"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin Abla

Benimle öpüşmek istiyor

Güzin Abla

Rumuz: Dekorasyon

GÜZİN Abla, 23 yaşındayım. Bir delikanlı ile çıkıyorum. Benden onunla her şeyi paylaşmamı istiyor. Tabii ben de istiyorum ama bilmiyorum doğru mu yapıyorum. Benimle öpüşmesinde sizce bir sakınca var mı? Annem ise şimdiden öpüşmek isteyen kişinin ciddi olmadığını düşünüyor. Benim de kafam çok karışıyor bu yüzden. Evlenmek istediği kızın ben olduğumu söylüyor, ama iki yıl sonra. Sizce bu kişinin bana karşı olan duyguları ne kadar gerçek? Onunla çıktığım zaman neler yapmam gerekir? Bir anne veya bir abla gibi bana yardımcı olmanızı istiyorum.

SEVGİLİ kızım, 23 yaşındayım diyorsun. İyi bir işyerinde çalışıyorsun. Ancak ‘‘Sizce bana karşı duyguları ne kadar gerçek’’ gibilerden asla cevaplayamayacağım şeyler sormuşsun, annenin de artık 18'inci asırda kalmış düşüncelerine hemen hemen hak verir gibisin. Doğrusu bu faksına şaşırmamak elde değil. Bir gençle çıktığını ve onun seninle her şeyi paylaşmak istediğini söylüyorsun. Bu her şey cinsel anlamda ise tabii bunu biraz düşünmelisin. Ama sen daha öpüşmeyi bile sorun yaratıyorsun. Bu gençle her şeyi paylaşmak manevi anlamdaysa, onunla dost olman, ona yakın olman, onunla aranızda gerçek anlamda bir bütünleşme, bir ruhsal yakınlaşma kurulması elbette çok hoş şeyler. Dertleşip, sorunlarınızı paylaşmanız da öyle. Ve de gerçek anlamdaki bir beraberlik için bu gerekli. Seni iyice tanımadan elbette ki evlenmeyecektir bu genç. Tabii senin için de bu böyle olmalı. Ama bu mutlaka cinsel anlamda karı-koca gibi yaşamanız demek değil. Ama insanın birbirine şefkatle dokunması, bir masum öpücük, bir kucaklaşma. Bunlar elbette olacaktır aranızda. Bunda ne kötülük var? Ama öpüşmenin getireceği heyecanlara kapılıp, iradenize hakim olamayacaksanız, belli ki ailen tutucu insanlar, sen de bu açıdan haklı olabilirsin, o zaman dikkatli olmalısın. Artık gençler eskisi gibi, büyük annelerin yaptığı gibi, bir ya da iki kez o da ailelerinin yanında gördükleri, hiç tanımadıkları eşlerle evlenmek istemiyorlar. Bu gencin, evliliği iki yıl geciktirmesinde elbet haklı nedenleri vardır. Seninle gerçekten ciddi olduğu için çıkıyor, belli ki seni seviyor. Ama sevgilisinin bir belirtisi olan bir öpücüğü de bu kadar sorun yapmamalı bana kalırsa.

FAKS: 0212 677 04 21

X