İrfan ‘Can’ verdi, Livakovic ipten aldı | Yarı otomatik ofsayt ilaç gibi geldi

Gaziantep karşısında bulduğu gol fırsatlarını değerlendiremeyen Dzeko sanırım maçtan sonra İrfan Can ve Livakovic’e teşekkür etmiştir!

Haberin Devamı

Maça baskı ile başlayan Fenerbahçe istediği ritmi devrenin ilk bölümünde tutturamadı. Gaziantep, hızlı geçişlerle, araya ve uzun atılan toplarla tehlike yaratmaya çalıştı. Ev sahibi takım zaman zaman rakip kalede gözükse de, Fenerbahçe ilk yarının son 20-25 dakikasında baskısını oldukça hissettirdi. Kanatlardan ve defans arkasına atılan toplarla skor üretmeye çalıştı sarı lacivertliler.

Başta Dzeko olmak üzere Fenerbahçe’nin kaçırdığı fırsatlar ve Gaziantep’in bulduğu pozisyonları hesaba katarsak, ilk yarıda gol çıkmaması futbol azizliği idi. Fenerbahçe bu bölümde rakip ceza alanında 22 kez topla buluşurken, 12 de şut attı. Sarı lacivertlilerde Fred ve Szymanski ilk yarının en iyileri idi.

Serdar Aziz’in sakatlanıp çıkmasıyla da Fenerbahçe taraftarı çok merak ettiği Bonucci ile tanıştı.Bonucci, hırsı ve azmi ile sanki yıllardır bu takımda oynuyormuş gibiydi.

Haberin Devamı

iSMAiL KARTAL RiSKE GiRDi

İkinci yarıya da baskıyla başlayan Fenerbahçe, girdiği pozisyonlardan yaralanamadı. 50. dakikada Dzeko penaltı kaçırınca İsmail Kartal, 60. dakikadan sonra riskli değişiklikler yaptı. İsmail Yüksek’i çıkarıp yerine Batshuayi’yi alarak orta sahayı Fred-Szymanski ikilisine emanet eden Kartal, Batshuayi-Dzeko ile çift santforlu 4-2-4 sistemine geçti. İsmail Kartal bu değişikliklerle ‘ya herro ya merro’ dedi.

Cengiz’in yerine girdiği oyunda ilk kafa vuruşunda başarılı olamayan İrfan Can Kahveci ikinci denemesinde golü buldu. Bu golden sonra Fenerbahçe ikinciyi de bulabilirdi.

20 ŞUT ATTI, 10 KORNER KULLANDI 

Gaziantep de Fenerbahçe’nin üzerine geldiği anlarda yakaladığı pozisyonlarla tehlikeli oldu. Özellikle Livakovic’in son dakikalardaki kurtarışları Fenerbahçe’yi ipten aldı. Bulduğu gol fırsatlarını değerlendiremeyen Dzeko sanırım bu maçtan sonra İrfan Can ve Livakovic’e teşekkür etmiştir. Sonuçta Fenerbahçe 20 şut atıp, rakip ceza alanına 43 kez girdiği ve 10 korner kullandığı maçı tek golle kazanıp haftayı 3 puanla kapattı. Bu arada Tadic’den sonra Dzeko’nun da kaçırmasıyla penaltıları bundan sonra Szymanski ve Bonucci’nin atmasını bekliyoruz.

Haberin Devamı

4 YIL SONRA F.BAHÇE MAÇINA ATANAN NUMANOĞLU BAŞARILI BiR YÖNETiM GÖSTERDi

Tugay Kaan Numanoğlu 2020 yılında yönettiği Fenerbahçe-Beşiktaş derbisinden sonra bir Fenerbahçe maçına yapay zeka tarafından 2024 yılında verildi. Sanırım bu süreç içerisinde yapay zeka uygun dataya sahip olmuş. Bu maçın VAR hakemi olarak Alper Çetin’in verilmesi bence alınmış büyük bir riskti.

Tugay Kaan Numanoğlu ilk yarı itibari ile hatasız bir maç yönetti diyebilirim. Sakin, özgüvenli ve iletişimi çok iyiydi. Maç boyunca verdiği teknik ve disiplin kararlarında başarı oranı çok yüksekti.

GÜVENİLİRLİĞİNİ VE ÖNEMİNİ BİR KEZ DAHA GÖSTERDİ

· 23. dakikada Szymanski’nin iptal edilen golünde Tadic’in pozisyonu ve 81’de İrfan Can’ın golünde Yarı Otomatik Ofsayt Sistemi devreye giriş zamanı açısından ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gösterdi. Bu iki pozisyonda da bu sistemin güvenilirliğini ve önemi bir kez daha görüldü.

Haberin Devamı

· Golde Batshuayi’nin kalecinin görüş alanında olması ve etkilemesinin önemi yok. Çünkü ofsaytta değil.

· Numanoğlu, Cengiz’in koluyla aldığı pozisyonda mükemmel bir uygulama ile sonuna kadar oynatıp VAR’ı taca atmadı ve pozisyon bittikten sonra kanaat kullanıp el verdi.

DJİLOBODJİ’NİN ERKEN GiRDiĞiNi GÖRSE PENALTIYI TEKRARLATIRDI

· 48’de Fred’in yerde kaldığı pozisyonda verdiği penaltıda pozisyonu görüp değerlendirmesi güzeldi. Kararda emin bir görüntü çizdi.

· 50’de Dzeko’nun penaltısında hakem Djilobodji’nin içeri erken girdiği görse tekrarlatırdı. Topun geldiği oyuncu erken girmediği için VAR’ın karışacağı bir pozisyon değil. Eğer o erken girseydi VAR karışırdı.

Haberin Devamı

· Numanoğlu maçta futbolcular arasında tansiyonun yükseldiği anlarda sakin kalıp kart değerlendirmelerinde de başarılıydı.

Yazarın Tüm Yazıları