GÜNDEM
SPORARENA
YAZARLAR
EKONOMİ

İşte Tuna’nın ‘imar’ sessizliğinin nedeni

Tüm dünyanın 3. Dünya Savaşı çıkar endişesiyle Suriye’de olup bitenleri izlediği, iç siyasetin ışık hızıyla değişen gündeminde tenis maçı izliyor hissine kapıldığımız bu günlerde dikkatlerden kaçan yerel gündeme göz atalım.
Ankara’daki imar uygulamaları, Melih Gökçek döneminde çok tartışılmıştı. Hatta kimilerine göre Gökçek’in istifa sebepleri arasında bu yer alıyordu.
Mustafa Tuna’nın başkanlığının ilk günlerinde ‘emsal öldü’ diyerek net bir tavır sergilediği imar artışı konusu son bir kaç aydır AK Parti grubunda ciddi görüş ayrılıklarına neden oldu.
Polatlı’da, geçmişte yapılan bir imar planında emsalin düşürülmesine, aralarında Meclis Başkan Vekili Ali İhsan Ölmez’in de bulunduğu bir grup karşı çıktı.
Tuna’nın da emsalin düşürülmesi yönünde bir tavır sergilediği bu teklif Ölmez’in başını çektiği meclis üyelerinin oylarıyla reddedilerek komisyona geri gönderildi.

Belediye Meclisi’nde ‘Tuna’ya rağmen’ yapılan en ilginç hareket ise bu ay ki imar komisyonu seçimlerinde yaşandı. Tuna’nın komisyonda olmasını istediği isimler AK Parti grubunda konuşuldu. Toplantıda AK Parti İl Başkanı Nedim Yamalı da vardı. Grup toplantısında sanılanın aksine Tuna yönetimi, imar komisyonunda bir değişikliğe gitmedi. Gökçek dönemindeki isimlerle yola devam edilecekken, geçmişte zaman zaman ters çıkışlarıyla bilinen Mehmet Emin Ayaz(Altındağ Belediyesi Başkan Vekili) Meclis oturumunda ‘ben de adayım’ dedi. İlk kez AK Parti grubunda bir yarış yaşandı ve Şule Özdemir’e iki kat fark atan Ayaz komisyona girdi.

* * *

‘AK Parti grubunda Tuna’ya muhalefet var’ demek biraz abartı olsa da bir direnç olduğu aşikar.
Özellikle Gökçek’e yakın meclis üyelerinin bu yarışta geçmişte hep ters düştükleri Ayaz’ı destekledikleri konuşulanlar arasında.
Mustafa Tuna’nın bu durum karşısında sessizliğine gelecek olursak...
Tuna’nın, “Ben işime bakarım. Ankara’nın iyiliğine olan uygulamaları hayata geçirmeye çalışıyoruz. Bu süreçte Meclis’te yaşanan tartışmalarla hesaplarla işim olmaz. Biz ‘kişilere yönelik ranta izin vermeyeceğiz’ dedik. O yüzden İmar Komisyonu’nda kimin olduğunun önemi yok” düşüncesini yakın çevresiyle paylaştığı ifade ediliyor. Yine Tuna’nın, bu direncin zarar verdiği noktada parti yetkililerinin müdahale edeceği fikrinde olduğu belirtiliyor.

CHP’DE DE ‘İMAR’ ÇEKİŞMESİ

AK Parti’de bunlar yaşanırken, CHP’de de sular pek durgun sayılmaz. İmar Komisyonu’na bir üye gönderme hakkı olan CHP’yi temsil eden Muzaffer Kara yerine Süleyman Demir seçildi.
Çankaya’dan meclis üyesi olan Kara’yı destekleyenler arasında grupta meclis üyesi ağırlığının ilçesinde olduğu Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen de vardı.
Çankaya’dan iki meclis üyesinin yarışında Demir 11, Kara 9 oy alırken, sonucun Taşdelen ile CHP’nin Büyükşehir’deki Grup Başkan Vekili Doğan Yılmazkaya arasında tartışmaya yol açtığı iddia ediliyor.

GÜRSEL BARAN ‘BAŞKAN’ GİBİ

Ankara Ticaret Odası’nda önceki gün yapılan seçimde 181 meclis üyesi belli oldu. İlk hesaplamalara göre ATO Meclisi’nin neredeyse yüzde 60’ı değişti. Ankara ticaretine yön verecek yeni isimler meclise girdi. Kadın meclis üyesi olmaması ayıbına bu kez son verildi ve iki kadın üye Meclis’e girdi. Kadınların siyasette de ticarette de temsil edilmeleri gerçeğinden hareketle yetersiz olan bu sayının önümüzdeki dönemde artması açısından kadın üyelere pozitif ayrımcılık yapılması şart.
Seçim sürecinde başkan adayı olmak istediğini açıklayan Erhan Kızılmeşe ise komite seçimlerinden çıkamayınca meclis üyesi olma hakkı elde edemedi.
Yeni tabloda Gürsel Baran cephesi büyük oranda Meclis’e hakim oldu. Geçmiş yıllarda ‘son dakika’ adaylarına alışık olan ATO camiası bu kez sakin bir şekilde başkanlık seçimine gidecek gibi gözüküyor. Gürsel Baran’ın tek adaylı bir seçime gitmesi artık sürpriz değil.

‘SEÇİME 1 KALA’ GÜNDEMİ BELİRLEDİ

Geride bıraktığımız iki hafta boyunca Hürriyet Ankara ‘Seçime 1 Kala’ yazı dizisiyle gündeme damgasını vurdu. Murat Yılmaz ve Mert Gökhan Koç’la Ankara’yı turladık, Büyükşehir’den metropol ilçelere yerel gündemin nabzını tuttuk. 10 belediye başkanıyla 400 dakikalık sohbetlerde adaylık açıklayan da oldu, ‘yeniden aday olmayacağım’ diyen de...
İlk kez açıklanan projelerin yanı sıra kentle ilgili önemli düşünceleri paylaştı başkanlar.
Yazı dizisi dışındaki bazı gözlemleri ve konuşmaları da bu hafta boyunca bu köşeden duyurmaya devam edeceğim. Hürriyet Ankara yeni yazı dizileriyle önümüzdeki günlerde de kent gündemini belirlemeye devam edecek.

Yazının devamı...

Herkesin referansı kendisidir

Bu kadar çok AK Partili belediye başkanı olunca, Melih Gökçek’in istifasının ardından, ‘değişim devam edecek’ iddialarının Başkent siyasetine etkisi sert oldu.
Her biri Türkiye’nin pek çok kentinden fazla nüfusa sahip büyük ilçeler ve dış ilçelerin belediye başkanları bu iddialardan etkilendi. Özellikle istifa süreçlerinde başkanlarla ilgili AK Parti Genel Merkezi’ne -çoğu gerçeği yansıtmayan- dosyalar gönderildi, şikâyetler iletildi.

* * *

AK Parti Genel Merkezi’nde yapılan toplantıda bu süreçten faydalanmak isteyenlere Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Erol Kaya önemli uyarılarda bulundu. Ankara’daki Meclis üyelerine, “Teşekkür alenidir, tenkit mahremdir” diyerek seslenen Kaya, “Eğer ilçe belediye başkanıyla ilgili bir sorun varsa bunu içerde çözün, anlaşamıyorsanız il teşkilatıyla çözün, her şeyi genel merkeze taşımayın” mesajı verdi.

* * *

AK Partili belediye başkanlarının başarılı olduğuna dikkat çeken Kaya, başkanlardan bu süreçte halka yakın olmalarını ve yanlış algılanacak işlerden uzak durmalarını istedi, başarılı olanlarla devam edeceklerini söyledi.
Başkanlığa ve Meclis üyeliğine aday olmak isteyenlere ise, “CV’nizi temizleyin. Herkesin referansı kendisi ve yaptıkları olacak” diyerek referans aramamalarını istedi.

* * *

Cumhurbaşkanlığı seçiminin erkene alınacağı iddiaları yüzünden yerel siyasette bir süredir ‘yaprak kıpırdamıyordu.’ Hem Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hem de pek çok üst düzey ismin “Seçim zamanında yapılacak” açıklamaları siyasi sürecin yerele döneceğine işaret. Seçimler zamanında yapılırsa yerel seçimin önemi daha da artacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçim dönemindeki miting performansına benzer bir havada ilçe kongrelerine katılması, Erol Kaya’nın sık sık başkanlarla ve meclis üyeleriyle yaptığı toplantılar, yerel seçimde bir yol kazası yaşamak istemediklerinin en büyük göstergesi.

Toplantıya, AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Erol Kaya’nın yanı sıra Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, Ankara İl Başkanı Nedim Yamalı, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna, Kadın Kolları Başkanı Lütfiye Selva Çam ile Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı Nazım Maviş katıldı.

OSMAN GÖKÇEK'İN ATO KARARI

ATO seçimleriyle ilgili hareketliliğin başladığına dair yazımın ardından bir önemli gelişme yaşandı.
ATO Başkanı Gürsel Baran’la son seçimde çekişmeli bir yarışa giren Osman Gökçek’in yeniden aday olup olmayacağı merak ediliyordu.
Gökçek, geçen hafta bazı ATO Meclis üyeleriyle bir toplantı yaptı.
Kendisine destekleri için teşekkür ettiği Meclis üyelerine, 14 Nisan’daki ATO seçimiyle ilgili kararını verdiğini belirterek aday olmayacağını açıkladı.

HAFTANIN GÜNDEMİNİ BELİRLEYEN HABERLER

Hürriyet Ankara olarak geçen hafta da özel haberlerimizle kent gündemini belirledik.
* Ankara polisinin son bir yılda yaptığı denetimlerde bin 825’i ruhsatsız tabanca olmak üzere toplam 3 bin 812 silah ele geçirdiğine ilişkin özel ve dikkat çeken haberi Fevzi Kızılkoyun imzasıyla manşetimizden duyurduk.
* Editörümüz Fatih Tekeci, Bağlıca sakinlerinin dolmuş sıkıntısını Burada Okur Yazar köşesine taşıyarak vatandaşların taleplerini aktardı. Ayrıca Büyükşehir Belediyesi tarafından dış ilçelerde yapılan su indiriminin merkez ilçelerde de olup olmayacağı konusuna dikkat çekti.
* Büromuzun başarılı foto muhabirlerinden Mert Gökhan Koç, Ankare köşesinde Susam Sokağı’nın kahramanlarıyla buluşarak bir kuşağa nostalji yaşattı. Susam Sokağı’nın unutulmaz karakterleri Minik Kuş, Kırpık ve Hakan Abi’ye hayat veren isimler o günleri anlattı.
* Ankara Temsilcimiz Hande Fırat köşesinde Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nin mutfağının sırlarını Hürriyet Ankara okurlarıyla paylaştı.
* TOKİ Başkanı Ergün Turan’ı Ankara Temsilcimiz Hande Fırat ile birlikte büromuzda ağırladık. Turan’ın protokol yolu üzerinde inşa edilen ve yeni bir yaşam alanı oluşturacak olan Kuzeykent’e ilişkin değerlendirmeleri geçen hafta dikkat çeken haberler arasındaydı.
* Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, Şentepe’de yıllarca çözüm bekleyen televizyon vericilerinin Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nca Dikmen’de yapılacak yeni kuleye taşınmasını yerel yönetimler muhabirimiz Murat Yılmaz’a değerlendirdi.
* Milli Mücadele yıllarına tanıklık eden ve günümüzde atıl halde kalan tarihi Numune Çiftliği binasına ilişkin müze çağrısını da yine Murat Yılmaz’ın haberinden okuduk.
* Ankara toz taşınımı nedeniyle havadan yağan çamur sürpriziyle karşılaştı. Muhabirimiz Doğahan Giritlioğlu konuyu Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Baran Bozoğlu’na sorarak Ankaralılar için önemli tavsiyeleri aktardı.
* YHT Garı ile Maltepe’yi birbirine bağlayan Anadolu Kapalı Çarşısı’ndaki esnafın sıkıntısını Mert Gökhan Koç’un özel haberiyle gündeme taşıdık.

Yazının devamı...

Ankara Ticaret Odası’nda Meclis üyesi savaşları

Gözler, hem Ankara Ticaret Odası’nda (ATO) hem de Ankara Sanayi Odası’nda (ASO) olacak.
ATO’yla başlayalım.
Son seçim Türkiye’nin gündemi/meselesi olmuştu. Gürsel Baran ile Osman Gökçek arasında kıran kırana geçen seçimi, Gürsel Baran kazanmıştı.
Seçimler yaklaşırken, Osman Gökçek cephesinde adaylıkla ilgili görünen bir hazırlık yok.
ATO Başkanı Gürsel Baran henüz bir açıklama yapmasa da adaylığına kesin gözüyle bakılıyor.
14 Nisan’daki seçim öncesi resmi adaylığını açıklayan tek isim Erhan Kızılmeşe. Kızılmeşe, mevcut yönetimi ağır ifadelerle eleştirse de Baran cephesi karşık vermiyor, açıklamalarında yaklaşan seçimle ilgili konuşmayıp, esnaf sorunlarını ön planda tutmayı tercih ediyor.
* * *
ATO seçimlerinde bu kez rekor katılım bekleniyor. 140 binin üzerinde üyesi olan ATO’da geçmiş seçimlerde 15-20 bin arası oy kullanılmıştı.
Bu seçimde oy kullanabilecek şirketlere ‘iki yıl önce kurulma’ şartı getirildi. Bu şartın yanı sıra ‘aidatları yatırma’ gibi şartları yerine getirip oy kullanabilme hakkına sahip şirket sayısı 70 bin civarında. Oy kullanabilecek yetkili sayısı 70 bin civarına düşse de katılımın 30 bin civarına çıkması bekleniyor.
* * *
ATO’da şu an meslek komitelerinden seçilip Meclis üyesi olabilmek için büyük bir yarış var. ATO Başkanlığı seçimi, Meclis üyeleri seçiminden sonra yapılacak. Başkanı, Meclis üyeleri seçeceği için Meclis üyeliği yarışı hayati önemde.
“ATO için yeni adaylar çıkar mı?” sorusuna gelince...
Geçmişte son gecede işlerin değiştiği, adayların çıktığı düşünüldüğünde bugünden ‘çıkmaz’ demek acelecilik olur.

ASO’DA MÜSİAD ETKİSİ

ASO’da ise Nurettin Özdebir’in yeniden aday olması bekleniyor. Kent kulislerinde bu kez MÜSİAD’ın, ASO seçimlerine yönelik yoğun çalışma yürüttüğü dillendiriliyor. 10 Nisan’daki seçimde sürpriz gelişmeler yaşanabileceği ifade ediliyor.

İŞTE BUDUR

Hızla değer kaybeden kent merkezi Kızılay için kurtuluş reçetesi Saraçoğlu Mahallesi. Eğer aslına uygun yenilenirse kentin merkezi nefes alacak. Oradaki iyileşme merkeze yayılacak...
Hürriyet Ankara, Saraçoğlu’nu yıllardır bu düşüncelerle gündemde tutuyor.
Dün üç bakan, iki başkan yan yanaydı Saraçoğlu için.
Özetle Cumhuriyet tarihinin ilk toplu konut projesi olan Saraçoğlu Mahallesi’nde yapılacakları sıraladılar:
* Tek bir tuğla yerinden kalkmayacak.
* Bütün ağaçlar korunacak.
* Sakarya Caddesi’ne rakip olacak.
* Kızılay’ın silueti değişecek.
* Kent merkezi 24 saat yaşayacak.
Kararlar alınırken, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın yanı sıra Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna ve Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen aynı karedeydi.
Mesele şehir olunca, bir de AK Partili, CHP’li yan yana olunca...
Ne güzel oluyor.

HAFTAYA DAMGA VURAN HABERLER

Hürriyet Ankara olarak her hafta olduğu gibi yine özel haberlerimizle kent gündemini belirledik.
* Bahçelievler 7. Cadde için ‘İstiklal Havası var’ değerlendirmesinde bulunan Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna’nın açıklamalarını manşetimizden duyurduk.
* WhatsApp Şehir Hattı’mıza gelen ihbarlardan birisi de Bahçelievler ve Emek’te galeri gibi faaliyet gösteren iş yerleriydi. Okurumuzun iletisi üzerine Büyükşehir ve Çankaya belediyeleri iki farklı açıklama yaptı. Okur-gazete etkileşiminin kurumları hemen harekete geçirdiğini bir kez daha gördük.
* Başkent’teki Suriyeli ve Afgan çocukların uyuşturucu satışında kullanıldığını açıklayan Ankara Cumhuriyet Savcısı Bülent Yücetürk’ün dikkat çeken açıklamalarını Meclis muhabirimiz Umut Erdem haberleştirdi. Erdem’in haberi büyük ses getirdi.
* AOÇ’de kapatılan hayvanat bahçesini hatırlatan Türk Veteriner Hekimler Birliği Merkez Konseyi Başkanı Talat Gözet’in Ankara’ya ‘hayvanat bahçesi yapılması’ çağrısını yerel yönetimler muhabirimiz Murat Yılmaz’ın özel haberinden okuduk. Büyükşehir Meclisi’nde otoparkların 1 TL olma kararıyla başlayıp imar planlarıyla süren AK Parti grubundaki görüş ayrılıklarını da yine Murat Yılmaz’ın haberlerinden takip ettik.
* Ankara Temsilcimiz Hande Fırat, görevden alınan ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’un yerine gelen CIA Başkanı olan Mike Pompeo ile ABD–Türkiye ilişkilerinin nasıl etkileneceğini kaleme aldı.
* Büromuzun başarılı muhabirlerinden Mert Gökhan Koç hazırladığı özel haberiyle 112 Acil Çağrı Merkezi’ne gelen her üç ihbardan birinin asılsız olduğuna dikkat çekti. Yine muhabirimiz Koç’un ısrarla takip ettiği üniversite hastanelerinin sektöre olan milyarlarca liralık borç haberleri de ses getirdi. Borçlar için Maliye Bakanlığı harekete geçti.
* Sincan Tatlar Köyü’nde kaçak olduğu gerekçesiyle zabıta ekiplerinin döküm yapmasına izin vermediği 100’ye yakın hafriyatçının kamyonlarının damperini açarak yaptığı eylemi de muhabirimiz Doğahan Giritlioğlu’nun özel haberiyle gündeme getirdik.

Yazının devamı...

7. Cadde olur Tunalı zor

Ankara Temsilcimiz Hande Fırat’la birlikte ağırladığımız Mustafa Tuna’yla sohbetimizin odağında eski günlerini mumla arayan Kızılay’ın, ‘merkez özelliğini yeniden nasıl kazanacağı’ konusu vardı. Tuna, komutanlıkların taşınması, Saraçoğlu’nun mevcut yapısının korunarak restorasyonunun ardından Güvenpark’taki dolmuşların da kaldırılmasıyla bölgenin yayalara kalacağı düşüncesinde.
* * *
Tabi bu uzun ve zorlu bir süreç. Planlamalarının şimdiden yapılması, kent merkezinin yeniden yapılandırılması şart. Önümüzde uygulaması hemen yapılabilecek, kentin havasını değiştirebilecek bir süreç var:
Bahçelievler’de kentin popüler bölgelerinden 7. Cadde’nin yaya bölgesi haline getirilmesi...
7 Cadde’yle ilgili Başkan Mustafa Tuna ve Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen görüşmüş, referandum yapılması konusunda anlaşmışlardı.
Tuna sohbetimizde, 7. Cadde’nin trafiğe kapatılması yönünde düşüncesi olduğunu açıkladı, “Ancak son karar vatandaşın” dedi ve görüşlerini sıraladı:

VATANDAŞA PROJESİZ GİDİLMEZ

“Trafiğe kapattık diyelim... Vatandaş haklı olarak, ‘Projeniz nedir?’ diye soracak. Alper Bey ‘Ortak bir çalışma yapalım’ dedi. Şu anda çalışıyorlar, sonuçlar üzerinden tekrar konuşacağız. Vatandaşa projesiz gidilmez. Caddeyi trafiğe kapatınca oradaki dükkânların durumu ne olacak, ticareti nasıl etkileyecek hepsinin planlaması yapılmalı.

ÇOK UZAYACAĞINI SANMIYORUM

Çankaya Belediyesi’nin çalışmasının çok uzayacağını sanmıyorum, yakın zamanda bitirirler, biz de söyleyeceğimizi söyleriz. Sonrasına vatandaş karar verir. Ankaralının memnun olacağı şey benim önerimdir. Bahçelievler 7. Cadde’nin araç trafiğine kapatılabileceğini düşünüyorum.

İSTİKLAL CADDESİ HAVASI VAR

İstanbul’daki İstiklal Caddesi gibi bir havası var. Ancak, Tunalı Hilmi Caddesi’de öyle bir durum zor görünüyor. Ticari açıdan da yapılaşma açısından da trafik açısından da çok uygun olmayabilir. Yerine göre, durumuna göre Ankara’da trafikten arınmış yaya bölgeleri olabilir.”
* * *
7 Cadde’de geçmişte yapılan yaya bölgesi referandumundan ‘hayır’ çıkmıştı. Ancak o dönem ortada hiçbir proje olmadığı gibi yalnızca esnafa sorulmuştu.
Esnaf da araçlar için otoparkların olmadığı, ne olacağını öngöremediği bu referanduma haliyle çekinerek yaklaşmıştı. Şimdi Ankara için yeni bir nefes alma bölgesi yaratacak, diğer bölgelere de örnek olacak bu uygulama için hem Tuna’ya hem Taşdelen’e önemli görev düşüyor. İki başkan hem 7. Cadde’yi egzozdan/dumandan arındırabilirler hem de ortak projeyle yıllardır süren Büyükşehir-Çankaya çekişmesine son verebilirler.
Ankara için bir taşla iki kuş vurma vakti...

OTOPARK 1 LİRA PEKİ YA SONRA

Bugünkü Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi’nde alınacak kararla belediyeye ait açık-kapalı-yol boyu tüm otoparkların ilk saati ücretsiz yapılacak, 24 saatlik park ücreti 1 lira olacak. Bu fiyat düzenlemesini desteklememek elbette mümkün değil. Ancak uygulamanın nasıl yapılacağını merak ediyorum. Ulus’ta maganda kurşununa kurban giden 21 yaşındaki Mehmet Karagöz’ün ardından Ankara’da otoparklar ücretsiz hale gelmişti. Bu kez de park keşmekeşi trafiği olumsuz etkilemişti.

Büyükşehir Belediye Meclisi, ANFA’nın üçüncü şahıslara kiraladığı rekreasyon alanlarındaki ve muhtelif yerlerdeki otoparkları çeşitli olumsuzlukları gerekçe göstererek ocak ayında iptal etmişti. Ancak geçen sürede bu otoparklar halen bu kişilerce işletiliyor. Buralarda 1 TL’lik ücret uygulamasının nasıl olacağı da merak konusu. Ayrıca AŞTİ sisteme dahil mi? Bu da yanıt bekleyen bir diğer soru.
Yeni uygulamanın ardından belediye işi sıkı tutmalı, işletmeyi kusursuz yapmalı aksi takdirde herkesin beğenisini kazanan bu karar beklenenin aksi bir sonuç doğurur.

HAFTAYA DAMGA VURAN HABERLER

Hürriyet Ankara olarak geçtiğimiz hafta özel haberlerimizle yine her zaman olduğu gibi kent gündemini belirledik.

* Editörümüz Fatih Tekeci, ‘Burada Okur Yazar’ köşesinde vatandaşların e-Devlet ve belediyelerin internet sitelerinden tesadüfen öğrendikleri ‘asfalt katılım bedeli’ borçlarını gündeme getirdi. Bu haber hurriyet.com.tr’de de saatlerce manşet olarak yer aldı. Bugün de okurlardan gelen yeni iletilerle konuyu takip etti.
* AK Parti Ankara Milletvekili Nevzat Ceylan’ın Saraçoğlu Mahallesi ile ilgili ‘Müze olsun’ önerisini Parlamento muhabirimiz Umut Erdem’in haberinden okuduk. Büromuzu ziyaret eden Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna’nın gazetemize açıkladığı Saraçoğlu projesini Ankaralılar gazetemizde okudu.
* Büromuzun başarılı foto muhabiri Mert Gökhan Koç, Ankara’da en az nüfusa sahip olan 13 kişinin kayıtlı olduğu Kızılcahamam Tahtalar Mahallesi’ne giderek mahalle sakinlerinin günlük yaşamını fotoğraflarla Ankare köşesinde anlattı. Koç’un fotoğrafları hurriyet.com.tr’de galeri manşetiyle büyük ilgi gördü.
* Yerel yönetimler muhabirimiz Murat Yılmaz, Büyükşehir Belediyesi CHP Grubu’nun yerel seçim için hazırladığı üç yıllık çalışma raporunu haberiyle duyurdu.
* Ankara Temsilcimiz Hande Fırat 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu’nun açıkladığı utanç rakamlarını yazarak, “Vahşete karşı seferberlik” çağrısında bulundu.
* Doğahan Giritlioğlu, haberiyle Ankara Barosu Gelincik Merkezi’ne yedi yılda başvuru yapan şiddet mağduru kadın sayısının 53 bini geçtiğini paylaştı.
* Çubuk’ta bir zamanlar büyük ilgi gören ancak kapatıldıktan sonra çürümeye terk edilen Melikşah Yüzme Havuzu’nun içler acısı hali Mert Gökhan Koç’un özel haberiyle gündeme geldi.

Yazının devamı...

Biz eski dostuz aynı dili konuşabiliyoruz

Özel güvenlik görevlisi çalıştıran kamu ve özel kurumlara çağrıda bulunan Vali Ercan Topaca, kolluk kuvvetlerinin terör olaylarıyla mücadelesinde özel güvenlik görevlilerinin önemli rolü olduğunu vurguladı. Özel güvenlik görevlilerine ‘gözünüz açık olsun’ mesajı verdi, kurumlara da ‘özel güvenlik görevlilerini başka işlerde çalıştırmayın’ çağrısı yaptı.
Bu önemli çağrıyı gazetemizde okudunuz.
* * *
Ankara Valisi Ercan Topaca ile sohbetimizden bu köşeye sakladığım birkaç önemli başlık var.
Mesela, Vali Topaca’nın, güne ulusal gazetelerin Ankara gazeteleriyle başladığını öğrenmek onlardan biri.
İşte, satır başlarıyla anlattıkları:
* Her sabah ilk olarak ulusal gazetelerin Ankara eklerini okuyorum.
* Yerel yönetimlerin üstlendiği sorumluluk çok fazla. Bunları yerine getirirken bir kapasite sorunu yaşandığını görüyorum.
* Ankara güzel bir şehir, belediyelerimizin yaptığı çok güzel işler var.
* Valilik olarak belediyelerle uyumlu çalışıyoruz.
* AK Parti’li, CHP’li, MHP’li fark etmiyor. Biz eski dostuz, Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü yapmış olmam dolayısıyla aynı dili konuşabiliyoruz, anlaşabiliyoruz.
* Özellikle eğitim yatırımlarında çok sorunlu arsalarımız vardı, onları belediyelerimizle ikili ilişkilerimiz sayesinde çözdük.
* Kenti çok gezen bir insanım. Genelde geceleri yürürüm ve iyi gitmeyen işleri belediyelere bildiriyorum. Onlar da sağ olsunlar, ön yargısız çözmeye çalışıyorlar.
* Valinin bir koordinasyon görevi var. Belediyelerle diğer kurumlar arasındaki koordinasyonu sağlıyor, sorunları çözmeye çalışıyoruz.
* Zaman zaman farklı kurumlarla belediyeler arasında sorunlar olabiliyor, bir araya getiriyoruz, makul ölçülerde anlaşmalarını sağlamaya çalışıyoruz.
* Koordinasyon konusunda ciddi çabalarımız var. Ankara bunun karşılığını alıyor, alacak da...

BÜYÜKŞEHİR'DE İMAR BİLMECESİ

Büyükşehirlerde son 10 yılda en çok tartışılan konuların başında kuşkusuz ‘imar artışları’ geliyor.
Belediye Meclislerinden alınan kararlarla milyonlarca, hatta milyarlarca liralık rant alanları yaratılırken, şehirler  ‘gökdelen’kondularla dolup taştı.
2017’nin son çeyreğine damgasını vuran, AK Parti’nin başta İstanbul ve Ankara olmak üzere büyükşehirlerdeki belediye başkanlarının istifa süreçlerinin nedenlerinden birisinin de imar uygulamalarındaki rahatsızlıklar olduğu iddia edildi.
Melih Gökçek’in istifasının ardından göreve gelen Mustafa Tuna, başkanlığının ilk günlerinde Hürriyet Bürosu’na yaptığı ziyarette, “Emsal artışı öldü, Allah rahmet eylesin” diyerek soruna dikkat çekmişti.
* * *
Sonrasında Mustafa Tuna’nın yapacakları merakla beklendi. Gerçekten de yoğunluk (emsal) artışı yapılmadı, hatta geçmişte yapılan bazı artışlar biraz da tartışmalı yöntemlerle iptal edildi. Bu kez de ‘her şeyin reddedilmesi’ sorunu yaşanmaya başladı.
Özellikle de imar komisyonu üyelerinin bazılarının, daha önce altında olumlu imzaları olan işlerin iptali için önerge vermeleri dikkat çekiyor.
* * *
Ankara’daki imar değişiklikleriyle ilgili son duruma bir bakalım...
* Etlik’te Söğüt İnşaat’ın belediyeden aldığı arsa, başta CHP’lilerin olmak üzere muhalif kesmin radarındaydı. Üç ay İmar Komisyonu'nda bekleyen plan geçtiğimiz ay Meclis’ten geçti. Bin 250 üyeli bir kooperatife dönüşen arsa üzerinde inşaat yapılabilecek.
* Melih Gökçek döneminin son aylarında yapılan başta Belören olmak üzere 15 civarındaki plan değişikliği Mustafa Tuna yönetimi tarafından ‘rant amaçlı’ olarak değerlendirildi. Planlar eskiye döndü, bazılarının belediyenin kendisi tarafından yapılması kararı alındı.
* Büyükşehir Belediye Meclisi’nin son gününde iddiaya göre AK Parti grubu tartışma yüzünden Meclis’e geç geldi. Çankaya ve Polatlı’daki iki plan tartışma yarattı. Bu iki plan İmar Komisyonu'ndan geçip Meclis’e geldi. Sürpriz bir şekilde AK Parti'li İmar Komisyonu üyelerinin oylarıyla Meclis’e gelen bu iki plan Meclis’ten geçmedi, İmar Dairesi'ne iade edildi. AK Parti’li iki Meclis üyesi (aynı zamanda İmar Komisyonu üyesi) karara karşı çıksa da sonuç yine sonuç değişmedi. Büyükşehir’de ilk kez AK Parti grubu bu kararla fire vermiş oldu.
* * *
Kenti ve imar konularını iyi bilen bir kaynağımın değerlendirmeleri ise şöyle:
“İmar konuları başta AK Parti grubu olmak üzere Ankara’da tartışılmaya devam edecek. Geçmişte imar planı yapılan bölgelerde( Mühye, Yapracık, Dodurga vb...) plan iptali korkusuyla emlak alım satımı durdu. Ankara genelinde ciddi bir belirsizlik var. Bu da kent ekonomisini olumsuz etkiliyor. Geçmişteki bazı haksız imar uygulamaları rahatsızlık yaratıyordu. Durdurulması kentin lehine ancak planların tamamı üzerindeki endişe Ankara’daki arsa fiyatlarında ortalama yüzde 30 oranında düşüş gösterdi. Son iptallerin ardından Dodurga’da yüzde 500’e yakın değer kaybı yaşandı. Bu değişikliklerle birilerinin haksız kazancının önüne geçiliyor ama ciddi vatandaş mağduriyetleri de yaşanıyor. Nasıl bir denge tutturulacak, belirsizlik var.”

HAFTAYA DAMGA VURAN HABERLER

Hürriyet Ankara geride bıraktığımız hafta, haberleriyle yine kent gündemini belirledi.
* Editörümüz Fatih Tekeci, ‘Burada Okur Yazar’ köşesinde ODTÜ yolu için kesilen ağaçların yerine dikileceği açıklanan ağaçların akıbetini sordu. Büyükşehir, 10 bin 500 ağaç diktiğini açıkladı, takipçisi olmaya devam edeceğiz.
* Atatürk’ün 1919 yılında kurduğu Altındağ’daki Türk Kızılayı Aş Ocağı’nın 99 yıldır kaynayan kazanının hikâyesi Murat Yılmaz’ın özel haberinde ilgiyle takip edildi.
* Vali Ercan Topaca’nın Hürriyet Bürosu ziyaretinde yaptığı açıklamaları manşetimizden duyurduk.
* Doğahan Giritlioğlu, Başkent’in yakından bildiği Amerikan Pazarı’nın isminin Zeytin Dalı olarak değiştirildiğini haberleştirdi.
* Ankara Temsilcimiz Hande Fırat, Suriye’deki kadınlar ve çocukların uğradığı zulme dikkat çekmek için Türkiye’deki kadınlar öncülüğünde düzenlenen ‘Vicdan Konvoyu’nu köşesinde yazdı.
* Kentteki servisçilerin, 500 yeni C plaka satışı için ihaleye çıkılacağının açıklanması üzerine yaptıkları konvoylu protesto eylemini takip eden Mert Gökhan Koç fotoğraflarıyla yine fark yarattı.
* Erdem Sevgi’nin ‘Hesabını Bilen Gezgin’ köşesi ucuz seyahat etmek isteyenlere önemli ipuçları verdi.
* Deneyimli diplomasi muhabiri Sevil Erkuş’un İsrail’in Ankara Büyükelçisi Eitan Na’eh’le yaptığı röportaj haftanın dikkat çeken içeriklerindendi.

Yazının devamı...

‘Bireysel otomobillenme’ ve yeni yönetmelik

Pek çok gazetede ve internet sitesinde de “Her dairenin bir otoparkı olacak” başlıklarıyla bu düzenlemeye yer verildi.
Detaylı bir yönetmelik hazırlanmış, ayrıntılarına ‘http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/her-dairenin-bir-otoparki-olacak-1-haziranda-yururluge-girecek-40750165’
adresinden de ulaşabilirsiniz.
Amaç günden güne artan araçların başta İstanbul ve Ankara gibi şehirleri teslim almalarının önüne geçilmesi.
Ankara ‘bireysel otomobillenme’de ilk sırada. Kişi başına düşen araç sayısı Türkiye’deki tüm kentleri geride bırakmış durumda.
Kulağa hoş gelen bu yönetmeliğin hayatımızı kolaylaştırması gerçekten mümkün olabilir mi?
Mesela araç işgalindeki Çukurambar, Bahçelievler, Emek, Tunalı Hilmi ve çevresi, Cinnah Caddesi’ni kesen tüm caddeler, Yıldız, Demetevler,
Keçiören’in pek çok bölgesinde bir şeyler değişecek mi bu yönetmelikle?
***
Bu köşeden yazmıştım, hatırlatayım; Ankara’nın en büyük ihtiyacı kentin işlek yerlerinde büyük araç depolama alanları.
Bugün Bahçelievler 7. Cadde’nin kapatılması gündemde. Her zaman yaya bölgelerinin artmasından yana bir gazeteci olarak merak ediyorum eğer 7. Cadde araç trafiğine kapatılırsa, araçlarıyla bölgeye gelenler nereye park edecekler?
***
Ankara’da araç depolama alanları yaratmadan

, otopark alanlarını kazanç kapısı olarak görmeyi bırakmadan ‘bireysel otomobillenme’den kaynaklı araç işgalinin yönetmelikle önlenmesi fikri aklıma yatmıyor, umarım yanılırım.

HANDE FIRAT’IN YAZISI GÜNDEMİ BELİRLEDİ

Ankara Temsilcimiz Hande Fırat’ın ne yazacağının merak konusu olduğuna geride bıraktığımız hafta değinmiştim.
Hürriyet Ankara’ya büyük güç katan Fırat ilk yazısında Türkiye’nin gündemini belirledi.
Türkiye’nin kanayan yarası olan çocuk istismarı konusunda Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’le yasal düzenlemeler dışında
bir baba olarak hissettiklerini aktardığı yazısı Hürriyet Gazetesi’nin de manşetindeydi. Fırat’ın Hürriyet Ankara’daki yazıları merakla beklenmeye, dikkatle takip edilmeye devam edecek...

Onlar hepimizin çocukları... 

ONUN İÇİN SIRADAN BİZİM İÇİN ŞAŞIRTICI BİR EYLEM

Oğuz Mucurluoğlu.
O bir Ankara fenomeni..
Editörümüz Fatih Tekeci’yle uzun zamana yayılan dostlukları değil onu dönem dönem gazetemizde haber olarak görmenizin nedeni.
Çünkü gazetecilik onların tanışıklıklarının vesilesi.
Mucurluoğlu’nun ayaklarının tutmaması, ellerini kullanamaması, ne kitap yazmasına engel, ne de haksızlıklara, eksikliklere tepki göstermesine.
Geçtiğimiz hafta yine onun için sıradan biz ‘sağlıklı’ insanlar için şaşırtıcı bir eyleme imza attı.
Engelli arkadaşlarıyla birlikte bir metro istasyonunda çalışmayan engelli asansörünün önünde ‘istasyon nöbetine’ başladı.
Doğahan Giritlioğlu’nun bu nöbeti haberleştirmesi, Büyükşehir Belediyesi’nin harekete geçmesiyle sorun çözüldü.
Aklına, yüreğine sağlık Oğuz Mucurluoğlu...

WHATSAPP ŞEHİR HATTINA BÜYÜK İLGİ

Hürriyet Ankara’nın WhatsApp şehir hattı (0546 219 60 60) ilk haftasını doldurmasına rağmen büyük ilgi gördü.
Kentin dört bir yanından fotoğraflar ve haberler gelmeye başladı.
İsteyen okurlarımızın isimleriyle yayınladığımız haberler arasında Bahriye Üçok Parkı’ndaki betonlaşma gazetemizin manşetindeydi.
Hürriyet Ankara okurlarına yoğun ilgileri ve gazetemize katkıları için ne kadar teşekkür etsek az.

ANKARA AVANTAJI BİR AKTARMA NOKTASI OLABİLİR

ATO Başkanı Gürsel Baran’ın yurt dışı uçuşlardaki doluluk oranlarını açıkladığı yazımla ilgili pek çok e-posta aldım.
Ankara’dan ciddi bir talep olsa da uçuş noktalarındaki yetersizlik gelen e-postaların ortak konusu.
Almanya’da yaşayan okurumuz Serap Olgun, Başkent’e ulaşmak için yaşadığı sıkıntıları şöyle özetlemiş:
“Almanya’da yaşıyorum ve bende her gurbetçi gibi yılda birkaç kez Ankara’ya gidip geliyorum. Eskisi gibi yılda 1 kez 6 haftalık tatil planı yapmıyor artık gurbetçi, benim gibi yılda 3-4 defa gidip geliyor. Fakat bu aktarmalı uçuşlar tüm günümü çalıyor, bunu gidiş dönüş olarak düşünürsek daha çok zaman kaybı.
Geçen yıl Köln-Düsseldorf’tan 4 defa Ankara’ya uçtum THY ile. İn bin ve bunun tekrar Almanya’ya dönüşünü aktarmalı olarak siz hesaplayın artık. Ben yine genç bir insanım ama yaşlı bir insanın aktarmalı uçuşu çileden başka bir şey değil.
Geçen yıl Düsseldorf-Ankara için direkt uçuşlar planda denildi ve hala ses yok. Düsseldorf, Köln ve Türklerin yaşadığı pek çok Avrupa kentine direkt uçuş verilebilir.
Ankara dışında Anadolu’nun pek çok şehri için de Ankara avantajlı bir aktarma noktası olacaktır.
Atatürk Havalimanı’nın iniş kalkışları rekora gidiyor diye sevinmek yerine yolcularımızın çilesini nasıl azaltırız diye düşünmeliler.”

Yazının devamı...

Direkt uçuşta sınavı geçtik

TBMM Başkanı, bakanlar, milletvekilleri, STK’lar, iş çevreleri de sık sık durumdan rahatsızlığını dile getirdi.
Ancak ‘ekonomik sebepler’ öne sürüldü, Ankara çok kısıtlı noktalara direkt uçabildi.
3-4 saatlik uçuş mesafesindeki bir Avrupa şehrine gidişin aktarmalarla 10-15 saate mal olması ‘bir Ankara klasiği’ olarak kabul edildi.

* * *

Geçen yılın son aylarında yurt dışı uçuşlar konusunda hareketlenme oldu. Ankara Ticaret Odası’nın ısrarı Türk Hava Yolları’nın el vermesiyle Ankara’dan 4 yeni noktaya (Paris, Frankfurt, Berlin, Viyana) direkt uçuş konuldu.
Sorun elbette çözülmedi ancak adım atıldı.

* * *

Bugüne gelindiğinde Ankara’nın potansiyelini istatistikler ortaya koyuyor.
THY yurt dışında 8 noktaya (Paris, Frankfurt, Stuttgart, Berlin, Viyana, Hamburg, Moskova, Stockholm) direkt uçuyor ve 2018 rakamlarına göre doluluk oranı yüzde 75’in üzerinde.
Pegasus ise 10 noktaya uçuyor ve doluluk oranı yüzde 85’lerde...

* * *

Bu rakamlara en çok sevinen isimlerin başında Ankara’dan yurt dışına uçuşlar için seferber olan ATO Başkanı Gürsel Baran geliyor. Baran sohbetimizde şu bilgileri paylaştı:
“Ankara’nın gelişimi için hangi konuya el atarsanız atın, yurtdışına uçuş konusu da beraberinde gündeme geliyor. Sağlık turizminin direkt uçuş olmadan gelişmesi zor. ‘Kongre ve fuar turizmi’ diyoruz, yine direkt uçuş olmadan zor. Yatırım için de ihracat için de aynı şey geçerli.

* * *

Aktarmalı uçuşla seyahat ettiğiniz zaman normalde 3-4 saatte varabileceğiniz yere ulaşma süresi 7-8 saati aşıyor. Bu da bir iş gününün yolda harcanması anlamına geliyor. Direkt uçuş konusu, nereden bakarsanız bakın çok önemliydi. Geldiğimiz noktada THY Yönetim Kurulu ve İcra Kurul Başkanı İlker Aycı, 4 yeni uçuşun müjdesini vermişti. Bu hatlara doğrudan uçuşlar duyulsun, doluluk oranları yüksek olsun diye de çalışma yürüttük ve her yerde de ‘Ankara’dan uçun’ çağrısı yaptık. TAV Esenboğa Yatırım Yapım ve İşletme A.Ş. Genel Müdürü Nuray Demirer’den birkaç gün önce dış hatlar doluluk oranlarına dair bilgiler geldi. Doluluk oranları yüzde 80’in üzerinde gerçekleşmiş.

* * *

Demirer, ilk kez yolcu sayısının 2017 yılında 16 milyona ulaştığını söyledi. Ve Esenboğa Havalimanı ACI grubunun uluslararası uçuşlardaki artış oranlarıyla ilgili Avrupa havalimanları arasında, ‘kendi kategorisinde en fazla artış gösteren’ havalimanı seçilmiş. Gerçekten gurur verici bir haber oldu bizim için. 2017 yılı ocak ayı için de bir müjde daha verdi Demirer. Geçen yıl ocak ayında 1 milyon olan yolcu sayısı yüzde 50 oranında artarak 1,5 milyona yükseldi. THY direkt uçtu biz de Ankara adına deyim yerindeyse ‘sevinçten uçtuk.’

* * *

Bu başarı Ankara’ya inanan herkesin başarısıdır. Ben Ankara için bu önemli adımı bize inanarak atan THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı ve ekibi başta olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Bununla yetinmeyeceğiz. Ankara’nın çok daha büyük potansiyeli olduğuna ve bu potansiyelin yeni doğrudan uçuşların eklenmesiyle ortaya çıkacağına inanıyorum.”

* * *

Artık dünyadaki yarış ülkeler kadar şehirler arasında. Bu yarışın içinde olmak için Ankara’dan New York’a ya da Londra’ya direkt uçuş hayal olmamalı. Ankara sınavı geçti, şimdi sıra direkt uçuş noktalarının sayısının artmasında.

Yazının devamı...

Yeni dönemin yol harıtası

Cuma günü tanıtımlarına başladığımız yeni dönemle ilgili siz değerli okurlarımızdan çok olumlu geri dönüşler aldık.
Yeni yazarlarımız merak konusu olurken, 0546 219 60 60 numaralı ‘WhatsApp Şehir Hattı’mıza ihbarlar-fotoğraflar yağdı. Ve gelmeye devam ediyor.
* * *
Yıllardır kent gündemini belirleyen haberlerimiz yeni dönemde de çeşitlenerek devam edecek.
Dikkatle takip edilen ‘www.hurriyet.com.tr/ankara’ internet adresimiz, kent haberciliğinde zirvedeki yerini, dijital ortamda koruyacak...
Ayrıca, Türkiye’nin en çok takip edilen internet sitesi www.hurriyet.com.tr ile de ortak çalışmalar yapacağız.
* * *
Hürriyet Ankara, etkili haberleri ve yazı dizilerinin yanı sıra yazarlarıyla da fark yaratacak.
Pazartesi günleri editörümüz Fatih Tekeci kentin tek okuyucu köşesi ‘Burada Okur Yazar’da Ankara’nın sorunlarının aynası olmaya devam edecek. Kent yöneticilerine rehber olan okur köşemiz, siz değerli okurlarımızın da en önemli sesi.
Kentin kültür-sanat nabzı yine her pazartesi ‘Uğur Ergan’la Sanat’ta tutulacak.
* * *
Her salı ‘can dostlar’la ilgili merak edilenleri deneyimli köpek eğitmeni Tarkan Özvardar’ın kaleminden okuyacaksınız.
Yine, Hürriyet’in başarılı foto muhabiri ve Türkiye Foto Muhabirleri Derneği Başkanı Rıza Özel, Türkiye’nin önde gelen fotoğrafçılarıyla röportajlarını iki haftada bir köşesine taşıyacak. Buna ek olarak son yıllarda çektiği fotoğraflarla adından söz ettiren yeni neslin en iyi temsilcilerinden Hürriyet Ankara foto muhabiri Mert Gökhan Koç da ‘An’kare’ köşesiyle -aynı şekilde iki haftada bir- Ankara’yı fotoğraflarıyla anlatacak.
* * *
Çarşamba günleri bir hafta ‘seyahat’, bir hafta ‘yemek’ köşelerimizle sizlerleyiz. Editörümüz Erdem Sevgi “Ucuza dünyayı nasıl gezerim?” sorusuna yanıt arayacak. ‘Hesabını Bilen Gezgin’ köşesinde ‘ucuza gezmenin’ tüyolarını verecek. Aziz Devrimci ise lezzet dünyasının kapılarını aralayıp, bir yemeğin hikâyesini yazacak.
* * *
Perşembe günleri, Hürriyet Ankara’nın en merak edilen günü olmaya aday.
Hürriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Hande Fırat, ‘Hande Fırat’ın Günlüğü’ ile okuyucuyla buluşacak.
* * *
Cuma günleri vizyona giren yeni filmleri Uğur Yüksel değerlendirmeye devam edecek.
* * *
Cumartesi ise modanın kalbi Hürriyet Ankara’da atacak.
Aysun Kaba ile ‘MODA’nkara’ son trendleri sizlere aktaracak.
* * *
Pazar günleri Editörümüz Hande Başpınar, sosyal medyanın sınırsız dünyasının öne çıkan konularını ‘Tık Sokağı’nda derlemeyi sürdürecek.
* * *
Hürriyet’in deneyimli diplomasi muhabiri Sevil Erkuş her ayın ilk haftası Başkent’te yaşayan büyükelçiler ve yabancı misyon temsilcileriyle çarpıcı röportajlara imza atacak.
Bu röportajlar yeni dönemin önemli içerikleri arasında yer alacak.

EN ÇOK SORULAN SORU

HANDE FIRAT NELER YAZACAK

YENİ dönemle ilgili anonslarımız süresince her kesimden pek çok yorum aldık. En dikkat çeken konuların başında Ankara Temsilcimiz Hande Fırat’ın Hürriyet Ankara’da yazması geldi. ‘Hande Fırat neler yazacak?’ sorusu büyük merak konusu oldu.
Şimdilik perşembe gününü bekleyin demekten başka söyleyebileceğim bir şey yok. Küçük bir tüyo. Çok önemli bir ismin, Ankara ve kendisiyle ilgili sözlerini ‘Hande Fırat’ın Günlüğü’nde ilgiyle okuyacaksınız.

GÜNDEMİ BELİRLEDİK

Yeni dönem hazırlıklarımızı sürdürdüğümüz son dönemde de Hürriyet Ankara ailesi olarak kent gündemini belirledik, sorunları Türkiye’nin gündemine taşıdık.
Üniversite hastanelerinin borç içinde olması, bazı tedarikçi firmaların ürün vermemesi, ameliyatların zor şartlarda yapılması Mert Gökhan Koç’un yazı dizisiyle gündeme geldi.
Murat Yılmaz’ın özel haberleri ve son dakika gelişmeleri hem Hürriyet Ankara hem de www.hurriyet.com.tr aracılığıyla milyonlara ulaştı.
Yine, Burada Okur Yazar köşemize gelen iletilerle Ankara’daki cep terminali talebi, muhtarların imza kampanyasına dönüştü.
Manşetlerimiz kentin sesi oldu. Kentin ve kentlinin sesi olmaya devam edeceğiz.

Yazının devamı...