GeriSeyahat İskoçya’dan Türkiye’ye uzanan gizemli tünel
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Hürriyet Twitter
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi
İskoçya’dan Türkiye’ye uzanan gizemli tünel

İskoçya’dan Türkiye’ye uzanan gizemli tünel

İnsanlık, ilk dönemlerinden beri teknolojiye ihtiyaç duymuştur. Yaşam kolaylığı, hastalık, savaş, tehlikelerden korunma, hava şartlarından etkilenmeme adına birçok girişimde bulundu. Ortaya çıkan 12 bin yıl öncesine ait bu tüneller de bunu gösteriyor. İlginç bir şekilde gerçekliğe sahip bu tüneller İskoçya’dan ülkemize dek uzanıyor ve bir anlamda döneminin yeraltı otobanı gibi. İnşa edildiği dönemde hangi amaç için yapılmış olduğu ise tam bilinmiyor. İşte detaylar…

Bazı uzmanlar bu tünellerin insanları yırtıcı hayvanlardan korumak için yapıldığına inanırken, bir diğer kısım ise, birbirine bağlı bu tünellerin insanların savaştan veya şiddetten korunarak güvenli bir şekilde seyahat edebilmesi için yapıldığı fikrini öne sürmekte. Yani bu tüneller bir çeşit antik yeraltı otobanı olarak tanımlanıyor.

İskoçya’dan Türkiye’ye uzanan gizemli tünel


Daha ileri boyutta ve birazda hayalperest bir yaklaşımla bir kesim ise, bu tünellerin yeraltı dünyasına bir geçiş kapısı olarak görülebileceğini dile getirmekte.

 

Alman arkeolog Dr Heinrich Kusch, bu tünellerin kanıtının tüm kıtadaki yüzlerce Neolitik yerleşim bölgelerinin altında bulunduğunu söylüyor. Dr Heinrich Kusch, ‘Antik Dünya'ya Açılan Yeraltı Kapısının Sırları’ (Secrets Of The Underground Door To An Ancient World) adlı kitabında, "bu tünellerin birçoğunun 12 bin yıl gibi uzun bir süreden sonra hâlâ duruyor olması, orijinal tünel ağının muazzam olduğunun kanıtıdır" diyor. "Sadece Almanya, Bavaria'de bile bu yeraltı tünellerinden 700 metre, Avusturya, Styria'da ise 350 metre bulduk" diye de ekliyor Kusch.

İskoçya’dan Türkiye’ye uzanan gizemli tünel


Tüm Avrupa'da İskoçya'nın kuzeyinden Akdeniz'e kadar bu tünellerin binlercesi var. Bu tünellerin birçoğu 70 cm genişliğinde olan oldukça dar. Yani sadece bir insanın sürünerek geçebileceği kadar geniş… Bazı bölümleriyse daha genişçe yapılmış ve bu bölümlerde oturma yerleri, depolar, hatta odalar var.

Secrets Of The Underground Door To An Ancient World adlı kitapta, tünel girişlerine sonrada şapellerin inşa edildiği de yazıyor. Şapellerin inşa edilmesinin sebebini ise kilisenin, bu tünellerin inançsızlardan miras kaldığı düşüncesinden korktuğu ve bu düşüncelerin önüne geçmeye çalışması olarak değerlendiriyor Dr Heinrich Kusch.

İskoçya’dan Türkiye’ye uzanan gizemli tünel


Benzer tüneller diğer kıtalarda da mevcut. Amerika'da millerce uzunluğa sahip birçok yeraltı geçitleri var. Bu tüneller neden inşa edildi konusu büyük bir soru işareti…

İskoçya’dan Türkiye’ye uzanan gizemli tünel


Antik efsanelerin çoğu; eski zamanlarda, yerüstünde meydana gelen birçok afetten söz etmektedir. Yine birçok mit ve efsane ilk insanların bu yeraltı tünelleri, mağaraları, hatta şehirlerinde yaşadıklarından bahseder.

False