nin ilk milli marşıdır, dolayısıyla ayakta dinleyeceğiz" dedi. Cemaat, organist rahip Guiseppe Gondolpho tarafından katedralin orguyla icra edilen Mahmudiye Marşı’nı ayakta dinledi.

BODRUMDAKİ MEZARA ZİYARET

İtalyan kolonisinin Osmanlı İmparatorluğu döneminden bu yana Türkiye’yi "ikinci vatanları" olarak kabul ettikleri /images/100/0x0/55ea1bbef018fbb8f86bbe4cgörüşünün vurgulandığı konuşmalardan sonra, Giuseppe Donizetti’nin katedralin bodrumundaki mezarı ziyaret edildi. Vatikan Büyükelçisi Başpiskopos Antonio Lucibello, mezarın başında cemaatle beraber dua etti ve kabire kutsal su serpti.

İlk milli marşımız orgla icra edildi

Osmanlı hükümdarı İkinci Mahmud tarafından 1828’de İstanbul’a davet edilen, 28 yıl boyunca Osmanlı Devleti’nin hizmetinde çalışan ve hükümdarın kurduğu "Asákir-i Mansure-i Muhammediye" isimli modern ordunun bando teşkilátını oluşturan Donizetti, İkinci Mahmud’un ölümünden sonra tahta çıkan oğlu Sultan Abdülmecid’e de hizmet etmiş ve "paşa" unvanını almıştı. 28 yıl boyunca İstanbul’da kalan ve 12 Şubat 1856’da Beyoğlu’ndaki konağında ölen müzisyen, 6 Mart 1856 günü Saint Esprit Katedrali’nin bodrumuna defnedilmişti.

Dün yapılan tören için önceki hafta Dışişleri Bakanlığı’na başvuran Vatikan’ın İstanbul Temsilciliği, Donizetti’nin Türkiye’deki ilk askeri bandoların kurucusu olduğunu söyleyek Birinci Ordu’nun törene küçük de olsa bir bando takımıyla katılmasının sağlanması talebinde bulunmuş ancak istek kabul edilmemişti. Katedralde dün düzenlenen törende bando gelmediği için orgla icra edilen ve ayakta dinlenen Donizetti’ye ait Mahmudiye Marşı ise, son defa bundan 88 yıl önce, 31 Temmuz 1918 Cumartesi günü son padişah Vahideddin’in Topkapı Sarayı’nda düzenlenen tahta geçme merasiminde çalınmıştı.
X