"Mesude Erşan" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Mesude Erşan" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Mesude Erşan

Ayaklarınızı yaza hazırlayın

Bütün yükünüzü ayaklarınız taşıyor. Hele hele yürüyüş merakınızı alışkanlığa çevirdiyseniz, ayaklarınızın daha fazla ihtimama ihtiyaç duyacağı kesin.

Malum hava da giderek ısınıyor, kapalı ayakkabı esareti bitmek üzere. İsveç Ayak Sağlığı Genel Müdürü Özgül İşgör sağlıklı ve güzel görünümlü ayaklar için önerilerde bulundu.

Ayaklarınızı her gün ılık ve sabunlu suyla yıkayın. Ardından serin suyla durulayıp bir havlu yardımıyla ve parmak aralarını atlamadan iyice kurulayın.

Güneşe çıktığınız zamanlarda eğer sandalet veya parmak arası terlik giydiyseniz ayaklarınızın üst kısımlarına mutlaka güneş kremi sürün.

Topuklarınızı ponza taşıyla düzenli bir şekilde temizleyin. En ideal zaman duşta... Ölü hücrelerden arının, bebek gibi ayaklara sahip olun!

Yatmadan önce yıkadığınız ayaklarınıza, özellikle de topuklarınıza nemlendirici sürün. Ama parmak aralarına kaçırmamaya gayret gösterin çünkü nemli kalan bu bölgelerde mantar oluşabilir.

Yatmadan önce ayaklarınıza yoğun bir krem sürün ve ardından yün çorap giyin. Yazın uygulaması biraz zor ama gerçekten işe yarıyor! Sabaha pamuk gibi ayaklar garanti!

Ayaklar yorgun olduğunda tabanlar ağrır, yere zor basarsınız. Böyle zamanlarda tam rahatlayabilmek için tercihen birinden size ayak masajı yapmasını rica edin. Ya da kendiniz yapın... Deneyince vazgeçemeyeceksiniz. Ayrıca tazyikli soğuk su da yorgun ayaklara çok iyi geliyor.

Önümüz yaz... Tatilinizi plajı kum olan bir yerde yapacaksanız dalgaların vurduğu bölgelerde çıplak ayak yürüyün. İnce, minik kum parçaları ayaklarınızda “peeling” etkisi yapacaktır.
X