GeriSeyahat Transilvanya’nın açık hava müzesinde yeni yıl
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Hürriyet Twitter
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi
Transilvanya’nın açık hava müzesinde yeni yıl

Transilvanya’nın açık hava müzesinde yeni yıl

Yılbaşına az bir zaman kalmışken, hâlâ bir planınız yoksa size keyifli bir rota alternatifi sunmak istiyorum. Romanya’nın en önemli ve en eski şehirlerinden Sibiu... Muhtemelen daha önce adını duymadığınız Sibiu'da yılbaşında gidilecek yerler...

Romanya seyahatimin en özel bölümlerinden biri oldu Sibiu. Nedenine gelince, kent Transilvanya hatta tüm Romanya’nın en önemli kültür-sanat merkezi, dünyanın en huzurlu 8'inci şehri ve Alman mimarisinin hayat verdiği, şimdilerin öğrenci kenti…

Biraz tarih...

İlk adı Hermannstadt olan Sibiu, 12'nci yüzyılda Alman Saksonları tarafından eski bir Roma köyünün üzerine inşa edilen ve 2. Dünya Savaşı’na kadar Alman nüfusunun yoğunlukta olduğu bir şehir. Günümüzde ise 160 bin civarı nüfusa sahip. Seyahatim öncesi yaptığım araştırmalarda şehre ait resimleri görünce ilk aklıma gelen Brugge oldu. Sibiu da adeta Brugge gibi asırlar öncesinden bugüne, çok iyi korunarak gelmiş ve orijinal yapısını kaybetmemiş Avrupa şehirlerinden biri.

Transilvanya’nın açık hava müzesinde yeni yıl


Keyifli sokakları, tarihi binaları ve mekânlarıyla, 1920’lerde ilk üniversitenin açılmasıyla birlikte öğrenci şehri olmaya başlamış. Yani bir nevi bizim Eskişehir. Tekrar geçmişe dönecek olursak… Romanya’daki ilk eczane, hastane ve okul Sibiu’da açılmış. Hatta ilk müze ve ilk kitap da yine bu kentte hayat bulmuş. Dolayısıyla ülke tarihindeki birçok önemli gelişmeye ev sahipliği yapmış Sibiu.

Transilvanya’nın açık hava müzesinde yeni yıl

Sibiu'ya dair bilmeniz gerekenler

-Alman kültürü, mimarisi ve nüfusunun bu kadar etkilediği bir yerde Oktoborfest‘den bahsetsek herhalde şaşırmassınız. Evet yanlış okumuyorsunuz. Hepimizin bildiği o keyifli festival aynı isimle Sibiu’da da yapılıyor. Romanya seyahatinizi Ekim ayına denk getirirseniz, festivali de ajandanıza kaydetmeyi unutmayın.

-Romanya’nın kültür ve sanat başkenti olarak gösterilen Sibiu, 2007 yılında Avrupa Kültür Başkenti seçilmiş. Hatırlarsınız belki 2010 yılında İstanbul da bu unvanı kazanmıştı.

-Ayrıca Sibiu, Forbes Dergisi tarafından Avrupa’nın en huzurlu 8. kenti seçilmiş. Renkli cafe-pubları ile Sibiu, dinamik bir öğrenci nüfusuna sahip olmasına rağmen sokaklarında gezerken fazlasıyla bu unvanı hak etmiş olduğunu göreceksiniz. Maksimum dozda huzur yani.

Transilvanya’nın açık hava müzesinde yeni yıl

-Şehri iki bölüm olarak düşünebilirsiniz; hatta yükselti farkından dolayı iki katlı bir ev gibi desek yanlış olmaz sanırım. Alt bölümde meydanlar ve daha küçük evler bulunmakta. Burası eski zamanlarda daha çok üretimin yapıldığı yer olmuş. Üst bölüm ise ticari faaliyetlerin yoğun olduğu yer olarak geçmiş kayıtlara. Burada da yapımı daha sonra tamamlanan renkli binalar ve benim şehrin merkezi olduğunu tahmin ettiğim bir meydan var. Meydan da sağlı sollu kafeler mevcut. En çok dikkatimi çeken de binaların çatılarında yer alan gözetleme bölümleri oldu. Gittiğinizde kesinlikle sizin de dikkatinizi çekecektir.

-Geçen hafta oradaydım ve kent meydanına kurulan renkli ‘Noel Pazarı’nda leziz tatlar deneyip; keyifli birkaç saat geçirdim. Yani yılbaşını beklemeden hemen atlayıp gidebilirsiniz Sibiu’ya.

Transilvanya’nın açık hava müzesinde yeni yıl


Ne yenir, nerede konaklanılır?

Yemek konusunda tercih edebileceğiniz birçok nokta var. Bu tamamen sizin bütçenize ve damak zevkinize kalmış. Ben yemeği meydana yakın köşebaşındaki çok kalabalık bir mekânda yedim. Ama adını bir türlü hatırlayamıyorum. Yemek sonrası ise Romanya’nın meşhur birası olan Ursus’u denemek için Cafe Museum’a attım kendimi. Konaklama için de gecelik kişi başı 50 TL’nin altında rahatlıkla hosteller bulabilirsiniz. Ama yılbaşı olduğu için gitmeden rezarvasyon yapmanızda yarar var. 

Transilvanya’nın açık hava müzesinde yeni yıl


Gezilecek yerler

Demir Köprü, Piata Mare (Büyük Meydan), Konsey Kulesi, Surlar ve tabi ki Sibiu’nun huzur dolu sokakları…

www.corabidelikadam.com

False