Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Ateşin üzerinde...

<B>NEVRUZ ateşinin</B> üzerinden atlamak yeni devlet politikası.<br><br>Valiler, emniyet müdürleri, garnizon komutanları, belediye başkanları, kaymakamlar, yardımcıları, il önde gelenleri ve misafirler Nevruz ateşinden atladılar.

O sene bakanı tam ateşin üzerinde havadayken görüntülemişti arkadaşlarımız.

Biz buna, üst düzey atlama diyoruz.

Ayaklar havada boş bisiklet pedalı çevirirken, yanlara açık kollar boşlukta ‘O’ harfi çiziyor ve ağız açık olduğu halde gözler aşağıya bakıyor, ateş orada mı?

Çünkü koşup koşup ateşin tam ortasına oturma olasılığı her zaman var.

Böyle durumlarda medyanın yanan yerin resmini manşetten gösterme eğilimi ile devletin Nevruz politikasını sıcak tutma çabası uyum sağlar sağlamasına...

Sorun; gündemin merkez odak noktasının değişmesidir...

Neyse ki salimen atladı devlet.

*

Kutlamalara devletin bu ilgisi, Nevruz’u bölücü Kürtlere kaptırmamak politikasıdır, bilirsiniz.

Nitekim devlet adamlarının ateşten atlamadan önce iki, atladıktan sonra da iki kez medyaya dönüp ‘Nevruz hepimizin bayramıdır’ demeleri bundan.

Ancak ateşe oturmayı göze almış iyi niyetler boşuna.

Apo’nun zafer işareti yapan bacılarını Diyarbakır’da protokole oturtmuş ahmak zihniyeti, dün Hürriyet’in iç sayfalarında gördünüz.

Onca kan dökmüş bölücü liderinin izini kaybedince, parmakları havada bacılarını protokole getirip yerleştirmekte iyi niyet var mı?..

Size hiç devlete saygı gibi geldi mi?

Ülkemizin bütünlüğünü amaçlayan bir girişim gibi gözüktü mü; parmakları havada Apo’nun bacıları?..

Kürtlerden cumhurbaşkanları, başbakanlar, genelkurmay başkanları, meclis başkanları çıktığını... Üç milyondan fazla Kürt nüfusuyla İstanbul’un dünyanın en büyük Kürt kenti olduğunu... Apo’nun bile insafa gelip Türkiye’ye haksızlık yapıldığını itiraf ettiğini unutup, Türk bayrağını yakmalarını koyun bunun üzerine...

*

Bin bir ihanet-kin ve ahmaklık karşısında, yine de devletin valileri, komutanları, kaymakamları Nevruz ateşinden iyi dileklerle hopadanak atladılar.

Eğer akıllı Türkler ile iyi niyetli Kürtler bir gün bu ateşimsi sorunun üzerinden atlamayı başarır da, ülkemizde barışı-kardeşliği sağlarlarsa, bunun en uygun simgesi olur Nevruz ateşi.

Yok olmadı, ateşe oturur barış...
X

YAZARIN DİĞER YAZILARI