GÜNDEM
SPORARENA
YAZARLAR
EKONOMİ

Uygulamada okumaya devam et.

Başkan Tuna'ya o soruyu sordum: Yeniden adaylık düşünceniz var mı?

Kulislerde şimdilik konuşulmayan, ancak ‘aday olma’ niyetinde olan da vardı...
Yazıda ismi geçen “Kulislerin Adayları” ile ilgili değerlendirmede bulunan AK Parti ve CHP’li siyasiler de...
* * *
Pazartesi gününden bu yana, hiçbir partiden ‘yeni aday açıklaması’ gelmedi.
Malum, daha önce MHP Lideri Devlet Bahçeli Etimesgut ve Polatlı’da, mevcut başkanlarla yola devam edeceğini açıklamıştı.
* * *
Tekrar kulislere dönersek...
En çok sorulan/merak edilen konu elbette ‘İstanbul ve Ankara adayları...’
‘İttifak’ senaryolarıyla ilgili net adımlar geldikçe isimler de netleşecek.
* * *
Geçtiğimiz yıl yaşanan değişim furyasının en dikkat çeken illerinden Ankara’da Melih Gökçek sonrası koltuğa oturan Mustafa Tuna’yla bir araya geldik.
Herkesin merak ettiği, “Yeniden adaylık düşünceniz var mı?” sorusuyla sohbetimiz başladı:
“Seçimler olur, aday gösterilirim, gösterilmem ayrı bir konu. Benim bir kere işlerimi yapmam gerekiyor. Bana düşen budur. Gerisi için Cumhurbaşkanımız, partimizin yetkili organları, partimiz için en uygun aday kimse onu aday olarak göstereceğinden hiçbir şüphe yok. Benim devam etmem yönünde karar alınırsa, çalışmalarımıza devam ederiz. Başka bir aday olursa, çalışmalarımızı sonuna kadar devam ettiririz. Eğer benim olmam hayırlı olmayacaksa, ben olmak istemem. Adaylık işi hırsla olmaz zaten. Bizim öyle bir hesabımız olmaz. Hesap işi değil nasip işidir. Bunların hepsi emanet görevler, gelip geçici işler. Önemli olan vatandaşın memnuniyetini, konforunu artıran hizmetler yapmak. Bizim çalışmalarımız hep bu yönde. Bundan sonra da böyle bir görev verilirse çalışmalarımıza devam ederiz. Yoksa ‘ben aday olayım’ demekle aday olunmaz. Aday adayı olmak başka bir şey, aday olmak başka bir şey.”

 

HALKLA TEMASIN OLACAK VATANDAŞIN DERTLERİYLE DERTLENMİŞ OLACAKSIN

* Siyasi hedefleriniz arasında Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı var mıydı?
Hedef olması için mevcut görevini en iyi şekilde yapman gerekir. Ben yan gelip yatayım sonra Cumhurbaşkanı olayım, olmaz böyle bir şey. Sen üzerine düşen görevleri hakkıyla yapacaksın, gerisi kendiliğinden gelir. Siyasette matematik çalışmaz. Halkla temasın olacak, vatandaşın dertleriyle dertlenmiş olacaksın. Siyaset vatandaşın daha iyi şartlarda yaşasın diye yapılır. Gelecek sorunların öngörülmesi için yapılır. Yolu, kaldırımı bürokrat zaten yapar.

* 11 aylık başkanlığınız süresince vatandaşın size bakışıyla ilgili gözleminiz nedir?
Vatandaşlarımızın şahsıma karşı gösterdikleri teveccüh için teşekkür ediyorum. Güven var ve kendilerinden biri olarak görüyorlar. Gayretli, dürüst ve namuslu bir adam olarak gördüklerini hissediyorum. Bu çok önemli.

 DÜRÜST, ŞEFFAF, ADALETLİ OLACAKSIN

* Büyükşehir ve ilçe belediyesi yönetmekteki zorluk ve farklar neler?
İster evini, ister iş yerini, ister belediyeyi, ister devleti yönet. Yöneticinin temel görevi bir kere şu olmalı: Dürüst olacaksın, şeffaf olacaksın, adaletli olacaksın. Yani kimseye farklı muamele etmeyeceksin, adaletten sapmayacaksın. Bunu uygularsan hangi yönetim olursa olsun başarılı olursun. Adaletten sap da sen bak bakalım evdeki kavgaya.
* Ya biri çıkıp da ‘Ben filanca partidenim diye bana farklı uygulama yapıldı’ derse... İddialı bir çıkış değil mi bu?
Allah korusun, öyle bir şey yapamam. Ben kimseye farklı muamele de yapamam zulüm de edemem.

BENCE...

Mustafa Tuna ile sohbetimizin ardından düşünceme gelince. Gece ulaşımı, otopark indirimi, su indirimi gibi vatandaşın cebine direkt dokunan hamleler yaptı. Vatandaştan gelen tepkilerden memnun. Aday gösterilmezse küskünlük yapacak bir mizaçta olmasa da yeniden aday gösterilmesi onun için sürpriz olmaz. Bunlar tabii ki benim gözlemim. En geç kasım ayı içerisinde Ankara düğümü çözülecek.
Bekleyip göreceğiz.

YARINA KALANLAR

* Aday gösterilmesi durumunda 5 yıl boyunca Ankara için öncelikleri neler?
* Ulus’un yayalaştırılma projesi ne zaman başlayacak, ne zaman bitecek?
* Yeni ulaşım politikası nasıl şekillenecek?
* Bahçelievler 7. Cadde ile diğer cadde ve sokakların yayalaştırılması hakkında ne düşünüyor?
* Güvenpark’taki dolmuş durakları ne zaman yer altına alınacak?
* Şehir içindeki 82 hız sınırı konusunda ne düşünüyor?

 AYDIN: HERHANGİ BİR İSMİ KASTETMEDİM

AK Parti Ankara Milletvekili Barış Aydın’ın sosyal medyadan yaptığı “Vatandaşın sorunlarını çözmek yerine suni problemler yaratan, fazlaca kaşını gözünü oynatan Başkanlar hakkınızı kaybettiniz, yolunuz açık olsun” paylaşımına bu köşeden yer vermiş, “Aydın bu sözleri kime diyor?” sorusunu sormuştum.


Barış Aydın’dan şöyle bir yanıt geldi:

“Bu ifadeler AK Parti’nin millete hizmeti esas alan, hizmet kalitesini ve vatandaş memnuniyetini, kamu yönetiminde ehliyet, liyakat ve mükemmeliyeti gözeten yaklaşımından, bu yöndeki şaşmaz politikasından hareketle yaptığım bir yorum ve dile getirdiğim kişisel görüş ve düşüncelerimden ibarettir.
Sosyal medyanın sınırlı imkânları içinde ifade ettiğim bu yorum ve görüşlerimin kamuoyunda yanlış bir anlamaya sebebiyet vermemesi için özellikle belirtmek isterim ki; burada spesifik olarak herhangi bir ismi ya da isimleri kastetmem söz konusu değildir”

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

Yazının devamı...

Vitrin yüzü mü yoksa Tuna mı

Belli ki son seçimin en çekişmeli arenası Ankara’da, yine sonucu merakla beklenen bir seçim süreci yaşayacağız.
AK Parti’de yerel seçim çalışmaları ‘ittifak yokmuş gibi’ başladı. Geçmiş seçimlerde parti için yapılan anketlerde yaşanılan hayal kırıklığı, kendi ekipleriyle çalışmanın önemini gösterdi ve bu doğrultuda 200 kişilik ekip oluşturuldu. Bu hafta itibarıyla Büyükşehir, il ve ilçelerde yaşayanlar aranacak, mevcut başkanlarla ilgili görüş toplanacak. Parti içi temayül yoklamaları, anketler ışığında son rapor Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a sunulacak ve adaylar belirlenecek.

TUNA’YA ARTI DİĞERLERİNE EKSİ

Mevcut Başkan Mustafa Tuna aday olmak istiyor ve buna yönelik su indirimi, otopark indirimi gibi hamleler yapıyor. Vatandaşın cebine dokunacak bu hareketler kendisi için artı puana dönüşüyor, diğer AK Partili başkanları da bir nebze zora sokuyor. “Ankara yapıyorsa, İstanbul, Bursa, Antalya neden yapmıyor?” sorusu diğer başkanları zorluyor.

VİTRİN YÜZÜ BEKLENTİSİ

Parti içerisinde Ankara’nın kritik olması hasebiyle bir vitrin yüzünün aday gösterilmesini düşünenlerin sayısı da az değil. Bakan ya da Genel Başkan Yardımcısı düzeyinde bir ismin Ankara adayı olması kimseyi şaşırtmamalı. Kulislerde Ankara’ya AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu yakıştırmaları yapılıyor.
Burada önemli hassasiyetlerden biri de Ankara adayının MHP seçmeninde de karşılığı olması. Bu haklı bir hassasiyet çünkü Ankara’da seçimin kaderini her dönem milliyetçi seçmen belirlemiştir.

BARIŞ AYDIN KİME DİYOR

Bu ay başında AK Parti Ankara Milletvekili Barış Aydın’ın sosyal medyadan yaptığı bir paylaşım dikkatimi çekmişti. Umudum olmasa da biraz bekledim bir karşılık gelir mi diye ama haliyle üzerine alınan olmadı.
Aydın, “Yerel seçimlere az bir zaman kala küçük bir not düşmek isterim” diyerek başladığı paylaşımına şöyle devam etmişti: “İşini layıkıyla yapan Belediye Başkanları sözüm meclisten dışarı, sözüm vatandaşın sorunlarını çözmek yerine suni problemler yaratan fazlaca kaşını gözünü oynatan Başkanlar hakkınızı kaybettiniz yolunuz açık olsun.”
Ankara’da 25 ilçenin 21 AK Parti’li. Aydın’ın Kalecik’e, Akyurt’a, Ayaş’a böylesi sert bir çıkış yapacak hali yok. Altındağ, Keçiören, Mamak, Sincan, Gölbaşı gibi ilçelere ya da Büyükşehir’e böylesi bir eleştiri olabilir. Ben sormuş olayım Barış Aydın’a. Sahi kim bu ‘fazlaca kaşını gözünü oynatan belediye başkanları?’

 CHP’DE ADAY ADAYI ÇOK

CHP’ye gelince... Şu an için en belirgin sorun Büyükşehir’ler. İstanbul, İzmir ve Ankara ne olacak. “İyi Parti, Saadet Partisi, Demokrat Parti ile ortak adaylar çıkarılacak mı?” sorusu yanıt bulmadan iller ve ilçelerle ilgili bir somut bir hareket olmayacak gibi. Öncelik devam edecek belediye başkanlarının açıklanmasında. Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun sohbetimizde ekim ortası başlanacak aday açıklamalarının en geç kasım sonunda tamamlanacağını söyledi ve ekledi: “İstanbul ve Ankara’yı sorduğunuz için o ikisini söylüyorum -diğer yerlerde de durum aynı- adayları açıkladığımızda ikisini de alacağımızı sizler de göreceksiniz.”

FETHİ YAŞAR DENİYOR AMA

Torun elbette isim bazlı bir sohbete girmedi.
Biz duyduklarımızla devam edelim. Bu kez Melih Gökçek’siz bir seçime giriyor CHP. Yani Gökçek karşıtlığının artı-eksi durumu söz konusu değil. Parti içinde aday olmak isteyenler var, Bülent Kuşoğlu ve Levent Gök gibi. Yine CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun Başdanışmanı Ankaragücü eski Başkanı Cengiz Topel Yıldırım’ın ismi de adaylar arasında.
Pek çok kişi Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar’a Büyükşehir adaylığını yakıştırsa da yüksek ihtimalli bir seçenek değil. 2014 yılında da Yaşar’a adaylık teklif edilmişti. Ankara’da partiler üstü bir isme dönüşen Yaşar’ın şimdilik böyle bir niyeti yok gibi gözüküyor.

YAVAŞ’A TEKLİF YOK

2014’teki seçimin ‘kaybetse de kazananı’ olmuştu Mansur Yavaş. Şimdi ne yapacağı merak ediliyor. Yavaş’la görüşmemde ‘adaylığa hevesli’ bir hava sezmedim.
“Adaylık teklifi var mı?” diye sordum. Kendisinin şu anda bir adaylık düşüncesi olup olmamasından öte böyle bir teklifin olmadığını söyledi.
Yavaş ‘şu an için’ isminin mevcut haliyle anılmasının daha doğru olduğu düşüncesinde. Ankara’da ittifaksız süreçten zafer çıkmayacağı inancında. Önemli bir ayrıntı, pek çok arkadaşının kuruluşunda yer aldığı İyi Parti’den bugüne kadar bırakın adaylık teklifini genel başkan ve yönetim kademesinden hiç bir telefon almamış.

Yazının devamı...

Ankapark’ta bu kez umut var

Hem Gökçek’siz Ankara’yı hem Mustafa Tuna’nın performansını önümüzdeki günlerde değerlendireceğiz. Belki o zamana kadar AK Parti, adayını açıklayacak ya da MHP ile ittifak olursa ortak aday çıkacak, bunları izleyip göreceğiz.

* * *

Gökçek sonrası dönemin en büyük hayal kırıklığı nedir? diye sorulsa hiç düşünmeden Ankapark’ı söylerim. Projelendirilmesinden inşaatına hep tartışılan Ankapark, kentin göbeğinde Gökçek sonrası kaderine terk edilmiş bir görüntüde.

* * *

Kimine göre 1.5 milyar kimine göre 2 milyar lira harcanan bu parkı yokmuş gibi düşünmek elbette mümkün değil. Son aylarda üst üste çıkılan ihaleler de bunun göstergesi. Her ne kadar Mustafa Tuna’nın çok da inanmadığı bir proje olsa da devamlılık ilkesinden hareketle sırtını dönmediği/dönemediği Ankapark’la ilgili yeni ihale 20 Eylül’de.

* * *

Ankapark’la ilgili geçtiğimiz haziran ayında başlayan ihale sürecine ilgi gösteren olmadı. 765 milyon lirayı tek seferde veren çıkmamıştı.

* * *

4 gün önce yapılan son ihalede ise yeni bir gelişme yaşandı. Bu kez iki firma teklif verdi. Ancak eksik evrak yüzünden ertelendi. 10 gün sonra yeniden ihaleye çıkacak Ankapark’la ilgili ilk kez bir umut ışığı var gibi.

* * *
İhaleye Hayvanat Bahçesi kısmı da eklendi. Hayvanat Bahçesi ve Ankapark için muhammen bedel 1 milyar 485 milyon 359 bin 200 TL. Yalnızca Ankapark’a talipli çıkarsa muhammen bedelin yaklaşık yarısına parkı alabilecek. Geçmişte yapılan ihalelerden en büyük fark ise bu kez muhammen bedelin tek seferde istenmeyecek olması. Büyükşehir Belediyesi’nden üst düzey bir kaynaktan 20 Eylül öncesi aldığım bilgiler şöyle:

İSTENİRSE 3-4 AYA AÇILIR

* Son ihalede Ankapark’la ilgili 2 dosya alındı. Eksik evrak yüzünden ertelendi ama 20 Eylül’de Ankapark yeni işletmecisine kavuşacak gibi gözüküyor.
* Burada bankalar teminat konusunda biraz sıkıntı çıkarıyor. Bir sorun yaşanmamasını temenni ediyoruz.
* Şu anda Ankapark’ın yüzde 95’i tamamlandı. Temalar ve çevre düzenlemesi bitti. Alan firma isterse 3-4 aya açar. Bahar aylarını beklemek isterse de rahatlıkla işletmeye başlayabilir.
* Bir önceki ihalede iki dosya alınmıştı, şimdi talipli sayısı daha da artacaktır. Çünkü alan firma ihale bedelini 30 yılda ödeyecek. Bu hem firma hem belediye açısından daha doğru bir yöntem.

YILLIK 50 MİLYON GELİR

* İhaleyi kazanan firma her yıl 26 milyon liranın üzerinde belediyeye ödeme yapacak. TEFE-TÜFE’ye göre bu ücret artacak. Ankapark’taki güneş enerjisi sistemini belediye aldı. Buradan da 11-12 milyon lira elektrik ödemesi alacak. Her biletten yüzde 20 eğlence vergisi alacağız. Toplamda belediyenin kasasına her yıl 50 milyon liraya yakın para girecek.
* Son ihaleye giren Türk grubun Çinli ortağı Asya’nın en büyük eğlence parkı işletmecisi. 20 parklarında yılda 45 milyon kişi ağırlıyorlar. Söylediklerine göre 1-2 yıl içerisinde Çin’den 300 ila 500 bin kişi getirme potansiyelleri var.

GİRİŞ İÇİN 20 TL TEKLİFİ

* Ankapark’ı alacak firmaya teklifimiz giriş ücretinin 20 lira olması yönünde. Bazı oyuncaklar ücretsiz, bazıları ücretli olmalı. Ankara Üniversitesi’ne hazırlattığımız bilirkişilerin de olduğu raporun sonucunda bu teklifimizi hazırladık.
* Oyuncakların garantilerinin sona erdiği, çalışmadığı, bakımsız olduğu iddiaları gerçek dışı. Alacak firmaya bakımları yapılmış, garantileri olacak şekilde teslim edeceğiz. En az 15-20 sene parkta sıkıntı yaşanmaz.

* * *

Ankapark’ta son durum işte böyle... Yazının başında da belirttiğim gibi ilk günden bu yana tartışılan bir proje Ankapark. Yeri, teması, harcamaları...
Bugün de yeni şeyler söylenebilir ama ortada bir Ankapark gerçeği var. Bu park Başkent’in kamburuna dönüşmeden işler hale getirilmeli. Aksi takdirde kentin en kıymetli yerini kıymetsizleştiren demirden bir hayalet parkımız olacak.

Yazının devamı...

‘Siyasi’ tatil sona eriyor

2 hafta sonra okulların açılmasıyla tam anlamıyla yaz rehavetini geride bırakmış olacağız.
Siyasi havadan en çok etkilenen kent olan Ankara ve Ankaralılar için son bir aydaki ‘siyasi tatil’ şarttı.
Eylül ayı itibarıyla gündem sonunda yerele dönecek.
2014’teki yerel seçimin ardından koltuğa oturan belediye başkanları açısından zor bir dönemdi.
2015’teki iki seçim, FETÖ’yle mücadele süreci, 15 Temmuz’daki hain darbe girişimi, OHAL, referandum, 24 Haziran derken gündem yerele neredeyse hiç dönmedi.

* * *

Gündemin yerele yöneldiği ender zamanlarda ise görevden alınan belediye başkanlarını, kayyum atanan belediyeleri konuştuk.
Geçtiğimiz yılın eylül ayında başlayan AK Parti’deki büyük yerel değişimi hatırlatmadan olmaz.
Başta İstanbul ve Ankara olmak üzere büyük şehirlerdeki başkanların istifası o döneme damgasını vurmuştu.

* * *

Gündemin yerele dönmesinden kastım bu tip siyasi tercihlerin dışında bir durum. Türkiye başka bir ülkede 100 yılda yaşanacakları 4.5 yılda yaşayınca kimse ‘o belediye bunu yapmış bu belediye şunu yapmış’ diye bakmadı.
Bu durum başarılı belediye başkanları için dezavantaja başarısızlar için avantaja dönüştü.

* * *

Şimdi ise partileri zor bir tercih dönemi bekliyor. 24 Haziran’daki ittifakların yerelde yapılıp yapılmayacağı henüz belirsiz. İttifaksız bir seçim olacak açıklamaları gelse de, yerelde ittifak yapmak genelden daha zor gözükse de kesin değerlendirmelerde bulunmak için çok erken.

* * *

Yerel seçimin en merak edilen kentlerinden biri kuşkusuz Ankara olacak. Hiç bitmeyecekmiş hissi yaratan Melih Gökçek dönemi şok bir kararla sona ermiş, Gökçek Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın isteğiyle istifa etmişti. Göreve gelen Mustafa Tuna, Gökçek’le neredeyse taban tabana zıt bir dönem geçiriyor. Tuna’nın bu tavrı bir kesim tarafından ‘kavgayı bitiren, uzlaşmacı’ şeklinde değerlendiriliyor, kimilerine göre de ‘iddiasız’ bulunuyor. En geçerli değerlendirmeyi yapacak ise elbette AK Parti’nin yetkili organları. Sonuç olarak Mustafa Tuna’nın yeniden aday gösterilip gösterilmeyeceği de Gökçek sonrası dönemin başarılı bulunup bulunmadığının göstergesi olacak.

* * *

Ankara’daki 25 ilçe belediyesinin 21’i AK Parti’li. Dolayısıyla mevcut başkanların yeniden aday gösterilip gösterilmeyeceği aday adayı enflasyonunu da doğrudan etkileyecek.
Başkanların neredeyse tamamı yeniden aday olmak istiyor. 3 dönem kuralının esnemesi bu duruma imkan tanıdı. Her biri Türkiye’nin çoğu ilinden büyük Keçiören, Mamak, Altındağ, Sincan gibi ilçelerde nasıl bir tablo çıkacak şimdiden merak konusu. Yine Yenimahalle ve Etimesgut’ta da iddialı isimler aranıyor. Uzun yıllar Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanlığı yapan, sonrasında Çevre ve Şehircilik Bakanı olan Mehmet Özhaseki’nin Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkanlığı’na getirilmesi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın aday belirleme sürecinde hata yapmak istemediğine işaret ediyor.

 * * *

CHP’de ise kurultay talebinin yankıları halen sürüyor. Aday belirleme sürecinde de benzer tartışmalar yaşanacak gibi duruyor. Ankara CHP için çok önemli. Yalnızca Çankaya ve Yenimahalle’yi yönetse de son seçimde yüzde 43 gibi bir oya ulaşılmıştı.
Yıllardır AK Parti’den çok Melih Gökçek’e karşı kazanmaya çalışıldığı için bu kez CHP için de yeni bir süreç yaşanacak. Bu yeni duruma CHP nasıl bir tepki verecek, 2014’teki gibi iddialı olunabilecek mi, bekleyip göreceğiz. CHP’nin yarışta olup olamayacağının en önemli belirleyicisi, Kılıçdaroğlu-İnce mücadelesinin seyri ve ittifak modeli geliştirilip geliştirilemeyeceği olacak.

* * *

MHP 24 Haziran’da olduğu gibi alacağı ya da almayacağı kararla Ankara’da seçimin kilit partisi olacak. Yerelde ittifak yapılmayacağına dair haberler yer alsa da MHP Lideri Devlet Bahçeli henüz son sözü söylemedi. O yüzden süreci dikkatle izlemek gerekiyor.
Aynı şekilde İYİ Parti’den gelen 24 Haziran sonrası ittifakın bittiğine yönelik açıklama yerel seçim için henüz bağlayıcı bir durum oluşturmadı.

* * *

Siyasetin de başkenti olan Ankara her anlamda çok sıcak bir eylül geçirecek.
İttifak yapılıp yapılmayacağı öncelikle mevcut başkanların kaderini belirleyecek. Ankara’nın bilinen yerel siyasi aktörlerine yeniden şans doğabileceği gibi aktif siyasette olan ‘önemli isimleri’ de Ankara yarışında görebiliriz.

Yazının devamı...

Yerelde ittifak modelleri

2019 Mart sonunda yapılacak yerel seçimlerin ekim sonunda ya da kasım başında yapılması tartışılmaya başlandı, hem de yüksek ve güçlü bir sesle.
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eşref Fakıbaba, “Kasımda olursa bütün belediye başkanlarının 1 yıl daha fazla kazanacağını düşünüyorum” diyerek görüşünü dile getirdi.
Seçimin erkene alınmasıyla ilgili önemli işaretler de var.
AK Parti’nin olağan büyük kongresi erkene alındı ve önümüzdeki ay yapılacak. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, MKYK toplantısındaki “Seçim atmosferinden çıktık diye durmayacağız tam tersine hazır seçim atmosferi varken, yerel seçimlere hazırlanacağız. Hızla yerel seçimlere odaklanacağız” sözleri seçimi ne kadar önemsediğinin göstergesi.

* * *

Cumhur İttifakı’nın 344 olan sandalye sayısı erken yerel seçim için gerekli olan Anayasa değişikliğinin yapılmasına imkân tanımıyor. Ancak AK Parti ve MHP’den liderler düzeyinde yapılacak ‘erken yerel seçim’ çağrısı ihtimali şimdiden CHP, İYİ Parti ve HDP cephesinde tartışılmaya başlandı.

* * *

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun’un CHP‘nin olası erken yerel seçime hazır olup olmadığı yönündeki soruya verdiği, “CHP tüm teşkilatlarıyla yerel seçimlere hazırdır. Bu konuda hazırlıklarımızı yaptık, yapmaya devam ediyoruz” yanıtı da CHP’nin olası bir erken seçime koşulsuz karşı olmadığının göstergesi.

* * *

İYİ Parti cephesinde yüzde 10’luk bloğu tutmak ve yerel yönetimlerde aktör olabilmek için erken seçime karşı çıkmayabilir. Doğu ve Güneydoğu Anadolu’daki belediyelerin kayyumlar tarafından yönetilmesi böyle bir çağrıya HDP’nin de karşı çıkmayacağı olasılığını güçlendiriyor.

* * *

TBMM’de 8 Temmuz’daki yemin töreni sonrası erken seçim kararı alınması ya da önümüzdeki günlerde yapılacak olağanüstü oturum çağrısıyla bu kararın alınması şaşırtıcı olmayacak. Burada en önemli konu Cumhurbaşkanlığı seçiminde yapılan ittifakların yerel seçimde yapılıp yapılamayacağı.

* * *

Görüştüğüm AK Parti’li ve MHP’li kaynaklarımdan edindiğim izlenim yerel seçimde bu ittifakın süreceği yönünde. Millet İttifakı için ise henüz konuşmak için erken. CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun yakın çevresine ittifakı sürdürmek istediğini söylediği kulağıma gelenler arasında.

* * *

Yerelde ittifak modeline gelince. Şu an için ortak aday formülü dışında başka bir seçenek yok. İl ve ilçe belediye başkan adaylarında ittifakın tek adayı olacak, meclis üyeleri de milletvekilliğinde olduğu gibi partiler arasında ayrıca oylanacak.

* * *

Büyükşehirlerde özellikle de İstanbul ve Ankara’da yapılacak ya da yapılamayacak ittifaklar seçimin kaderini doğrudan etkileyecek. 2014’teki yerel seçimde Melih Gökçek ile Mansur Yavaş arasındaki yarışın yüzde 44’e yüzde 43’le sonuçlanması, oluşan doğal ittifakların oy oranları üzerindeki etkisinin en büyük kanıtı.

* * *

Yerel seçimde ittifak kurmak Cumhurbaşkanlığı’nda ittifak kurmaktan biraz daha zor olacak. Yine Başkent’e dönecek olursak her biri pek çok ilden büyük merkez ilçelere gösterilecek adaylar hayati önemde.
Burada ittifakın tarafı partiler ilçeleri paylaşabilir ve o ilçelerde uzlaşılacak tek aday üzerinden seçime girilebilir, yine Büyükşehir için de ortak aday formülü geliştirilebilir.

* * *

Tekrar altını çizecek olursak, yerelde ittifak genelden çok daha zor ve yıpratıcı olacak. İttifakı sürdürebilen, doğru adaylarla seçmenin karşısına çıkan başarılı olacak. Çünkü seçmenin karşısında bu kez liderler değil pek çok aday olacak.

Yazının devamı...

Başkent’in 24 Haziran kodları  

Uzun bir sürenin ardından 5 parti Meclis’e girdi, AK Parti çoğunluğu Cumhur İttifakı’nı kurduğu MHP’nin oylarıyla sağlayabildi.
Söylentilerin aksine MHP aldığı yüzde 11.1’le seçimin kaderini doğrudan etkiledi. Muharrem İnce yüzde 30 sınırını aşarak önemli bir oya ulaşırken, CHP Muharrem İnce’nin rüzgarını almak yerine diğer partilere seçmenini dağıtmanın sıkıntılı tablosuyla karşı karşıya kaldı.
HDP, CHP seçmeninin de desteğiyle Meclis’teki yerini aldı. İYİ Parti ilk seçiminde yüzde 10’u geçerken, Meral Akşener partisinin altında oy alarak beklentileri karşılayamadı.

* * *

 24 Haziran’daki tarihi seçimin en merak edilen kentlerinden biri kuşkusuz Başkent Ankara’ydı. Son yerel seçimdeki çekişmeli sonuç, 16 Nisan referandumundan ‘hayır’ çıkması, Melih Gökçek’in istifasının istenmesi bu seçimi nasıl etkileyecekti?

* * *

AK Parti’yle başlayacak olursak.
Erdoğan’a Ankara’dan Türkiye ortalamasına yakın bir oy çıktı. Başkent’in Erdoğan tercihine rağmen AK Parti Başkent’ten yüzde 40.4 alabildi ve Türkiye ortalamasının 2 puan altında kaldı.
Ankara’nın pek çok ilçesinde Erdoğan’la AK Parti arasında 12 ila 20 puan arasında fark oluştu. Belli ki Erdoğan’ın ‘Milletimizin sandıkta partimize verdiği mesajı da aldık’ sözlerinden en çok etkilenen kentlerin başında Ankara gelecek.


* * *

Ankara’da parti olarak her zaman karşılığı olan ve belirleyici seçmen kitlesine sahip MHP, Türkiye ortalamasının üzerine çıktı. Hem Cumhur İttifakı’nın oyunu yükseltti hem de 1 Kasım’dan fazla milletvekilini Meclis’e taşıdı.
24 Haziran tablosu gösterdi ki, önümüzdeki yerel seçimin Başkent ayağında MHP seçmeni yine kritik aktör olacak.

* * *

CHP önemli oy potansiyelinin olduğu Ankara’da yine Türkiye ortalamasının üzerindeydi. Ancak İnce ve CHP’yi ayrı değerlendirmek gerekiyor. Ankara’da 2014 yerel seçimlerinde yakalanan doğal ittifakın benzeri Muharrem İnce üzerinde olsa da kafa karışıklığı oyların parçalanmasına neden oldu. İnce Türkiye ortalamasının üzerine çıktı, CHP parti oyu olarak geçmiş seçimlerin altında kaldı. Oyların bir kısmı oluşan/oluşturulan algı ve strateji yüzünden başkanlıkta Meral Akşener’e, partide HDP’ye kaydı.
CHP oy deposu Çankaya’dan yüzde 47 alırken, İYİ Parti’nin yüzde 15, HDP’nin yüzde 11 alması bu durumun en belirgin göstergesi.

* * *

Türkiye genelinde beklediğini alamayan, başkanlık seçiminde hayal kırıklığına uğrayan İYİ Parti, Millet İttifakı’ndaki geçişken seçmenin de etkisiyle Ankara’da 5 milletvekili çıkarmayı başardı. Yerel seçim sürecinde İYİ Parti’nin ne kadar etkin olacağını bugünden kestirmek, 24 Haziran öncesi alacağı oyu tahmin etmek kadar zor. İYİ Parti’deki gelişmeler yerel seçimdeki etkinlik derecesinin belirleyicisi olacak.

* * *

Türkiye’nin ışık hızıyla değişen siyasi gündemi ve dengeleri düşünüldüğünde bu ittifakların ne ölçüde yerel seçime yansıyacağını söylemek için henüz çok erken. Başkent’te 24 Haziran’da çıkan sonuç bugün için partilerin önüne ittifaksız kazanmanın zor olduğu bir tablo koyuyor. Günün şartlarını ve sandığın mesajını iyi okuyan, bugünden hedefe yönelik çalışan parti veya partiler önümüzdeki yerel seçimin kazananı olacaktır.

Yazının devamı...

Şehir Parkı bu kez olacak gibi

“Ankara’da Türkiye Uygarlıklar Müzesi adıyla, ülkemizin her köşesinden eserlerin yer alacağı dev bir külliye kuracağız. Hipodromun olduğu alan. Dijital kültür arşivi oluşturuyoruz.”
Erdoğan’ın açıkladığı projeler arasında Başkent’in en büyük eksiklerinden biri olan şehir parkı da yer alıyor.

 

 ‘Millet Bahçesi’ olarak adlandırılan yeşil alanların Ankara’da yapılacak olanı için Atatürk Kültür Merkezi (AKM) alanını işaret etti Erdoğan...

* * *

Hürriyet Ankara’nın yıllardır gündemde tuttuğu konuların başında AKM alanının bakımsızlığı ve işlevsizliği geliyor. Kentin göbeğinde bu kıymetli alan hemşehri derneklerinin etkinliklerine ev sahipliğinin ötesinde kullanılamıyor.
Erdoğan’ın açıklamasının ardından Hipodrom ile AKM alanını kapsayan ‘Millet Bahçesi’ projesinin detaylarını araştırdım. Hayata geçirilmesi halinde Ankara’nın çehresini değiştirecek, kent merkezini yeniden cazip hale getirecek projenin ayrıntıları şöyle:


1 MİLYON 700 KARELİK PARK

“Bir ucu batı tarafında Ankara İl Emniyet Müdürlüğü’nün önünden Konya Yolu sınır alarak başlayan park; Hipodrom, AKM, 19 Mayıs Stadyumu, Ankara Spor Salonu, Gençlik Parkı, Cumhurbaşkanlığı Senfonu Orkestrası ve Adliye’yi kapsayacak. Doğuda Sıhhiye Meydanı’na kadar, kuzeyde de birinci ve ikinci Meclis’i ve Ankara Palas’ı içine alacak şekilde Ulus meydanına kadar uzanacak. 1 milyon 700 bin metrekare alana sahip bir şehir parkı olacak.”

* * *

Projenin yenilenecek 19 Mayıs Stadyumu’nu, Ankara Spor Salonu ve Gençlik Parkı’nı da içine alması için Kazım Karabekir Caddesi’nin yer altına alınması gerekiyor. Bu biraz daha uzun vadeli bir proje olsa da tamamlandığında kent merkezinin yayalaşması sağlanacak, yaya ve bisiklet yolları yapılabilecek.
Ankara Çayı’nın ıslahı ve derelerin açılması da düşünülenler arasında.

* * *

Son olarak projenin ilk etabına yeniden dönecek olursak... Ankara’nın merkezine AKM alanına yapılacak şehir parkı ve müzeler projesi 2019’daki yerel seçim öncesi AK Parti’nin ‘çılgın projesi’ olacak gibi gözüküyor.
NOT: Bir öneri de benden olsun. New York’taki Central Park, Londra’daki Hyde Park, Madrid’deki Buen Retiro Park, Amsterdam’daki Vondel Park -örnekleri çoğaltmak mümkün- gibi betonun değil yeşilin hakim olduğu, içine girildiğinde kentten uzaklaşma hissi verecek bir planlama yapılmalı. Aksi takdirde Gençlik Parkı örneğinde olduğu gibi yenilense de geçmişini arayan bir projeye dönüşme riski taşıması kaçınılmaz olur.

ÜÇÜNCÜ BÖLGEDE SAHA HAREKETLİ

24 Haziran seçimlerine sayılı günler kala Ankara’da saha ısınmaya başladı.
Ramazan ayının etkisiyle gündüz saatlerinde yaşanan sakinlik akşam saatlerinde özellikle de iftar sonrası yerini yoğun siyasi temaslara bırakıyor.
Geçmiş seçimlerde 2 bölgeyle seçime giren Başkent, bu kez 3 bölgeye ayrılmış durumda.
Ankara’da ilk sıralarda partilerin vitrin isimlerinin yer alma geleneği bu seçimde de bozulmadı. Saha hareketliliğinin en yoğun olacağı bölge ise 3. bölge olacak gibi duruyor.
AK Parti’de Asuman Erdoğan, Barış Aydın; MHP’de Yaşar Yıldırım, Erkan Haberal, Fatih Çetinkaya, 4 milletvekili çıkarma hedefinde olan CHP’de 4. sıra adayı olan Ali Başkaraağaç çalışmalarıyla 24 Haziran’a yerel seçim atmosferi kazandırmaya aday isimler arasında.

 Ankara’da bölgelere göre milletvekili dağılımı şöyle:
* 13 milletvekili çıkaran 1. bölgedeki ilçeler: Bala, Çankaya, Elmadağ, Evren, Gölbaşı, Haymana, Mamak, Polatlı, Şereflikoçhisar
* 11 milletvekili çıkaran 2. bölgedeki ilçeler: Akyurt, Altındağ, Çamlıdere, Çubuk, Güdül, Kahramankazan, Kalecik, Keçiören, Kızılcahamam, Pursaklar
* 12 milletvekili çıkaran 3. bölgedeki ilçeler: Ayaş, Beypazarı, Etimesgut, Nallıhan, Sincan, Yenimahalle

Yazının devamı...

AK Parti’nin Ankara şifreleri

Çifte seçim sonucu en merak edilen kentlerden birisi de kuşkusuz Ankara. AK Parti’nin Türkiye genelinde aldığı oy oranına çok yakın olduğu Başkent, Türkiye ortalamasını da önemli oranda etkiliyor.
Bu bakımdan tüm partiler saha çalışmaları da düşünüldüğünde Ankara’ya ayrı bir önem veriyor.
Türkiye ilk kez ittifakların bu denli keskin ve belirleyici olduğu bir seçime gidiyor.
Bir tarafta AK Parti, MHP ve BBP’li ‘Cumhur İttifakı’, diğer tarafta CHP’li, İyi Parti’li, Saadet’li, DP’li ‘Millet İttifakı.’ Bir de seçime ittifaklardan bağımsız giren HDP faktörü var.

* * *

24 Haziran’da Ankara, ilk kez üç ayrı bölgeyle seçime girecek ve toplam 36 milletvekilini (1. bölge 13, 2. bölge 11, 3. bölge 12) TBMM’ye gönderecek.
AK Parti’nin Ankara listesiyle başlayalım.
1. bölgede sırasıyla Yıldırım Tuğrul Türkeş, Fatih Şahin, Yalçın Akdoğan, Ali İhsan Arslan gibi önemli ve bilinen isimler göze çarpıyor.
2. bölge her ne kadar en az milletvekili çıkaran bölge olsa da Keçiören, Altındağ gibi metropol ilçeler ile Çubuk, Pursaklar, Akyurt, Kazan gibi dış ilçeleri kapsıyor. AK Parti’nin 11 milletvekilinin yarısından fazlasını alması sürpriz olmaz. Milliyetçi seçmenin de yoğun olduğu bölgede ittifak içinde BBP’nin Genel Başkanı Mustafa Destici liste başı. Destici’nin ardından sırasıyla Lütfiye Selva Çam, Emrullah İşler, Orhan Yeğin dikkat çeken isimler.
3. bölgede ise AK Parti'nin liste başı isimleri Naci Bostancı, Asuman Erdoğan, Nevzat Ceylan ve Barış Aydın. Listede göze çarpan isimler 3 dönem MKYK üyesi olan partinin genç isimlerinden Asuman Erdoğan ve Barış Aydın.
Çankaya Belediye Başkan adayı olan Aydın, geçmiş seçimlerde listenin arka sıralarında yer almıştı. Saha çalışmalarında en çok gözükmesi beklenen isimlerden olan Aydın’ın TBMM’de olması artık kesin gibi.

Asuman Erdoğan


Barış Aydın

Türkiye genelinde toplamda 126 kadın aday gösteren AK Parti’nin Ankara listesinde 10 kadın aday yer aldı. AK Parti’de 3. bölge 6. sırada TRT eski Genel Müdürü Şenol Göka’nın eşi Meryem Göka da listeye giren 10 kadın adaydan biri oldu.
26. dönemde AK Parti Amasya Milletvekili olan Mehmet Naci Bostancı yeni dönem için Ankara 3. bölge 1. sıradan aday gösterildi.
BBP’den AK Parti’nin Ankara listesine 2 isim girdi. BBP Genel Başkanı Mustafa Destici’nin yanı sıra Tuna Koç 3. bölge 7. sıradan aday oldu.
Cemil Çiçek, Ali Babacan, Ahmet Gündoğdu, Ertan Aydın, Aydın Ünal, Ahmet İyimaya, Murat Alparslan, Vedat Bilgin aday listesinde bu kez yer almadı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu ise Ankara yerine Adana’dan aday gösterildi.

CHP TÜRKİYE ORTALAMASININ ÜZERİNDE

CHP’nin Ankara listesiyle devam edelim. AK Parti’deki yakın oy oranının aksine CHP her dönem Başkent’te Türkiye ortalamasının önemli ölçüde üzerinde oy alıyor. Çankaya’nın büyük oranda belirleyicisi olduğu ve CHP’nin geçmiş seçimlerde AK Parti’ye üstünlük sağladığı birinci bölgede Genel Başkan Yardımcısı Tekin Bingöl liste başı. Bingöl’ü Levent Gök, Ali Haydar Hakverdi ve Bülent Kuşoğlu izliyor. Bu bölgeden CHP’nin 6 milletvekili çıkarması sürpriz olmaz.
İkinci bölge partinin en zayıf olduğu bölgelerden. Son dönemin aktif isimlerinden Ankara Milletvekili Murat Emir liste başı. Emir’i Yıldırım Kaya, Semra Dinçer ve Kenan Nuhut izliyor.
3. bölge ise bir hayli ilginç isimlerden oluşuyor. CHP’nin parti oyunun çok üstünde oya sahip Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar’ın ilçesinin etkisiyle etkin olmaya çalışacağı ilçede partinin önemli isimlerinden Haluk Koç liste başı. İyi Parti’ye geçen 15 isimden olan Nihat Yeşil 2., Servet Ünsal 3., Ali Başkaraağaç 4. sırada. Ünsal uzun süre Fethi Yaşar’a muhalif bir politika izlemişse de adaylık sürecinde Yaşar’ın desteğini aldığı belirtiliyor. Ayaş eski Belediye Başkanı Ali Başkaraağaç’ın da saha çalışmasıyla CHP’nin 4 vekil çıkarabileceği ifade ediliyor.

Ali Başkaraağaç

* * *

İsmet İnönü’nün torunu Gülsün Bilgehan ve Şenal Sarıhan listede bu kez yer bulamayan isimlerden. Aylin Nazlıaka’nın ihracıyla sonuçlanan Atatürk portresinin indirilmesi polemiğiyle gündeme gelen Necati Yılmaz da Ankara listesinde yer almadı. CHP’nin Başkent listesinde 8 kadın aday yer aldı.

MHP’DE DİKKAT ÇEKEN İSİMLER

MHP’nin Ankara listesinde 1. bölgeden başlayalım. 2014’te Büyükşehir adayı olan, sonrasında Adana’dan aday gösterilen Mevlüt Karakaya yeniden Ankara’ya döndü. Karakaya’yı sırasıyla Zühal Topcu, Eyüp Yıldız ve Duygu Kurban Gözüoğlu izliyor.
2. bölgede ise partinin önemli isimlerinden Genel Başkan Yardımcısı Sadir Durmaz liste başı. 2. sırada Nevin Taşlıçay yer alırken, son dönemde medyada yorumlarıyla dikkat çeken Güvenlik Uzmanı Abdullah Ağar 3. sırada.
3. bölgede Başkent yerel siyasetinin de tanıdığı isimlerden Genel Başkan Yardımcısı Yaşar Yıldırım ilk sırada. Yıldırım geçmişte Kızılcahamam Belediye Başkanlığı da yapmıştı.
2. sıradaki isim ise ismi Büyükşehir Belediye Başkanlığı için de geçen Erkan Haberal. Seçim boyunca belki de ismini en çok duyacağımız isimlerden Fatih Çetinkaya 3. bölge 3. sırada.
MHP Genel Sekreter Yardımcısı olan Çetinkaya 7 yıl boyunca Ankara İl Başkanlığı yapmış, bu sürede Ankara’nın sorunlarını sürekli gündemde tutmuş bir siyasi olarak öne çıkmıştı. Çetinkaya’nın pek çok seçimde il başkanı olarak görev alması bu süreçteki en büyük avantajı.

Fatih Çetinkaya


Yaşar Yıldırım

* * *

MHP milletvekilleri Şefkat Çetin ve Mustafa Mit listede yer bulamayan isimlerden. MHP’nin Ankara’daki kadın aday sayısı ise 5.

 

AYDIN VE DURMUŞ LİSTE BAŞI

24 Haziran’da ilk kez seçime girecek İyi Parti’nin Ankara listesinde siyasetle ilgilenenlere uzak olmayan isimler yer alıyor. İyi Parti Genel Başkan Yardımcısı Koray Aydın 1. bölge liste başı. Aydın’ı Halil İbrahim Oral izlerken, 3. sırayı partinin kurucu Ankara İl Başkanı Mesut Özarslan aldı.
2. bölgede Genel Başkan Yardımcısı Şenol Bal ilk sırada yer alırken, Bal’ı AK Parti’li eski milletvekili Ersönmez Yarbay ve Gökhan Bekar izledi.
3. bölgede ise Merkez Bankası eski Başkanı Durmuş Yılmaz listenin ilk sırasında. 2. sırada Bilkent Üniversitesi Elektronik Bölüm Başkanlığı yapmış Prof. Dr. Ayhan Altıntaş, 3. sırada Reşat Erdoğan yer alıyor.

Durmuş Yılmaz


Koray Aydın

* * *

İyi Parti’deki listelerde yer bulan kadın aday sayısı 8.

 

SAADET’TE GÜVENDİREN HDP’DE KERESTECİOĞLU

Saadet Partisi, Ergenekon operasyonları sürecinde gözaltına alınıp tutuklanan, geçmişte Ankara DGM’de de görev alan emekli hakim Tanju Güvendiren’i Ankara 1. bölge 1. sıradan aday gösterdi. 2. bölgede İlyas Tongüç, 3. bölgede Fatih Aydın liste başı oldu. FETÖ’nün Bylock tuzağı ‘Mor Beyin’i ortaya çıkaran Ali Aktaş 2. bölge 2. sıradan aday oldu. Saadet Partisi eski Genel Başkanı Mustafa Kamalak’ın oğlu Muhammet Furkan Kamalak da Saadet Partisi Ankara 2. bölge 5. sıra adayı oldu. Saadet Partisi’nde Ankara’dan kadın aday sayısı 6.

Ali Aktaş

* * *

HDP’de ise öne çıkan isimlerden Ankara milletvekili Sırrı Süreyya Önder bu kez aday olmadı. Önder’in yerine Filiz Kerestecioğlu Demir 1. bölge ilk sıra adayı. 2. bölgede ilk sırayı Nuray Türkmen Canlı alırken, 3. bölge liste başında Veli Saçılık yer aldı. HDP listelerinde 17 kadın aday bulunuyor.

ÜÇ İL BAŞKANININ BİRİ LİSTEDE

Seçim sürecinde Başkent’te üç partinin il başkanı görevinden istifa ederek milletvekili adayı olmuştu. Bu isimlerden yalnızca İyi Parti’li Mesut Özarslan listede kendine yer bulabildi. AK Parti’de Nedim Yamalı, CHP’de Adnan Keskin aday gösterilmedi. 32 ilde 74 bağımsız adayın yarışacağı seçimlerde Ankara’dan da 7 isim bağımsız milletvekili adayı olarak oy pusulalarında yerini alacak.

Yazının devamı...