"Deniz Sipahi" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Deniz Sipahi" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Deniz Sipahi

Ben bu kentin bekçisiyim

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’na Hürriyet’in İnternet Yayın Yönetmeni Fatih Çekirge’yle gittik.
Uzun bir sohbet yaptık.
Paris’e gitmeme nedenlerini bir kez daha konuştuk.
İşte Aziz Kocaoğlu’yla yaptığımız sohbetten kısa bir bölüm...

- Belediyeye yapılan operasyondan sonra birkaç gün moralim çok bozuktu. Hiç hak etmediğimiz bir olayla karşılaştık. Kim olsa aynı ruh halinde olurdu. Bu arkadaşlarımın tamamına kefil olurum. Hepsi tanıdığım, bildiğim insanlar... Şimdi iyiyim. Aksine daha moralliyim. Ve içimdeki mücadele gücü çok daha yüksek...

- Paris’e gitmiyorum. Gitmiyorum... Gitmeyeceğim...

- Çünkü bu bir nezaket ziyareti... Zaten Başbakan mektubu yolladı, Türkiye’nin adayının İzmir olduğunu açıkladı. Paris’e giden heyet, Uluslararası Sergiler Bürosu Genel Sekreteri Vicente Gonzales Loscertales’i İzmir’e nezaketen davet edecek.

- Kimse başka bir şey söylemesin. Loscertales beni tanır, bilir. Nasıl bir adam olduğumuzu çok iyi bilir. Loscertales’e sorun, “Aziz Kocaoğlu’nu...”; bakın nasıl cevap alırsınız. Loscertales’i her zaman çok iyi ağırladım. Yine ağırlarım. Bundan kimsenin kuşkusu olmasın.

- 2015 EXPO sürecini bizim kadar Loscertales de çok iyi yaşadı. Herkes şunu bilsin. EXPO bir devlet projesidir ama ev sahibi olan kenttir. Açıkça söylüyorum. 2020 EXPO bizim olacak, bu yarışı biz kazanacağız. Ev sahibi de İzmir olacak.

- Uluslararası Sergiler Bürosu’nun merkezine gidip, başkanına, genel sekreterine ne diyecektim? Hepsi bizi yakından takip ediyor. “Belediyesine operasyon yapılmış bir belediye başkanı” olarak bu durumu nasıl anlatacaktım? Bir soru sorsalardı, ne cevap verecektim? Çünkü ben bazı soruların cevabını bulamıyorum. Operasyonu anlamıyorum.

- EXPO’yu benden daha fazla kimse isteyemez. Bu fuarın kente çok şey katacağına inanıyorum. Benim bu süreci olumsuz etkileyecek bir şey yapmam mümkün değil.

- Herkes şunu bilsin. Ben İzmir’in bekçisiyim. Beklerim... Sabırla... İnatla... Beklerim... Ve belediyeden ayrılmıyorum. Sabah 8’de işimin başındayım. Günlük programımı eksiksiz uyguluyorum. Ama sonra yine belediyeye dönüyorum. Ayrılmam... Tekrar ediyorum. Ben bu kentin bekçisiyim.


Anket, Kocaoğlu’nun haklı olduğunu söylüyor

 

İZMİR Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun EXPO heyetiyle Paris’e gitmeyeceğini öğrendikten sonra konuyu www.hurriyet.com.tr’ye taşıdık, sonrasında bir anket başlattık.
Bu tavrıyla, “Aziz Kocaoğlu doğru mu yapıyor, yanlış mı yapıyor” diye okuyuculara sorduk.
Önceki günkü ankette saat 16.00 itibariyle 4 bin 810 kişi oy kullanmıştı.
Katılanların yüzde 63.2’si, “Paris’e gitmemekle doğru yaptı. Büyükşehir Belediyesi’ne yapılan baskın CHP’nin İzmir’deki gücünü kırmak içindir. Gitmeyerek tepkisini dile getirmiştir, haklıdır” dedi.
İlerleyen saatlerde kullanılan oy sayısı 10 bine yaklaştı.
Aziz Kocaoğlu’na destek verenlerin oranı da yüzde 65’leri geçti.
Türkiye’nin geleceğini ilgilendiren önemli seçimlerde yapılan anketlerde ortalama iki ya da üç bin kişiyle konuşuluyor.
Yani 10 bin kişinin oy kullandığı bir anketi önemsemek gerekir.
Önceki günkü yaptığımız büyük çaplı bir kamuoyu yoklamasıydı.
Ve Türkiye, özellikle de İzmirliler, Egeliler, Aziz Kocaoğlu’na tam destek veriyordu.

***

Gerçeği söylemek gerekirse, ben, Aziz Kocaoğlu’nun Paris’te olmasını tercih ederdim.
Kocaoğlu’nun üzüntüsünü anlıyorum.
Büyük bir sıkıntı çektiğini görüyorum.
Tavrının da net olmasını saygıyla karşılıyorum.
Ama yine de yerel problemlerin eninde sonunda bir karara bağlanacağını, suyun bir şekilde akacağını...
Ama önemli olanın global hedefler olduğunu düşünüyordum.
Demek ki...
Aziz Kocaoğlu haklıymış.
10 bin kişilik dev anket böyle söylüyor.

 

X