Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Bunu da yazın deftere...

“Muhterem kongre üyeleri, Beşiktaş Jimnastik Kulübü, uzun zamandan beri tasarlanmakta olduğu bir spor projesini, kardeş kulüpler olan Fenerbahçe ve Galatasaray ile nihayet tatbik mevkiine koymuş ve 24 Mayıs 1935 günü Kadıköy sahasında bir “Atatürk Spor Günü” düzenlemiştir.

Bu gençlik hareketi, gerçekte Türk Gençliği’nin Ulu Önder Atatürk’e olan sevgi ve saygısını gösterebilmesi için bir vesile olmuştur. Amacımız şudur: İstanbul’da gerçekleştirdiğimiz bu “Atatürk Günü”nün tüm Türk Gençliği’ne maledilebilmesi için 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı adı altında ve her yıl yapılmasını teklif ediyorum. Kabul edilmesi halinde bu karar, Beşiktaş Kulübü’nden çok, kongrenin onuru olacaktır. Saygılarımla.”
Beşiktaş’ın kurucularından Ahmet Fetgeri Bey’in kongreye hitabından bir alıntı. Bugün yasaklanmaya çalışılan ‘19 Mayıs ATATÜRK’ü Anma Bayramı’nın fikir babası Ahmet Fetgeri Bey...

***

F.Bahçe’nin çubuklu’su kadar kutsal bir değeri... “Çubuklu’yu sırtımda değil başımda taşıyorum’’ diyen adam.. Rum bir balıkçıyla bir Türk kadınının oğlu: Türkiye’nin Lefter’i...
Adı marşlarda yaşayacak. Son golünü hayata atıp deftere vedayı yazan adam. Adına jübile düzenlenen ilk futbolcu. Beşiktaş’la yapılan jübile maçından sonra malzemeciye teslim ettiği o 10 numaralı formayı bundan sonra kim giyerse giysin arkasında hep Lefter yazacak.

***

Ahmet Fetgeri Bey ve Lefter.. Cumhuriyetin iki değeri..
Paradan sıfır atmaya benzemez bazı şeyler.. İçimizdeki Atatürk sevgisiyle maç yaptığını sananlar sonsuza kadar yenilecek..
İçimizdeki sevgi her zaman büyüyecek, rakip tanımayacak asla yenilmeyecek. İslam Çupi’nin sorusuna Lefter’in verdigi cevaptaki gibi: “Tek arzum kazanmak ve taraftarı mesut etmek.’’
Bu sevgi bizi sonsuza dek mesut edecek ve asla ölmeyecek..
Lefter gibi...

X