Ya sancıyı anlamayıp çocuğumu evde doğurursam!

Güncelleme Tarihi:

Ya sancıyı anlamayıp çocuğumu evde doğurursam
Oluşturulma Tarihi: Aralık 28, 2018 00:01

Gebelik süresince özellikle gebeliğin 22. haftasından sonra kasılmaların başlaması normaldir. Bu kasılmalar, büyüyen rahmin kaslarının kasılmasıyla oluşur, gebeliğin son haftalarına doğru artış gösterebilir. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Gökçenur Gönenç’ten anne adaylarını bekleyen hamilelik sürecindeki kasılmalar hakkında bilgi aldık.

Haberin Devamı

Kasılmalar bazı gebelerde, adet sancısı gibi tarif edilirken kimisinde; bele vuran ağrı, kimisinde kasık ağrısı, kimisinde ise karnın sertleşmesi olarak tarif edilr. Bu kasılmaların olması aslında doğum süreci için olumludur çünkü bunların sonucunda vücut doğuma hazırlanır ancak bazı gebelerde kasılma olmayabilir veya gebe hissetmeyebilir, bu durum endişe edilecek bir durum değildir.

DOĞUM KASILMALARI NASIL ANLAŞILIR?

Gerçek sancılar geldiğinde gebe bu sancıları hisseder. “Ya anlamayıp evde doğurursam” korkusu pek çok gebede vardır ama merak etmeyin, doğum kasılmalarını anlayacaksınız. Burada önemli olan nokta bu yalancı sancıların gerçek sancılardan ayırt edilmesidir.

Ya sancıyı anlamayıp çocuğumu evde doğurursam

Haberin Devamı

GERÇEK VE YALANCI DOĞUM KASILMALARI NASIL AYIRT EDİLİR?

Yalancı sancılar normal kabul edilirken gerçek sancıların varlığı erken doğumun habercisi olabilir, bazı durumlarda hastanede yatış gerektirebilir. Yalancı sancıların tipik özelliği düzensiz olmalarıdır. Gerek şiddetleri, gerek sancı aralıkları birbirinden farklıdır. Sancı hisseden gebelerin yapması gereken şeylerden biri, sancı sıklığını takip etmektir. İstirahat haline geçmek, pozisyon değiştirmek, ılık duş almak, bol su içmek genellikle bu kasılmaların durmasını sağlar. Bu yapılanlara cevap vermeyen, sıklığı ve şiddeti artan kasılmaların varlığında hekim kontrolü gerekir. NST cihazında sancıların varlığı, rahim ağzında kısalma, silinme veya açılma gibi birtakım değişikliklerin olması durumunda bu sancıların gerçek sancı olduğuna kanaat getirilir. Doğum için beklenen zaman gelmişse plan yapılır. Erken haftalarda bu durum gelişmişse sancıların dinmesi için tedavi başlanabilir.

Ya sancıyı anlamayıp çocuğumu evde doğurursam

DOĞUM ZAMANI GELDİĞİNDE SANCI BİRDEN BAŞLAMAZ

Doğum zamanı gelmiş olan gebelerde, sancılar Yeşilçam Türk filmlerindeki gibi birdenbire başlamaz. İlk başlarda uzun aralıklarla gelirken, giderek sıklaşmaya başlar. Sancılar geldiğinde genelde 1 dakika kadar sürer, karın sertleşir ve kasılmalar gebenin yüzünü ekşitecek kadar ağrılı olmaya başlar. İlk ağrı hissettiğinde hastaneye yatırılan gebelerde yatış süresi çok uzun olup ev konforu sağlanamadığı için gebeler huzursuz olurlar. Doğumun aktif olarak başladığı durumlarda kasılma sıklığı 3-5 dakikada bir gelecek şekilde sıklaşır. Bu durumda hastanede izlem altında kalmak düşünülebilir.

BAKMADAN GEÇME!