Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

ATM’lerdeki gizli komisyona dikkat

ALTIN Nokta ve Ortak Nokta adıyla 23 bankanın ortak kullanıma açtığı ATM makinelerinde işlem yaparken, bakiye öğrenmek için bile döviz üzerinden komisyon ödemek zorunda kalınabiliyor. Bazı bankalar, ortak kullanıma açık ATM’lerden yapılan işlemlere uygulanan komisyon oranlarını kendi üstlenirken, bazıları tüm maliyeti müşterinin sırtına yüklüyor.

TOPLAM 15 bin 531 Otomatik Para Çekme Makinesi’nin (ATM) bulunduğu Türkiye’de, bankaların ortak /images/100/0x0/55ead47ef018fbb8f8996c10kullanıma açtığı makinelerden işlem yaparken, gizli komisyona dikkat etmek gerekiyor. 6’sı Altın Nokta, 17’si de Ortak Nokta olmak üzere toplam 23 bankanın ortak kullanıma açtığı ATM makinelerinde işlem yaparken, bakiye öğrenmek için bile döviz üzerinden komisyon ödemek zorunda kalınabiliyor. Bazı bankalar, ortak kullanıma açık ATM’lerden yapılan işlemlere uygulanan komisyon oranlarını kendi üstlenirken, bazıları tüm maliyeti müşterinin sırtına yüklüyor. İşlem sırasında uygulanan komisyonla ilgili her hangi bir uyarı yapılmaması da, müşterilerin "ekstre şoku" yaşamasına neden oluyor.

KOMİSYONDA FARKLI TARİFE: Arkadaşımız Ayşegül Akyarlı Güven’in yaptığı araştırmaya göre, Akbank, Garanti, Vakıfbank, Fortis, Koçbank ve Yapı Kredi’nin birlikte oluşturduğu ’Altın Nokta’, toplam 6 bin 500 ATM’den oluşuyor. 1998 yılında oluşturulan "Ortak Nokta"da ise toplam 17 banka yer alıyor. HSBC, Bank Asya, Albaraka Türk, Denizbank, Finans, Oyak, Citibank, Kuveyt Türk, TEB, Tekstil, Tekfen, Türkiye Finans Katılım, Alternatif, Anadolu, Bank Europa, Şeker ve MNG Bank’ın oluşturduğu "Ortak Nokta"nın ATM sayısı da 3 bin 200’ü buluyor. Kart kullanıcılarının bu sisteme dahil tüm ATM’lerden bakiye sorup, para ve nakit avans çekebilmesini sağlayan bu sistemlerde, genel bir komisyon tarifesi de bulunmuyor.

DÖVİZ ÜZERİNDEN ÜCRET: Bu bankalardan Akbank, Bank Asya, Vakıfbank ve Albaraka Türk, ortak kullanıma açık farklı bankaya ait ATM makinelerinden nakit ve nakit avansın yanı sıra bakiye öğrenmek isteyen müşterilerine de komisyon bedeli yansıtıyor. Bunlardan, Bank Asya, Vakıfbank ve Albaraka Türk, müşteriye yansıtılan bu komisyon bedelini döviz cinsinden belirliyor. Ortak ve Altın Nokta ATM’lerinden sadece nakit ve nakit avans çeken müşterilerine komisyon bedeli yansıtan bankalar arasında ise Koç Bank, Yapı Kredi, Garanti, Denizbank, Citibank, Teb, Tekstil Bank, Türkiye Finans Katılım Bankası ve Anadolubank yer alıyor. Buna karşın, Fortis, Finansbank, HSBC, Oyak Bank, Tekfen Bank, Alternatif Bank, Bank Europa ve Şeker Bank, MNG gibi bankalar ise farklı bankaların ATM makinelerinden yapılan işlemlere herhangi bir komisyon yansıtmıyor. Diğer bankalara ödenen komsyonları kendileri üstlenme yoluna gidiyor.

UYARI YOK: Farklı bankaların ATM’lerinden gerçekleştirilen işlemlerde hesaplara yansıtılan komisyon bedelleriyle ilgili herhangi bir uyarıda bulunulmuyor. Müşteriler, bu bedelleri hesap ekstresinde ’farklı şubede işlem bedeli’ olarak görebiliyor. Sistem içinde yer alan tüm bankaların müşterileri tarafından farklı ATM’lerde gerçekleştirilen işlemler için birbirlerinden ücret aldığını söyleyen bankacılar, fiyat tarifesindeki farklılığı bankaların ATM sayısına bağlıyor. ATM sayısı az olan bankaların yeni ATM yatırımı yapmak yerine diğer bankaların yansıttığı ücretleri üstlenme yoluna gittiğini de savunan bankacılar, "ATM sayısı fazla olan bankalar bu yolla yatırımlarını bir gelir kapısına dönüştürebiliyor. Az ATM’li bankalar da yeni yapılacak ATM yatırımlarının yükünden kurtulmuş oluyor" dediler.

Hangi banka ATM’sinden başka bankaya kaça yararlandırıyor?

ALTIN NOKTA

Koçbank: Koçbank’ın kartlarıyla farklı bankaların Ortak Nokta ATM’leri bakiye öğrenmede kullanıldığında herhangi bir komisyon ödenmiyor. Ancak, Yapı Kredi Bankası’nın dışındaki diğer bankalara ait Altın Nokta ATM’lerinden nakit ya da nakit avans çekimlerinde işlem başına 2 YTL’lik komisyonlar hesaplara yansıtılıyor.

Fortis: Fortis müşterileri, diğer bankalara ait Altın Nokta ATM’lerinden gerçekleştirdikleri işlemler için herhangi bir komisyon ödemiyor. Komisyonu banka üstleniyor.

Akbank: Bankanın kartlarıyla farklı bankalara ait Altın Nokta ATM’lerinden gerçekleştirilen işlemlerde, müşteriler komisyon ödemek zorunda kalıyor. Bu da, bakiye öğrenmede 250 kuruş, nakit ya da nakit avans çekimlerinde işlem başına 2.5 YTL olarak hesaplara yansıyor.

Garanti: Farklı bankalara ait ATM’lerinden gerçekleştirilen nakit çekim işlemlerde, işlem başına 3 YTL’lik komisyon bedelleri müşterilere yansıtılıyor.

Yapı Kredi: Koç Bank dışındaki diğer bankalara ait Altın Nokta ATM’lerinden gerçekleştirilen nakit çekimlerinde işlem başına 2 YTL komisyon alınıyor.

Vakıfbank: Farklı bankalara ait ATM’lerden gerçekleştirilen bakiye sorgulama işlemi için 9 sent, nakit çekimlerde de işlem başına 90 sent komisyon alınıyor.

ORTAK NOKTA

Bank Asya: Farklı bankalara ait Ortak Nokta ATM’lerinden nakit çekimlerde yüzde 1 komisyon ve 60 sent çekim ücreti hesaplara yansıtılıyor. Bakiye sorgulamak için ödenen komisyon ise 15 sent oluyor. Kredi kartından nakit avans çekebilmek için ise yüzde 2.5’luk komisyonu ve 50 kuruşluk nakit çekim bedelini gözden çıkartmak gerekiyor.

HSBC: Farklı bankaların ATM’lerinden gerçekleştirilen işlemlerde, komisyonu müşteriye yansıtmıyor. Kendi üstleniyor.

Albaraka Türk: Farklı bankaların ATM’lerinden gerçekleştirilen nakit çekimlerinde 60 sent ve yüzde 1 komisyon alınıyor. Bakiye sorgulamalarda ise bu komisyon 15 sent oluyor.

Denizbank: Farklı bankalara ait ATM’lerden gerçekleştirilen nakit çekimlerinde yüzde 1 komisyon ve 50 kuruş hesaplara yansıtılıyor.

Finansbank: Ortak Nokta ATM’lerinden gerçekleştirilen işlemlerde, komisyonu kendi üstleniyor. Müşterilerine yansıtmıyor.

Oyakbank: Ortak Nokta ATM’lerinden gerçekleştirilen işlemlerde, komisyonu kendi üstleniyor. Müşterilerine yansıtmıyor.

Citibank: Farklı ATM’lerden gerçekleştirilen işlemlerde nakit avans için en az 2.50 YTL olmak üzere işlem başına yüzde 3.5 komisyon alıyor. Kredi kartı ödemelerinde ise 1.95 YTL komisyon yansıtılıyor.

Kuveyt Türk: Farklı ATM’lerden gerçekleştirilen para çekimlerinde işlem başına yüzde 2 komisyon alıyor.

TEB: Ortak nokta ATM’lerinden gerçekleştirilen para çekimlerinde 1 YTL’lik işlem ücreti alıyor.

Tekstilbank: Kredi kartından nakit çekim için yüzde 3 komisyon ve 1 YTL’lik ücret alıyor. Para çekim ve bakiye sorgulamak için herhangi bir ücret almıyor.

Tekfenbank: Ortak Nokta ATM’lerinden gerçekleştirilen işlemlerde, komisyonu kendi üstleniyor. Müşterilerine yansıtmıyor.

Türkiye Finans Katılım Bankası: Farklı bankaların Ortak Nokta ATM’lerinden gerçekleştirilen para çekimlerinde yüzde 1.5 komisyon olarak hesaba yansıtıyor.

Alternatif Bank: Ortak Nokta ATM’lerinden gerçekleştirilen işlemlerde, komisyonu kendi üstleniyor. Müşterilerine yansıtmıyor.

Anadolu Bank: Ortak Nokta ATM’lerinden gerçekleştirilen işlemlerde, komisyonu kendi üstleniyor. Müşterilerine yansıtmıyor.

Bank Europa: Ortak Nokta ATM’lerinden gerçekleştirilen işlemlerde, komisyonu kendi üstleniyor. Müşterilerine yansıtmıyor.

Şekerbank: Ortak Nokta ATM’lerinden gerçekleştirilen işlemlerde, komisyonu kendi üstleniyor. Müşterilerine yansıtmıyor.

MNG: Ortak Nokta ATM’lerinden gerçekleştirilen işlemlerde, komisyonu kendi üstleniyor. Müşterilerine yansıtmıyor.
X