"Doğan Hızlan" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Doğan Hızlan" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Doğan Hızlan

250. doğum yılında Mozart Sektörü

MOZART’ın 250. doğum yıldönümünde, biz gözlerimizi ve kulaklarımızı onun müziğine dikmişken, dergilerin bazılarında bu yılı özetleyen şöyle bir başlıkla karşılaştım:<br><br>"Müziği unut ticarete bak."

Çoğunuz Mozart’ın fotoğrafının bulunduğu Mozartkugeln’i (Mozart çikolatası) bilirsiniz. Bu çikolatayı satanlardan Paul Fürst, şimdi bu topçukların badem ezmelisini de yapacakmış.

Çikolatanın ünlü fabrikatörlerinden Mirabell’in verdiği rakama göre, 2004 yılında bütün dünyada üretilen Mozartkugeln sayısı 90 milyonu bulmuş.

Bunlardan 1.5 milyonunu yan yana koysanız, dünyanın çevresini sarıyormuş.

Badem ezmesinin içine yoğurt ve süt de katılarak yeni bir ürün de sunulacakmış. Bu yıla mahsus yeni bir tat. Ilık çikolatalı tatlılar, biraz da ünlü operası Cosi Fan Tutte’yi anımsatacaklar. Operanın kahramanlarından biri, sıcak çikolatayı tatmaya gideceğim, demez mi?

Mozart’ın bestelerinin çaldığı müzik kutuları, tişörtler, küçük anı objeleri Mozart Sektörü’nün ürünleri.

"Herkes evine onu anacak bir şeyle dönmek istiyor," diyor satıcılar.

Salzburg Münih otoyolundaki bir dükkán sahibi ne demiş?

"Umuyoruz ki, bu yıl Mozart sayesinde çok iş yapacağız."

Anladığıma göre, bütün dünya, özellikle Avrupa, hele hele Salzburg gelir hesaplarını Mozart’a göre yapmışlar.

MOZART OLMASAYDI

SALZBURG OLMAZDI

BÜYÜK
sanatçılar sadece yazdıkları, besteledikleri, çizdikleri ile değil, bulundukları, doğdukları kentin esnafına kazandırdıkları ile de gündeme geliyor. İnsanlığa faydaları kısıtlı değil.

Bazılarının yorumu Mozart ikilemini yansıtıyor:

Mozart yılında kiç ile yüksek sanat birbirine karışacak.

Salzburg Belediye Başkanı Heinz Schaden, "Mozart’sız bir Salzburg hayal bile edilemez. Gerçekten de onsuz bu şehir ne olurdu, tahmin edemiyorum" diyor.

Başkan haklı, 2004 yılında 6.9 milyon kişi Salzburg’u ziyaret etmiş.

CD, DVD satışlarını, konser biletlerine ödenen paraları ticaret içinde saymalı mıyım? Maddi bir karşılığı, ekonomik bir gücü olduğu için elbet bunları da hesaba katmalı.

* * *

MOZART YILI’nda sanırım çoğumuz onunla yatıp onunla kalkacağız. Evimizde ve işyerimizde onun müziği yankılanacak.

Sevenler için büyük mutluluk.
X