GeriÇocuk Beslenmesi Tekne orucu nasıl tutulur, ne zaman açılır? Tekne orucu saati ile ilgili bilgiler
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Hürriyet Twitter
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tekne orucu nasıl tutulur, ne zaman açılır? Tekne orucu saati ile ilgili bilgiler

Tekne orucu nasıl tutulur, ne zaman açılır? Tekne orucu saati ile ilgili bilgiler

Küçük yaşta çocukları oruca alıştırmak ve Ramazanın maneviyatını hissetmelerini sağlamaya vesile olmak için önerilen bir alışkanlıktır. Aslı tenkiye orucuna dayanan tekne orucu normal oruca göre daha erken saatlerde açılıyor. Peki, tekne orucu nasıl tutulur, ne zaman açılır? İşte tekne orucu saati ve merak edilenler...

Tekne orucu bir Anadolu geleneğidir. Bütün gün oruç tutamayan çocukların, günün sadece bir bölümünü oruçlu geçirmesi 'Tekne Orucu' olarak adlandırılmıştır. Tekne orucu sayesinde çocuklara oruç tutma alışkanlıkları kazandırılır ve Ramazanın manevi havasını hissederler. Pkei, tekne orucu ne zaman açılır, nasıl tutulur? İşte tekne orucu saati hakkında bilgiler

Tekne orucu nasıl tutulur?

Tekne orucu çocukların belli bir süre boyunca oruç tutmaları anlamına gelmektedir. İsterlerse sabahtan öğleye kadar, isterlerse öğleden akşama kadar tutabilirler.

Tekne orucu ne zaman tutulur?

Oruç kavramını, 6 yaşına kadar olan çocuklara soyut kelimelerle değil somut kelimelerle anlatmak gerekir. “İnancım gereği tutuyorum, ibadettir ya da oruç tutmak farzdır” gibi açıklamaları 6 yaşından büyük çocuklar için yapmak daha anlamlıdır. 6 yaşa kadar ise daha çok “sağlığa, mutluluğa” vurgu yapılması çocukların daha iyi anlamasını sağlar. Önemli noktalardan biri de korkutucu ifadelerden uzak durulması gerektiğidir. İnançla, ibadetle ilgili her konu çocuğa sevgi ile anlatılmalıdır.

Tekne orucu nedir?

Ramazan ayında eskiden mutfaklarda büyük ekmek tekneleri bulunurmuş, çocuklar ve yaşlılar oruç tutarlarken zorlandıkları durumda işte bu kocaman ekmek teknelerinin arkasına gizlenerek karınlarını doyurup, oruçlarına kaldıkları yerden devam ederler bunun adına da Tekne Orucu derler.

False