Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Alerjilerden tümüyle kurtulmak zor

<B>K.BÜKÜCÜ/İSTANBUL<br><br>ALERJİLERDEN </B>tümüyle kurtulmak genellikle mümkün olmuyor. Çocuklukta olan alerjilerin bazen, büyüyünce geçtiğine rastlanabilmektedir.

O yıllardaki doktorun sözlerinin temelindeki bilgi budur. Siz 22 yaşında olduğunuza göre, büyüme aşamalarına bağlı olarak kendiliğinden kaybolma ihtimali yok demektir. Durum böyle olunca size düşen iki şey var. Birincisi, alerji nedeni olan etkenden mümkün olabildiğince uzak durmak, ikincisi de, kaçınılmaz olarak maruz kalınan maddelerin yol açtığı alerjinin belirtilerini ilaçla gidermek. Soğuk alerjisinde, soğuk havalarda açıkta kalan yerleri eldiven vb. giysiler kullanarak olabildiğince azaltmak ve buna rağmen oluşabilen alerjik belirtiler için de ilaç kullanmak. Siz kullandığınız ilacın kısa etkili olduğundan şikáyetçisiniz ama, doktorunuzla konuşursanız 24 saat gibi uzun süreler etki gösteren ilaçlardan birine başlayabilirsiniz.

Mantar ilaçları iyi geliyor

C.ÖNAY/ANKARA

SORUNU
tersine incelersek, size verilen mantar ilaçlarıyla hastalığınız önemli ölçüde gerilediğine göre, hastalığınızın mantar olması ihtimali çok yüksek. Kaldı ki, tarifleriniz de bu ihtimali kuvvetlendiriyor. İlaçların bitmesiyle hastalığın geri dönmeye başlaması, tedavinin yeterli sürece uygulanmadığını düşündürüyor.

Doktorunuzla tekrar görüşmenizi tavsiye edeceğim. Bu görüşme sırasında, ilaçların yanı sıra almanız gereken, giysilerin temizliği vb. diğer önlemleri de sormayı ihmal etmeyin.

Kas kramplarından nasıl kurtulacağım

K.ALACA/İSTANBUL

BAŞKACA
sağlık sorunu olmadan zaman zaman kramplar girmesine karşı doktorlarınızın önerdiği magnezyumlu ilaçlar doğru bir seçimdir. Ayrıca kandaki sodyum, potasyum, klorür ve kalsiyum gibi mineralleri de kontrol ettirerek, düzensizlik varsa, bunlara yönelik önlemler almak da gerekebilir.

Hepatit devam etmiyor

K.ÇETİNKAYA/İSTANBUL

1990
yılında geçirdiğiniz Hepatit B tümüyle iyileşmiş, bundan sonrasında herhangi bir tedavi gerektirmez. Daha sonra oluşan göz aklarınızın sararması nedeniyle yapılan tetkikte de ‘‘Gilbert’’ hastalığı olduğunuz söylenmiş. Bunun da size bir zararı yok. Yorulduğunuz zamanlarda kandaki bilirubin düzeyi arttığı için göz aklarınızda sararma oluşabilir, bunun hepatit ile bir ilişkisi yok. Kesin bir tedavisi olmadığı gibi bulaşıcı da değildir; normal yaşantınızı sürdürebilir ve evlenebilirsiniz.
X