Sonbahar alerjileri ve korunma yolları

Güncelleme Tarihi:

Sonbahar alerjileri ve korunma yolları
Oluşturulma Tarihi: Ekim 18, 2019 14:40

Sonbaharın gelmesi ile birlikte hapşırma, burun tıkanıklığı, gözlerde kızarıklık gibi şikayetlere yol açan alerjik rinit (burun iltihabı) yaşam kalitesini önemli oranda düşüren bir sorun olarak karşımıza çıkıyor. Ancak alınacak önlemler ve tedavi yöntemleri kişilerin bu süreci konforlu bir şekilde atlatmasına yardımcı oluyor. Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Operatör Doktor Abdülkadir Göksel, sonbahar alerjileri ve korunma yolları hakkında bilgi verdi.

Haberin Devamı

Alerji vakalarının % 75’ini oluşturan mevsimsel alerjik rinitin, daha çok ilkbahar ve sonbahar aylarında görüldüğünü söyleyen Kulak Burun Boğaz Uzmanı Operatör Doktor Abdülkadir Göksel, bitkilerin döllenme saatlerinde açık havada uzun süre kalındığından yoğun olarak yaşandığı konusunda uyarıyor.

Alerjik rinitin en önemli nedeni havada uçuşan polenler ile ağaçlar olduğunu belirten Op. Dr. Abdülkadir Göksel: ‘’Benzer reaksiyonlar küf, hayvan tüyü, ev tozu ve akarları gibi alerjenlere karşıda gelişebiliyor. Mevsimsel alerjik rinite özellikle ağaç polenleri sebep olurken yıl boyu devam eden alerjik rinitin nedeni ise hamam böcekleri ve ev tozu akarları. Evi kedi, köpek, kuş gibi evcil hayvanlarla paylaşma alerjinin şiddetini arttırabiliyor.’’

Haberin Devamı

ALERJİK RİNİTİN BELİRTİLERİ

• Gündüz yaşanan yorgunluk
• Burun tıkanıklığı
• Baş ağrısı
• Burun akması
• Uyku düzeninin bozulması
• Sürekli devam eden hapşırma
• Gözlerde kızarıklık, nemlilik, sulanma

ALERJİK HASTALIKLARDAN KORUNMAK İÇİN 7 ÖNERİ

1. Vücut direncini güçlendirmek için balık, süt, yumurta, kırmızı ve beyaz et gibi proteinden zengin gıdaların tüketilmesine özen gösterin.
2. Protein grubunun yanı sıra yeşil yapraklı mevsim sebzeleri, süt ve yoğurt gibi kalsiyum ağırlıklı besinlerin ihmal etmeyin.
3. Depolarda bekletilmiş ve dondurulmuş gıdalardan mümkün olduğu kadar uzak durun.
4. Mevsimine uygun meyve-sebzelerden tüketin.
5. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek için probiyotik, vitamin ve mineral takviyeleri alın.
6. Günde en az 6-7 saat uyumaya çalışın.
7. Gün içinde fırsat buldukça açık havada temiz havadan ve güneşten faydalanın.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!