Yılda 1 kez smear testi yaptırılmalı

Güncelleme Tarihi:

Yılda 1 kez smear testi yaptırılmalı
Oluşturulma Tarihi: Mart 07, 2019 09:36

Kadınların üreme sağlığının korunması ve mutlu bir cinsel yaşama sahip olmaları gelişen toplumlarda giderek daha fazla ele alınan konular arasında yer alıyor. Yüksek Riskli Gebelikler Uzmanı Prof. Dr. Süleyman Cansun Demir, normal bir adet dönemi geçirilmesi, düzenli kadın sağlığı kontrolleri ve etkili doğum koruma yöntemleri kullanılmasıyla her kadının sağlıklı bir süreç yaşayabileceğine dikkat çekiyor.

Haberin Devamı

ADET KANAMALARI GÖZLENMELİ

Anormal adet kanaması her 10 kadından 3’ünde görülüyor. Kadınların adet dönemleri dışında aşırı ve düzensiz kanamayı normal olarak görmemesi ve rutin kontrollerini mutlaka yapırması gerekir. Çoğu kadın muayeneden ve muayene sonucunu almaktan korktuğu için rutin kontrollerini erteliyor. Kadınların kendilerine daha fazla vakit ayırıp sağlıklarına öncelik vermeleri gerekiyor.

Yılda 1 kez smear testi yaptırılmalı

ÇOK ŞİDDETLİ KARIN AĞRISI DA NORMAL DEĞİL

Zaten sıkıntılı geçen adet dönemlerinde kadınların sıkça yaşadığı en önemli sorunlardan bir diğeri de karın ağrısı. Ancak adet dönemi içerisinde olsa dahi çok şiddetli karın ağrısı görülmesi normal değil. Sancı şiddetinde farklılık olması durumunda bu durumunun sebeplerinin uzman hekim tarafından mutlaka araştırılması gerekiyor.

YILDA EN AZ BİR KEZ KONTROL ŞART

Rahim ağzı kanserine karşı her yıl 1 kere Pap Smear testi yaptırılmasının kadınlarda alışkanlık haline gelmesi gerektiğini söyleyen Prof. Dr. Demir, bu testin tıbbi açıdan korkulacak bir yanı olmadığını, aksine erken teşhis için hayati önem taşıdığını vurguluyor. Prof. Demir, düzenli jinekolojik muayenelere ek olarak 40 yaş üstü tüm kadınların mutlaka yılda 1 kez mamografi yaptırmasının da göğüs kanserinde erken teşhisin, dolayısıyla kadın sağlığının anahtarı olma özelliği taşıdığına dikkat çekiyor.

Yılda 1 kez smear testi yaptırılmalı

DOĞRU KORUNMA YÖNTEMLERİ TERCİH EDİLMELİ

Kadınlarda cinsel sağlığı korumanın bir diğer yolu da doğru korunma yöntemlerini tercih etmek. Cinsel ilişki sırasında partnerin geri çekilmesi ve veya ertesi gün haplarının kullanılması gebelik ihtimalini tamamen ortadan kaldırmadığından uzmanlar tarafından tavsiye edilmiyor. Hem partnerinin hem de kadının üreme sağlığı için etkili doğum kontrol yöntemleri kullanılmasını öneriliyor. Böylece mutlu bir cinsel yaşam mümkün olabiliyor.

BAKMADAN GEÇME!