Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Başbakan'a Baba tavsiyesi: "Yeter, artık zam yapma"

İsmet SOLAK

Isparta gezisinin son durağı Dinar idi. Devlet, depremde yok olan Dinar'ı yeniden uygar bir kent haline getirdi. Baba'yı, Başbakan Yılmaz karşıladı. Lisenin açılışı yapılacaktı. Demirel, Yılmaz'ın kulağına doğru eğildi:

‘‘Peş peşe zamlar anlayışla karşılandı, ama artık zam yapmayın. Halk bitap düşer''. Bu bir Baba nasihatıydı. Yılmaz, bana da sordu, ‘‘Yeter'' dedim. Meğer Turizm Bakanı Gürdal da aynı görüşteymiş. Yılmaz, ‘‘Aynı anda üç kişi karşı çıktınız'' diye tebessüm etti. Demirel'in mesajı herhalde şuydu:

‘‘Artık seçim tarihini kafanda belirle. Bu tarihe göre programını yap. Attığınız olumlu adımların sonuçları biraz ortaya çıksın ve sandığa git. Halk seni anlar.''

Dinar'dan. Isparta Havaalanı'na geldik. GAP uçağına biner binmez Baba, seslendi:

‘‘Şimdi İsmet'in doğum gününü kutlayacağız.''

Uçağın ön bölümünde Baba'nın yanında Kemal Demir, İbrahim Bodur, Halit Narin, Erdoğan Demirören oturuyordu.

Baba, devam etti:

‘‘20.59, şu an iki bin 900 metre yükseklikte ve İstanbul'a 39 dakika kala nice yıllara diyoruz.''

Gazetecinin doğum günü mü olur? Hemen soruları peş peşe sıraladım:

‘‘Belli yerlere yine mesajlar verdiniz''.

‘‘Güncel siyasete girmeden, daha doğrusu girmiş gibi görünmeden mesajları veriyorum.'' Kahkahalar yükselirken, Baba devam etti:

‘‘Esas siyaset bu; Türkiye'nin ileriye gitmesi için ne düşünüyorsunuz beyler? Onu söyleyin.''

‘‘Sen de içkini al. Seni burada sarhoş edemezsek, biz uçaktan sarhoş ineceğiz demektir'' diyerek, kadeh kaldırdı ve sohbeti sürdürdü:

‘‘Isparta havameydanı'nı yaptık. Vali diyor ki, ‘Üç gün önce burada ağır bir hasta vardı. Florance Nighingale'den özel uçak geldi. Doktoru, hemşiresi, cihazları tekmil uçak hastayı alıp götürdü.' İşte medeniyet bu.''

Kızılay Genel Başkanı Kemal Demir, sohbete katıldı:

‘‘Hollanda Kızılhaç yetkilisi uçağın arkasında oturuyor. Eğirdir Gölü'nü görünce ‘Niye burada bot ve yelkenli yok?' diye sordu.''

Yanıt Baba'dan geldi: ‘‘Daha oraya gelemedik ki! Zenginlik yatırımla gelir. Şimdi o safhadayız.'' Demirel, huzur ortamının yerleştiğini vurgularken, ‘‘Bir ay önce post incelmişti, şimdi post düzelmiş'' diyerek bir müjde verdi:

‘‘8 yılı başaracağız. Çok büyük heves var. Önümüzdeki günlerde İstanbul Büyük Kulüp'te toplantı yapacağım. İstanbul'a iki bin 500 derslik isteyeceğim. Bu yıl bir milyon çocuğa 30 bin derslik lazım. Türkiye için bu yük, atla deve değil. Başaracağız.''

X
YAZARIN DİĞER YAZILARI