GeriSağlık Vajinal tampon kullanımı zararlı mı?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Hürriyet Twitter
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Vajinal tampon kullanımı zararlı mı?

Vajinal tampon kullanımı zararlı mı?

Doğru tampon kullanımı nasıl olmalı? Tampon kullanımı ile ilgili nelere dikkat edilmeli? İşte vajinal tampon kullanımı konusunda bilinmesi gerekenler…

Tatilde özel günlerini daha rahat geçirmek isteyen kadınların seçimleri artık değişiyor. Pamuktan yapılan ve işlemden geçirilerek pamuğun vajina içinde dağılmasını önleyen tamponlar artık tercih ediliyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Hülya Erdem, tampon kullanımının artması ile birlikte kullanım şekline dikkat çekti.

TAMPON KULLANMANIN AVANTAJLARI

 • Yüzme, spor, dans gibi faaliyetlerde kolaylık sağlar.
 • Çamaşıra ya da pede kan akımı olmayacağı için adet sırasında en çok yakınılan konulardan biri olan koku şikayeti ortadan kalkar.
 • Adet kanının dışarı sızması ile oluşabilecek kötü görüntünün önüne geçilmiş olur.

TAMPON KULLANIMINDA BUNLARA DİKKAT!

1- Tamponlar steril olarak size ulaşır. Ellerinizi iyice yıkadıktan sonra işaretli yerden yırtarak hiç bir yere bırakmadan vajinaya yerleştirilmelidir.

2- Eğer bakireyseniz yerleştirirken kızlık zarına zarar verebileceğiniz için tampon kullanımı önerilmez.

3- İdeal tampon kullanımı süresi 4-6 saattir. 6 saati asla geçmeyin aksi halde ölümcül sonuçları olabilecek “Toksik Şok Sendromu”na yakalanabilirsiniz.

4- Yüzdükten sonra tamponu hemen çıkarıp yenisiyle değiştirin.

5- Gece uyurken uzun süreli kalması sakıncalı olduğundan ped kullanın.

6- Tamponu sadece adet dönemlerinde kullanmalısınız. Adet dışında akıntınız ne kadar yoğun olursa olsun tampon kullanılması önerilmez.

7- Alerjiye neden olma olasılığını artırdığında parfümsüz olanından kullanmanız önerilir.

Vajinal tampon kullanımı zararlı mı

TAMPON KULLANIMI ÖNCESİ ELLER YIKANMALI

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Furkan Kayabaşıoğlu, “Kadınların özel günlerinde sıklıkla deniz ve havuza girerken kullanmayı tercih ettikleri vajinal tamponlar, doğru kullanıldığında pedler kadar güvenli ve hijyenik” diyor ve tampon kullanımı öncesinde ellerin yıkanması gerektiğine vurgu yapıyor:

“Hijyen kurallara uygun davranıldığında, özellikle uygulama öncesi ellerin yıkanması ile vajinal tamponlara bağlı gelişen enfeksiyon riski çok yüksek değildir. Ayrıca bu tamponlar zaten 4-8 saatten kısa sürede çıkarılacakları için de enfeksiyon oluşumunu artırmazlar. Vajinal tamponlar adet kanının hava ile temas ettiğinde oluşan kokunun oluşmasını da engelleyerek kadınlara konfor sağlayabilirler.”

TAMPON VARKEN TUVALETE GİDİLEBİLİR Mİ?

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Furkan Kayabaşıoğlu, “Vajinal tamponla tuvalete gidilir mi?” sorusuna ise şu yanıtı veriyor:

“Vajinaya yerleştirilen tampon idrar çıkış deliğini ve anüsü etkilememektedir. Bu nedenle vajinada bulunan tampon tuvalete gidilmesine engel değildir. Tuvalete gittikten sonra da vajinal tamponunun değiştirilmesi gerekmemektedir.” 

False