Kardeşçe başladı, kardeşçe bitti! Fenerbahçe - Galatasaray derbisinde penaltı tartışılır ama kırmızı kart kesin

Ne F.Bahçe’nin ne G.Saray’ın istediği taktiği uygulayamadığı, sadece Arda Kardeşler’in taktiğinin tuttuğu bir derbiydi.

Haberin Devamı

Halil Umut Meler’i kulüp başkanın sahada darp etmesi, aynı hakemin talihsiz röportajı, TFF’nin ligleri süresiz ertelemesi, 3 gün sonra tekrar start verilmesi, bu aşamada hakemlerin aldığı rol, Kulüpler Birliği’nin Spor Bakanı Sayın Osman Aşkın Bak’ın katılımıyla yaptığı iki toplantı ve 5 gün sonra Süper Kupa’da Arabistan’da tekrar karşılaşacak olması gibi sürecin getirdiği bu kaotik ortamda oynanan F.Bahçe-G.Saray derbisinde oyuncu kalitesi ve taktiklerin dışında psikolojik faktörler ön plandaydı.

EKSiKLiKLERi HiSSEDiLMEDi 

Bir tarafta Fred diğer tarafta Sanchez eksikliğinin handikapları böyle bir 45 dakikada bir gram hissedilmedi. Gerek kalmadı böyle bir ilk yarıda. İki takım da istediği oyun anlayışını sahada uygulayamadı. Kontrollü ve temkinli başlayan bir karşılaşmaydı. Net bir gol pozisyonun yaşanmadığı 20 faul ile oyunun durduğu, sadece ilk yarısında 22 dakika topun oyunda olduğu, 0.02’ye 0.09 gol beklentisi bulunan sonuna 1 dakika eklenen bol düdüklü ilk yarı seyrettik. İlk yarının son anları G.Saray’ın biraz daha etkili olduğu bir bölümdü. Neredeyse üst üste 7-8 pas yapabilen takımın hanesine skor yazmayı kabul edilecek bir maçtı. Kota koyulsa golün olması bu kadar duran bir oyunda imkansız gözüküyordu.

Haberin Devamı

HAMLELER TUTMADI 

İkinci yarıda Fenerbahçe’den ve Galatasaray’dan teknik adamların yaptığı değişikler de derbiye derbi havası katamadı. İkinci 45 dakika bir tık ilk yarıya oranla hareket vardı ama bu maçın hiçbir anı derbi gibi derbi değildi. İkinci yarı genelinde de baktığımızda pozisyon itibari ile Galatasaray, Fenerbahçe’ye göre bir adım öndeydi. Ne Fenerbahçe’nin ne Galatasaray’ın istediği taktiği uygulayamadığı sadece Arda Kardeşler’in taktiğinin tuttuğu kardeş kardeş bir oyun oynandı, kardeşçe bitti.

2 BiN 760 SANiYE HEBA OLDU

Hakem ve futbolcuların bol muhabbetine, bol faule tanık ettiğimiz bir 45 dakika izledik. Açıkçası hakem ne maça başlayabildi ne de maçı başlattı. Bunun haricinde ilk yarıya ait yazılabilecek ne vardı. Açıkçası nefes nefese kalan, oksijene ihtiyaç duyan ne futbolcu ne de hakem vardı sahada. Muslera ve Livakovic ilk yarıyı çıkmayabilirlerdi. Sahadaki ve kenardaki herkes tarafından boğumlanan, düğümler atılan bu maçın 2760 saniyesi heba oldu.

Haberin Devamı

ARDA KARDEŞLER DÜDÜK RESiTALi SERGiLENDi

Hakemin yönetim taktiğine futbolcu ve teknik heyet de katılınca; Arda Kardeşler düdük resitali verdi. Bir derbide hatta ligde 45 faul ile rekor kırıldı. Sadece tek isabetli şut atıldı.. 43 dakika topun oyunda kaldığı 45 faulün çalındığı derbi... Bu derbi derbi miydi? Her aktörün olumsuz anlamda rol aldığı sezon boyunca iki takımın istatistiklerine baktığımızda beklentilerin kat ve kat altında kalan bir maç seyrettik.

ARDA KARDEŞLER'İN KARARLARI

Ne yapay zeka, ne MHK, ne TFF ne de performansı... Ziyadesiyle Faruk Koca’nın yumruğunun belirlediği F.Bahçe-G. Saray maçına atanan FIFA hakemi Arda Kardeşler’in kariyerindeki 2. derbisiydi. Son derbide başarılı VAR odasındaki hakemlerin görev yerleri değiştirilerek bu maça verildi. Mustafa İlker Çoşkun ilk defa bir derbide VAR olarak görev aldı, AVAR Özgür Yankaya’ydı. Arda Kardeşler’in 45 faulle düdük çaldığı maçta doğal olarak faul ve kart standartlarında kısmen hataları oldu.

Haberin Devamı

2. SARI ALMASI GEREKENLER VARDI

Oyunun bu kadar durması ve bu kadar faulde sahadaki herkesin rolü vardı. O kadar çok düdüğünü üfledi ki neredeyse ‘Kardeşler’de iyi bir nefes varmış’ dedirtti. Sanırım maç öncesinde Arda da maçı yönetim taktiğini ve kurgusunu kafasında bu şekilde tasarladı. Ve teknik heyet ve futbolcular da buna yardımcı oldu. Bol muhabbetli, bol faullü bir derbi izledik. Gösterdiklerinin dışında verebileceği birkaç sarı kart daha vardı. 2. sarıdan atılması gerekenler de vardı.

DJİKU MASUM GÖZÜKMÜYOR

22. dakikada ceza sahası içindeki pozisyonda yayıncı kuruluşun görüntülerine göre verilen açılardan izlediğimizde Djiku’nun İcardi’ye yaptığı bir eylem gözüküyor. Fakat net olarak açılar aydınlatmıyor bizi. Bu açılara göre Icardi‘nin Djiku’yu önce bir çekmesi ve akabinde Djiku’nun İcardi’nin yüz-kafa kısmına kolunu savurarak vurduğu gözüküyor. Eğer İcardi çekiyorsa F. Bahçe lehine faul ve şiddetli hareket için Djiku’ya kırmızı kart verilmeli. Eğer İcardi çekmiyorsa penaltı ve Djiku’ya kırmızı olmalı. Mevcut kamera açılarına göre tabii..

Yazarın Tüm Yazıları