Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Beyaz kış tekrar gelebilir

Yağışlar yarından itibaren orta ve batı bölgeleri tekrar sarmaya başlayacak. Pazar günü yurdun büyük kısmına yayılacak, ama yine batı bölgelerde sağanak şeklinde olacağını sanıyoruz.

Cumartesi günü lodos yönünden beklenen sert rüzgarlar aralıklarla fırtınaya dönebilir. Pazar akşamı ise rüzgar kuzeye dönmeye başlayacak.

Islak bir hafta sonuna giriyoruz. Kesilen yağışlar cumartesi gününden itibaren orta ve batı bölgeleri tekrar sarmaya başlayacak, pazar günü ise yurdun büyük kısmına yayılacak, ama yine batı bölgelerde sağanak şeklinde olacağını sanıyoruz. Cumartesi günü lodos yönünden beklenen sert rüzgarlar aralıklarla fırtınaya dönebilecek, soba zehirlenmelerine lütfen dikkat. Pazar akşamı ise rüzgar kuzeye dönmeye başlayacak. Bundan önce de bahsetmiştim, gazete basımından dolayı yazılarımı siz okumadan iki gün önceden, çarşamba günleri hazırlıyorum. Şu an itibarıyla pazar gecesinden itibaren yeni bir soğuk hava sistemi etkili olacak gibi ve yine şu an itibarıyla hayli kuvvetli görünüyor. Sıcaklıklar 10 dereceden daha fazla azalacak. Bu da tekrar beyaz kış, kar ve ardından sıkıntılar silsilesi anlamına geliyor. Benim öngörümün daha 5 günü var, değişimler olabilir ama aklınızın bir köşesinde bu sert soğuk bulunsun ve bültenlerimizi takip etmeye devam edin, her ihtimale karşı önleminizi alın. Aman! Bahar sıcaklıklarına kanıp, kış bitti rehavetine kapılmayın. Koca bir mart var önümüzde.

*

Geçen hafta Ceyda SÜRMELİ randevusundan 48 saat önce geldi, pek hazırlıklı değildik ama ne yapacaksınız ömrü boyu yatıya gelen bir Tanrı misafiri bu. İkinci kez amca oldum. İnsana ne oluyorsa yaşadıkça oluyor. Çünkü bir bebeğin gelişimini takip ettikçe, saflığını kurduğu mantıkta bile görüyorsunuz. Geçen hafta Ceya Hanım doğdu ve kıskanmasın diye aldığımız hediyelerin yanında gelen tüm altınları ablası 4 yaşındaki Melike Hanım’a taktık. Melike Hanım’ı bir tanısanız, 4 yaşında ama böyle süs püs inanın sahne şovlarında göremezsiniz, yoktur kimsede. Makyajsız bir kere dışarı adımını atmaz. Tabii onlar bizim gibi değil ki, bu jenerasyonun bilgisayarın içine doğduklarını düşünecek olursanız isteklerine, sıraladıkları mazeretlere karşı koymanız mümkün değil. Bakın, cildini mahvediyor diye özel günler dışında yasakladık makyajı ama inanın benden sizden daha akıllı bu minik şeyler bir yolunu buluyor ve isteklerini yerine getiriyor, dedim ya bu jenerasyon bilgisayarın içine doğdu. Melike Hanım makyaj yapmak istiyor, geliyor; ‘Amcacım makyaj yapabilir miyim?’, bir doğum günü ya da bir bayram olmadığı için olumsuz cevap alıyor, sonra ikinci sorusu sırada bekliyor; ‘Halama yapabilir miyiz?’, ısrara binaen cevap olumlu, ‘Yapabilirsin’. İşte kanunun boşluğundan faydalanma dediğimiz olayı 4 yaşındaki bu minik insan yapıyor, ruju alıp halasının yanağına sürüyor sürüyor sürüyor ve ardından soruyu patlatıyor; ‘Halacım seni öpebilir miyim?’. Dudağına ruj bulaşınca da cevabı hazır; ‘Ben sürmedim ki, öptüm sadece’. Bunu yapan 3,5-4 yaşındaki bir kız çocuğu, başka numaraları da var, sıralamakla bitmez. Ceyda Hanım bugünlerde pek yoğun, metebolizmasını işletmekle meşgul, ana sütünü emiyor, ağlaya ağlaya gazını çıkartıyor, altını pisletiyor ve uyuyor. En garip geleni ise bakışları; mesela yatağında kafasını duvara doğru çevir, uyumuyorsa eğer saatlerce o duvara bakabiliyor, ne diyeyim onlar melek, illaki bir şeyler görüyorlardır. Bakalım iki numara Ceyda Hanım dillendiğinde ondan nasıl ağzı açık bıraktıracak diyaloglar dinleyeceğiz? Herkesin çocuğuna ve bu iki ufaklığa çok çok uzun, sağlıklı ve yüzlerinin hep güldüğü mutlu bir hayat diliyorum.
X