GeriSeyahat Tatilin en önemli 'faktörü'
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Hürriyet Twitter
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi
Tatilin en önemli 'faktörü'

Tatilin en önemli 'faktörü'

Güneşin zararlarından korunmak için krem kullanmak şart. Ne zaman, hangi aralıklarla, kaç faktör güneş kremi kullanmalı; bebekler ve çocuklar nasıl korunmalı; bu ürünlerin cilde zararı var mı... İşte uzmanların yanıtları ve uyarıları.

Güneşin tenimizde dans etmesi hepimizin hoşuna gidiyor. Fakat güneş banyosunun dozunu kaçırırsak tatilimiz bir kâbusa dönüşebilir. Uzmanlarımız güneş kremi kullanmanın neden önemli olduğunu anlatıyor...

‘2-4 saatte bir yenilenmeli’
Hürriyet Ekler yazarı, eczacı Metin Uyar

Eğer açık tenliyseniz ve cildiniz güneşe çıktığınızda ilk 10-15 dakikada kızarıyorsa 50 güneş koruma faktörü (SPF) kullanmalısınız. Cildiniz buğday veya daha koyu renkse 30 SPF sürebilirsiniz.

2-4 saatte bir koruyucunuzu yenileyin. Suyla her temas ettiğinizde tekrar sürmeniz gerekir. Yüzünüze iki parmak, tüm vücudunuza iki çorba kaşığı.

Güneş koruyucu ürünler fiziksel filtreli ve kimyasal filtreli olarak ikiye ayrılır. Fiziksel filtrelilere titanyum oksit ve çinko oksit örnek verilebilir. Kimyasallarda da etkin bir koruma için yeni nesil filtreler kullanılmaya başladı. Son yıllarda yapılan araştırmalarda ‘avobenzone’ filtresinin endokrin sistemi üzerinde, uzun süreli kullanımda olumsuz etkisi olabileceğinden bahsediliyor. Onun yerine ‘Diethylamino hydroxybenzoyl hexyl benzoate’ gibi yeni nesil filtre içeren ürünler tercih edilebilir.

Güneş kremi açıldıktan sonra 6 ay boyunca koruyucu özelliğini sürdürür.

Evde doğal yağlardan bir güneş koruyucu kremi hazırlanabilir. Ancak bunun SPF değeri çok düşük olur.

‘Koyu tenlilerin cilt lekesi riski yüksek’
Dermatolog Güneş Ertürk

6 aydan küçük bebeklere güneş kremi önerilmez. Fiziksel koruyucular, deriden emilmedikleri ve ışık alerjisi yapmadıkları için 6 aydan büyük bebeklerde kullanılabilir.

Koyu tenli kişilerin cildinde güneş ışınlarına karşı koruyucu özelliği olan melanosit ismindeki hücrelerin yapısı açık tenlilere göre daha farklıdır. Araştırmalarda bu hücrelerin onlarda daha büyük olduğu, güneşe karşı daha fazla koruyucu ürettiği tespit edilmiştir. Fakat yine de ciltleri güneş ışınlarından zarar görür. Hatta melazma ismiyle bilinen güneş lekeleri konusunda riskleri daha yüksektir.

Güneş kremlerinin yağ içeriği fazladır. Losyonlar kremlere göre daha suludur ve yağ oranları düşüktür. Kremler yüz bölgesinde, losyonlar vücut bölgesinde tercih edilir. Cildi yağlı olanlar yüzleri için losyon formlarını da kullanabilirler.

Onarıcı ve yatıştırıcı üzüm çekirdeği, zeytin, ayçiçeği, kantaron ve aynısefa yağları güneşlenme sonrası kullanılabilir. Cildi yağlı, gözenekli, akneye eğilimli olanlar yağlardan uzak durmalı.

Valizinize atabileceğiniz ürünlerden bazıları

Clinique Geniş Spectrumlu SPF 30 Yağsız Yüz Güneş Kremi (50 ml), 480 lira
Avon Care Çocuklar için Güneş Kremi SPF 50 (75 ml), 99,99 liraSolait Anti Age Güneş Kremi Hassas Ciltler SPF 50 (50 ml), 179,90 lira
Pure Beauty Brighten Up Güneş Koruyucu Losyon SPF 50 (50 ml), 339,90 lira
Bioderma Photoderm Pediatrics Spray SPF 50 (200 ml), 529,50 lira

False