Yenidoğan bebeğim normal mi?

Güncelleme Tarihi:

Yenidoğan bebeğim normal mi
Oluşturulma Tarihi: Nisan 21, 2015 09:00

Yenidoğan döneminde canınızı acıtacak birçok olay olabilir!

Haberin Devamı

Aylardır heyecan içinde beklediğiniz bebeğiniz doğduğunda büyük bir rahatlama ve huzur hissedersiniz. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Pınar Berik Keskin, yenidoğan bebeğinizle ilgili bilmeniz gerekenleri anlattı.

Beklenmeyen doğum lekeleri, bıngıldak, sarılık, deri döküntüleri, gözlerde kayma, kafadaki şişlikler gibi her belirti ebeveynler için büyük bir panik nedeni olabilir.

Endişe duyulan bulguların çoğunun geçici ve önemsiz olduğunu bilmek rahatlatıcı olabilir. Ancak sizi rahatsız eden herhangi bir bulguda doktorunuza başvurmak ve onun yorumunu almak özellikle bebeğinizin ilk haftalarında en doğru davranış olacaktır.

Baştan ayak parmağına kadar bebeğinizi incelediniz mi?

Özellikle vajinal doğum sonrası bebeğinizin başı, doğum kanalından geçmesi sonucu huni şeklinde olabilir. Bu durum genellikle 48 saat içerisinde düzelir. Yine doğum sırasında başta cilt altı ödem gelişmesi sonucu başta şişlikler olabilir, kısa sürede düzelir.

Cephal hematoma adı verilen şişlik ise normal doğumlarda kemikle kemik zarı arasında kan birikmesine verilen isimdir, geçicidir, ancak düzelmesi daha uzun sürebilir.

Bebeğinizin bıngıldağının kalp atışlarına paralel pulsasyon göstermesi ve yumuşak olması sizin için güzel bir sürpriz olabilir. Beyin gelişiminin en hızlı olduğu ilk 1 yılda açık ve yumuşak olması gerekmektedir. 12-18 ay arasında kapanması beklenmektedir.

Bebeğinizin cildinde hafif mavilik özellikle parmaklar, eller ve ayaklarda olabilir. Isı regülasyonunun henüz sağlanamamasına bağlıdır.

Bebeğinizi ısıttığınız zaman düzelecektir. Bebeklerde mavi renk ciddi bir hastalığa bağlı olabileceğinden doktorunuza danışmakta fayda vardır.

Yenidoğan sarılığı için hazırlıklı olun. Bebeklerin % 60’ında genellikle ikinci günde başlar, 3. ve 5.günde en yüksek seviyeye ulaşır. Doktorunuza danışınız, bazı durumlarda özel bir tedavi gerekebilir.

Bebeğinizin gözbebeklerinin rengi, ilk 1 yılda değişebilir, bu durum size şaşırtmamalıdır.

Bebeğinizin gözleri özellikle ilk 3 ayda aynı yönde hareket etmeyebilir. Devam ediyorsa bir göz doktoruna başvurmalısınız.
Ciltte döküntüler, yenidoğan döneminde sıklıkla olabilir. En sık görüleni ‘’Erythema toxicum‘’ adı verilen ortası beyaz sarı olan kırmızı döküntülerdir. Birkaç gün içerisinde kendiliğinden düzelir.

Mongol lekeleri, popo ya da sırtın en alt kısmında görülen morumsu cilt lekeleri yine normal doğum lekelerindendir. Bir yıl içerisinde kaybolur.

Bebeğinizin genital bölgesi de sizin için şaşırtıcı olabilir. Kız bebeklerde vulva daha şiş ve koyu renkli, erkek bebeklerde ise scrotum büyük ve daha kırmızı olabilir. Anneden geçen hormonların etkisiyle görülebilen bu durum geçici olsa da sizi endişelendiren her durumu doktorunuza danışmalısınız.

Sizin için bir başka bir sürpriz de kızlarda görülen beyaz vajinal akıntıdır ki bir veya iki gün kan da gelebilir. Vajinal mukoza çok hassastır. Anneden geçen hormon seviyelerinin azalmasıyla 72 saat içinde görülen ve sonlanan vajinal kanama görülebilir.

Bebeğinizin göbek kordonu genellikle hafif bir kanamayla birlikte 7. veya 10. günlerde düşer. İdrar gelmemesi için bebeğinizin bezini kordonun altında bağlayın. Kordona dokunmanız bebeğinizin canını da acıtmaz.

Yenidoğan dönemindeki birçok olayda olduğu gibi hıçkırıklar veya gaza bağlı ağlamalar bebeğinizden çok sizin canınızı acıtabilir, korkmayın ve üzülmeyin. Birçok problem zamanla kendiliğinden çözülecektir. Ancak özellikle ilk birkaç haftada dikkatinizi çeken konuları doktorunuza danışmanız uygun olacaktır.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Pınar Berik Keskin

Yenidoğan bebeğim normal mi

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!