Yazın cilt bakımı nasıl yapılır?

Güncelleme Tarihi:

Yazın cilt bakımı nasıl yapılır
Oluşturulma Tarihi: Mayıs 24, 2016 12:00

Cilt tipinize göre yaz aylarında cilt bakımı...

Haberin Devamı

Yazın cilt bakımı ihmal edilmemelidir. Her mevsim, koşullarına göre cildimizde ve vücudumuzda çeşitli etkiler bırakır. Yaz aylarında sıcaklar, güneş ışınları, deniz, havuz, klima gibi etkenlerle cilt kurur ve yıpranır.


Birçok cilt sorununun meydana geldiği yaz aylarında, kötü etkilerden korunmak için doğru cilt bakımının nasıl yapılacağını bilmeliyiz. Cilt tiplerine göre yazın cilt bakımının nasıl olması gerektiğini araştırdık.

Cildin genel özellikleri ve nem dengesinin yazın değiştiğini belirten Dermatolog Dr. Yasemin Fatih Amato, cilt tiplerine göre yazın cilt bakımı için önerilerde bulundu…

Yazın cilt bakımı nasıl yapılır

YAĞLI CİLT:

Yaz mevsiminde yağlanma eğilimi artan bu ciltler, yazın cilt bakımlarına dikkat etmelidir. Sık sık denize girenler aşırı yağlanmanın farkına varmazlar, çünkü deniz suyu ve güneş cildi kurutur. Fakat sivilceli ciltlerde en hafif izleri bile lekelere dönüştürebilir.

Haberin Devamı

Cilt bakımı, yağlı cilt tipine sahip kişilerde kil içeren bir temizleyici ile yapılmalıdır. Temizleme sonrası tonik ve yağlanmayı azaltan bir nemlendirici kullanılmalı. Kil, ciltteki fazla yağı alan ancak kurutmayan harika bir maddedir. Mikro süngerler içeren nemlendiriciler ya da losyonlar da çok yararlıdır. Bunlar ciltte oluşan fazla yağı emerek aşırı yağlanmayı engellerler.

 • Günlük temizlik ve düzenli peeling yağlı ciltler için çok önemlidir.
 • Yağlı ciltler için en uygun temizleyiciler, jel kıvamında olanlardır. Jeller ciltten kolayca akarak arınır. Sabun kullanıldığında, siyah noktaların oluşması ihtimali artar. Sabunların cildi kurutması da mümkündür.
 • Cildiniz yağlıysa, günde iki kez temizleyin.
 • Sabah ve akşamları önce temizleme jeli ve ardından tonik kullanın.
 • Gün içinde cildiniz aşırı parlıyorsa, salisilik asitli toniklerle temizleyin.
 • Yağsız ve su bazlı nemlendiricileri tercih edin.
 • Akşam eve gelir gelmez hemen cilt temizliğinizi yapın.

PÜRÜZSÜZ BİR CİLDE SAHİP OLMANIN 5 ALTIN KURALI (TIKLAYIN)


Yazın cilt bakımı nasıl yapılır

KURU CİLT:

Kuru cilt tipine sahip kişiler güneş ve denizden çok fazla etkilenirler. Cilt hızla kurumaya başlar, çizgiler ve kırışıklıklar çok daha çabuk ortaya çıkar. Hem kış hem de yazın yoğun cilt bakımı isterler. Cildiniz kuruysa yaz boyunca hassas ve kuru ciltleri için hazırlanmış temizleyici ya da temizleme sütleri, alkolsüz bir tonik ve yoğun bir nemlendirici ile cilt bakımınızı yapmalısınız.

 • Haftada 1 veya 2 defa nem maskesi uygulayabilirsiniz.
 • Kuru ciltler lekelenmeye daha müsait olduğu için yüksek faktörlü bir güneş koruyucu kullanmalısınız.
 • Bitkisel ya da hayvansal yağlar içeren, kolajen içerikli nemlendiriciler bu tarz cilt tipi sahibi kişileri rahatlatacaktır.

CİLT BAKIMININ PÜF NOKTALARI (TIKLAYIN)


  
Yazın cilt bakımı nasıl yapılır
  

NORMAL CİLT:

Yağ, nem düzeyi ve asit miktarı uyumlu olan normal ciltlerin düzgün bir görünümü vardır. Genelde lekesiz ve pürüzsüzdür, gözenekleri belli olmayan en kaliteli cilt tipidir. Fakat iyi cilt bakımı yapılmazsa yaş ilerledikçe kuruma eğilimi gösterir.

 • Günde iki defa, sabah akşam cildinizi temizlemeli, nemlendirmelisiniz.
 • Nemlendiriciyi hem makyajınızın altına hem de makyajınızı temizledikten sonra sürülmelisiniz.
 • Normal ciltler için hazırlanmış hafif temizleme sütlerini kullanılabilirsiniz.
 • Yaz kış demeden güneş koruyucu krem kullanılmalısınız.
 • Güneş kreminin aşırı yağlı olmamasına dikkat etmelisiniz.


Yazın cilt bakımı nasıl yapılır
 

KARMA CİLT:

Bu cilt tipine sahip kişilerin cilt bakımı her mevsimde zordur. Ciltte hem yağlı hem kuru bölgeler vardır. Özellikle T bölgesi yağlı, yanaklar ve göz çevresi ise normal ya da kurudur. Cilt bakımı için uygun ürünü bulmak da sıkıntılı bir süreçtir. Yoğun bir nemlendirici kullanıldığında T bölgesi sivilcelenebilir, tahriş edici bir temizleyici kullanılırsa cilt kurur ve pullanır. Karma ciltler için en doğru çözüm iki ayrı bölge için de farklı ürünler kullanmaktır.

Haberin Devamı
 • Cilt bakımınızı uygun bir temizleyiciyle yaptıktan sonra tonik ile cildinizi silin.
 • Tonik işleminden 20 dakika sonra cildinize uygun nemlendiriciyi uygulayın. 

Cilt tipinizi bilmek ve ona uygun cilt bakımı yapmak çok önemlidir. Özellikle güneş, deniz, havuz, klima gibi yaz aylarının olumsuz etkilerine karşı cildinizi korumalı ve uygun cilt bakımını yapmalısınız. 

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!