Ünlü şeften kurban eti pişirme tüyoları

Güncelleme Tarihi:

Ünlü şeften kurban eti pişirme tüyoları
Oluşturulma Tarihi: Ağustos 10, 2018 16:10

Et pişirmek kolay gibi görünse de etin lezzeti ve besin değeri pişirme yöntemlerine bağlı olduğu için oldukça zor bir iştir. Ünlü Şef CZN Burak, Kurban Bayramı öncesi, lokum gibi et pişirme konusunda tüyolar verdi.

Haberin Devamı

Türkiye’de et tüketiminin en çok arttığı dönemlerdir Kurban Bayramları… Kurban Bayramı’nda kesilen kurbandan misafire ikram etmek de geleneklerimizdendir. Fakat bu ikramın ev sahibini mahcup etmeyecek kadar lezzetli olması önemlidir. Et pişirmek kolay gibi görünse de etin lezzeti ve besin değeri pişirme yöntemlerine bağlı olduğu için oldukça zor bir iştir.

Ünlü şeften kurban eti pişirme tüyoları

Et ilk başta orta ateşte pişirilmeli, kendi suyunu bırakmaya başladığı andan itibaren kısık ateşe alınmalıdır. Yumuşak olması için etin terbiye edilmesi  gerekir. Etin ince dövülmesi lazım. Et; soğan rendesi, zeytinyağı, tuz, karabiber ve yoğurt suyu karışımı ile terbiye edilmelidir. Yoğurt suyu asitli olduğu için etin yumuşamasını sağlar.

KURBAN ETİNDEN KAVURMA NASIL YAPILIR?

Kurban Bayramı'nda en çok yenen yemeklerden biri de tabii ki olmazsa olmaz kavurmadır.

Haberin Devamı

Malzemeler:

  • 1 kg. et için 200 gr.iç yağı veya kuyruk yağı
  • 1 yemek kaşığı tuz (1 kg. et için: 20 gr tuz)
  • 1 küçük kuru soğan (arpacık soğanı da kavurmaya çok yakışır)

Öncelikle ısıtılmış geniş bir tencereye etleri ve soyulmuş bütün soğanı koyup ağzını kapatın. Kendi kendisine sulanmasını bekleyin. Suyunu salan etin üste çıkan köpüklerini alın. Bir kere karıştırıp yeniden ağzını kapatın. Kendi saldığı suyu çekene kadar pişirmeye devam edin. Bu işlemi çabuklaştırmak için etleri düdüklü tencerede pişirebilirsiniz.

Diğer tarafta iç yağını küçük küçük doğrayın ve kızartın. Kakırdak denilen kavrulmuş yağları alıp, eriyen kısmı pişen etin üzerine dökün. Yemeğe atılan tuzun neredeyse iki katı tuz atın. 10 dakika kadarda bu şekilde pişirin.  Kuyruk yağı çabuk donmaz, fakat iç yağı çok çabuk donar.

KURBAN ETİ NASIL SAKLANMALI?

Buzdolabında veya dondurucuda saklanması planlanan etlerin, kıyma, kuşbaşı gibi küçük parçalara ayrılıp, tek pişirimlik miktarlara bölünüp, buzdolabı poşetlerine konulması, hem sağlık hem de kullanım kolaylığı açısından doğrudur. Buzdolabında 1 - 2 gün, buzlukta eksi iki derecede 1 - 2 hafta, derin dondurucuda ise -18 santigrat derecede 3 ay saklanabilmektedir.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!