GeriSeyahat 'Ağlayan gelin' görsel şölen sunuyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Hürriyet Twitter
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi
'Ağlayan gelin' görsel şölen sunuyor

'Ağlayan gelin' görsel şölen sunuyor

İlkbaharda Anadolu'nun dağlık bölgelerinde yetişen ve halk arasında ‘ağlayan gelin’ adı verilen ters laleler, kırmızı ve sarı renkteki çiçekleriyle kartpostallık görüntüler oluşturuyor.

Van'ın Gevaş ilçesine bağlı Dilmetaş Mahallesi'nde mezarlıkta yetişen ve halk arasında ‘ağlayan gelin’ adı verilen ters laleler, büyüleyici güzellikleri ile yörenin tanıtımında önemli yer tutuyor. Birçok inanış ve kültürde efsanelere konu olan ters lalelerin yoğun yetiştiği mahalle, görsel şölene tanıklık etmeleri için yerli ve yabancı ziyaretçileri bekliyor.

Ağlayan gelin görsel şölen sunuyor

"Ters laleler doğa turizmine değer katıyor"

Kültür ve Turizm İl Müdürü Muzaffer Aktuğ, ters lalelerin bölgeye özgü endemik bir tür olduğunu söyledi. Van'ın yanı sıra Muş ve Hakkari'de de yoğun olarak yetişen ters lalelerin doğa turizmi açısından önemli olduğunu belirten Aktuğ, şunları kaydetti:

Ağlayan gelin görsel şölen sunuyor

"Gevaş ilçemizdeki köylerde ilkbaharda ters laleleri görmek mümkün… Bölgemizdeki tarihi ve turistik mekânları görmeye gelen yerli ve yabancı misafirlerimiz ters lalelere de ilgi duyuyor. Tarihte birçok medeniyetin de sembol olarak kullandığı ters laleler gerçekten doğa turizmine değer katıyor. Bölgemize gelen insanların ters laleleri de görmelerini istiyoruz. Buradaki güzellikleri görmeden ayrılmak eksik kalır."

Ağlayan gelin görsel şölen sunuyor

False