"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin Abla

Aile dostlarının kızıyla evlenecekmiş

Sevgili Güzin Abla, her gün farklı konularda insanların dertlerine ortak olduğunuzu görüyorum. Birçoklarının sizin düşünce ve fikirlerinizden yararlandıklarını anlıyorum.

Bu yüzden benim çaresizliğime de yardımcı olmanızı bekliyorum. 19 yaşındayım ve şu anda birlikte olduğum erkek arkadaşımın ailesi, yıllar önce çok yakın aile dostlarının kızları ile onu evlendirmek için söz vermişler. Önce şakayla başlayan ancak zamanla ciddileşen bu durum yüzünden şimdi sevdiğim gence baskı yapıyorlar. Çünkü sevdiğim genç bu kızla evlenmek istemiyor. Ailesi ise bunu kabul etmiyor. Bu yüzden sevdiğim genç çok çaresiz durumda. Üstelik arkadaşımın annesi, ondan ayrılmam için bana da baskı yapıyor. Yine de ikimiz de birbirimizden kopamıyoruz. Şu anda sevgilim askerde ve ben de ne yapacağımı gerçekten bilemiyorum. Sizin öneri ve düşüncelerinize çok ihtiyacım var. Lütfen bana doğru yolu göster.

<ı> Kocaeli'nden Çaresiz

CANIM
kızım, ülkemizde genç kızların aile baskısıyla istemedikleri erkeklerle evlenmelerinin ne acı sonuçlar doğurduğunu, beni okuyorsan rahatlıkla izliyorsundur. Ancak benim anlayamadığım, ailelerin erkek çocuklarına da aynı şekilde baskı yapabilmeleri. Bu genç erkeğin, anne ve babasına karşı çıkıp ‘‘Ben başkasını seviyorum. O kızla mutlu olamam. Onu sevmiyorum ve beğenmiyorum’’ diyememesi. Hadi diyelim ki, bizim aile yapımızda büyüklere saygı yüzünden onlara karşı çıkmak ‘‘hayır’’ demek çok zor. Ancak burada tüm bir ömür, tüm bir hayat ve mutluluk söz konusu. Diyelim ki anne baba erkek evlatlarının evleneceği kızı beğenmediler. Karşı çıktılar, ama burada seninle ilgili bir konu yok. Onlar daha çocukları bebekken şaka yoluyla bir gizli anlaşma yapmışlar, daha sonra da bu anlaşmayı gerçekleştirmeye kendi kendilerine karar vermişler. Çocuklarının fikrini bile alma gereği duymamışlar. Belki o genç kız da senin sevdiğin genci istemiyor ama aile baskısıyla o da kabul etmek zorunda. Bu ne büyük saçmalık, iki aile anlaştıkları, iyi dost oldukları için çocuklarının da anlaşabileceğini düşünüyor. Burada sen sevgin ve aşkın için mücadele vermelisin. Pes etmemelisin ama, asıl mesele sevdiğin gencin böyle bir mücadeleyi başarıp başaramayacağı. Ailesine karşı ezik kalmadan, onların baskısına boyun eğmeyecek, ama onları kırmadan aklın yolunu göstermeyi başarabilecek mi?
X