Yemeyen: 1 atan: 0

Ismael son 17 dakikada her şeyi yaptı ama...

Haberin Devamı

Ligin en çok gol atan ikinci takımıyla hiç gol yemeyenini buluşturan ilgi çekici bir 90 dakikaydı. Hücum hattında özellikle son transferlerle birlikte bireysel yetenek açısından da zengin bir takım haline geldi Beşiktaş. Bu maç öncesinde ise Dele Alli ve Josef’in yokluğunda 19 yaşındaki Berkay şans buldu. Kalede genç Emre’nin tercih edilmesi geçen hafta da düşünüldüğünde risk taşıyordu.

TOPA SAHiP OLAN BAŞAKŞEHiR’Di 

Emre Belözoğlu’nun ise Stefano Okaka yerine Philippe Keny seçimi maç planındaki düşüncelerinin bir göstergesiydi aslında. Pas sayısı ve topa sahip olma açısından Başakşehir’in üstünlüğü aşikardı. Kaçan fırsartlara bakıldığında denk bir ilk 45 izledik. En önemli pozisyonlar ise N’Koudou’nun kale alanından vuruşunda Duarte’nin engellediği ile Traore’nin halı saha edasında ceza sahasındaki çalımları ve sonrasındaki vuruşunun savunma tarafından engellendiği anlarda yaşandı.

Haberin Devamı

BENZER ÖZELLiKTE iKi TAKIM

İki takımın da benzer özellikleri vardı. Birkaç pasta hızlı orta alan geçişi ve 3. bölgeye topu taşırken kanatları kullanmaları. Beşiktaş N’Koudou ile alışılagelen sol kanadı daha ağırlıklı kullanırken, Başakşehir ise Traore ve Mounir ile kanatlardan hızlı çıktı. İki takım da top rakipteyken 3 .bölgede baskı yaparak yine benzer özellik sergilediler.

NECiP VE SALiH’iN HATASI 

İkinci yarıda da ilk yarıya benzer bir oyun vardı. Karşılıklı değişiklikler, taktiksel olarak oyunu satranca çevirdi. Gidişat, ön alan baskıları sonucunda kaptırılan topların yaratabileceği tehlike sahnelerinin haberini veriyordu. Nitekim orta sahaya yakın bölgede kaptırılan topta Necip’in hatası, Salih’in de kısmen bu hataya ortak olması misafir takımın golünü getirdi.

Traore ise ilk yarıdakinin aksine bu kez evelemeden gevelemeden ceza sahası içinden vuruşunu yaptı ve top Emre’nin kapadığı köşeden gol oldu.

Bu golden sonra Valerien İsmael, Weghorst’un yanına Cenk’i alarak gol alternatifini artırmayı planladı. Bunu Muleka’yı çıkarmadan Weghorst’un yanına çekerek yapsaydı daha efektif olurdu. Redmond tam kapasiteye çıktığında kanat oyuncusu olarak Muleka’yı yedek kulübesine oturtacak gibi gözüküyor.

Haberin Devamı

REDMOND ‘ÖZEL’ BiR OYUNCU

Southampton’da her iki kanatta da oynama becerisini gösteren özel oyunculardan biriydi Redmond.

İsmael, son 17 dakika tüm hamlelerini yaptı, her şeyi denedi ve Beşiktaş bu süre zarfında çok fırsat bulsa da topu içeri sokmayı başaramadı.

21 şut atan Beşiktaş sadece 2 isabet sağlarken, sadece 7 şut atan Başakşehir tek isabetinde gole ulaştı. Ligin en çok gol atanı ile hiç gol yemeyenin maçının sonunda her zaman “atan” atamadı, “yemeyen” ise kazandı.

Yazarın Tüm Yazıları