Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Amma şanslıyız

İDDİA ediyorum. Dünyanın hiç bir yerinde bizimkiler kadar yetenekli yönetici yoktur. Hatta benzerlerine bile rastlanamaz. Onun için bu ülkede yaşadığımız için ne kadar şanslı olduğumuzu düşünelim ve şükredelim.

***

TABİİ ki, bu kanıya yeni varmadım. Sadece son yaşadıklarımızla yenilemek gereğini duydum. Şimdi hatırlayalım... Önceki hafta elektrik kesintileri bir kábus gibi gündeme gelmişti. Dünyamız kararmıştı. Mum, ışıldak derdine düşmüştük.

***

SONRA Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Cumhur Ersümer, müjde verir gibi, kesintilerin programlı olacağını açıkladı. Bakan, kesintilere kış koşullarının neden olduğunu da açıklamıştı. ‘‘Beterin beteri var'' diyerek programlı kesintiyi duyunca adeta sevinmiştik.

***

VE şimdi dikkat! Bakan, günde 3 saatlik kesinti uygulanacağını söylemişti. Ve 1-2 gün böyle gitti. Sonra da Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in, Ersümer'e kesinti yüzünden kızdığını duyduk. Ve de kesinti günde 1.5 saate indi...

***

SONRA da liderler zirvesi geliverdi. Hoooop, kesinti bıçak gibi kesiliverdi. Her yer ışıl ışıl oldu. Gerçi bu kez de, bazen 8 saat kadar süren arızalar türedi ya neyse...

***

BÖYLE yönetici nerede var? Önce cumhurbaşkanımız, sonra da liderler... Devreye girdiklerinde her şey düzeliveriyor. Dünyanın neresinde, uzun süreceği açıklanan enerji kesintisi büyüklerin bir-iki sözüyle sona erer? Bu yüzden şükredelim...

***

BU elektrik işi de karışık yani. Ergül Satıç, bu konuyla ilgili iddiaları, uzlaşmazlıkları, yetersizlikleri ayrıntılarıyla ortaya koydu. Özellikle özelleştirme konusundaki haber beni de çok yakından ilgilendirdi...

***

EFENDİM, tasarruflarıyla bu elektrik dağıtımına ortak olan 7 bin kişiden biri de benim. Uyanıkım ya... Ama iş bir türlü çözülemiyor. Evdekiler konu açıldığında bana hálá tuhaf tuhaf bakıyor. Hatta bıyıkaltından gülüyor. Ama ben geleceğe yatırım yapmanın iç huzuruyla onlara aldırmıyorum!

GEÇMİŞ OLSUN

HANİ yollarda yuvarlak kanalizasyon, telefon kapakları vardır ya. Spor yazarımız Süleyman Alasya geçenlerde Kıbrıs Şehitleri Caddesi'ni kesen sokaklardan birinden geçerken, bunlardan birisine basar.

***

KAPAK yerine oturmamıştır kayar, Süleyman çukura düşmekten sporcu çevikliğiyle kurtulur. Ama diziyle, kaval kemiği yaralanmıştır. Olayı gören genç bir kız, ‘‘İyi misiniz'' diye sorar, olumlu yanıt alır. Süleyman, başkası da bu tuzağa düşmesin diye, kapağı yerine oturtmak ister.

***

PARMAKLARINI iki deliğe geçirir, kapağı oturtur. Ancak parmakları deliklere sıkışır ve çıkmaz. Sonunda aynı genç kız yardım ister, ılık su ve şampuan yardımıyla Süleyman kurtulur... Aman siz siz olun, bastığınız yere dikkat edin.

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI