Sirkeli ya da limonlu su içmek zayıflatır mı?

Güncelleme Tarihi:

Sirkeli ya da limonlu su içmek zayıflatır mı
Oluşturulma Tarihi: Şubat 27, 2019 09:38

Yumurta yemek kolesterolü yükseltir mi? Aç karnına içilen sirkeli ya da limonlu su gerçekten zayıflatıyor mu? Sıcak su içmek yağları yakar mı? Light ürünler zayıflamaya yardımcı olur mu? Sağlıklı beslenme ile ilgili doğru bildiğimiz yanlışlar konusunda Diyetisyen Ferdi Öztürk bilgi veriyor.

Haberin Devamı

YUMURTA YEME! KOLESTEROLÜN YÜKSELİR!

Yumurta yıllardır kolesterolü yüksek beslenmenin sembolü olarak kabul edilmiş ve tüketimi kardiyovasküler sağlık açısından tartışma konusu olmuştur. Yapılan çalışmalar günde 1 yumurta tüketen kişilerde serumdaki toplam kolesterol , LDL kolesterol ,HDL kolesterol ve trigliserit seviyelerinin etkilenmediğini bildirmiştir. Yumurta kolesterolü ile kan kolesterolü arasında kesin bir ilişki bulunmadığından Amerikan Kalp Birliği tarafından kolesterol alımının <300 mg olması durumda insanların günde 1 yumurta tüketmesinde bir sakınca görmemiştir. Kolesterol artışına sebep olur düşüncesiyle bugün istenen seviyede olmayan yumurta tüketimi insan beslenmesi açısından son derece önemlidir.

SABAHLARI AÇ KARNINA SİRKE VEYA LİMONLU SU İÇMEK ZAYIFLATIR!

Aç karnına limonlu su içmek veya sirkeli su içmek zayıflatır görüşü toplumuzda maalesef çok yaygın fakat en büyük efsanelerden biridir. Zayıflatıcı etkisi olduğuna dair bilimsel hiçbir dayanağı yoktur. Bağışıklık sistemini güçlendirip güne zinde başlamanıza yardımcı olur fakat zayıflatmaz.

18.00’DAN SONRA YEMEK YEMEK ŞİŞMANLATIR!

Akşam yemek yeme saati tamamen kişinin yaşam tarzı , iş saatleri, uyku düzeni ile alakalıdır. Gece vardiyasında çalışan veya geç kalkıp geç uyuyan bir insan için akşam 18.00’dan sonra bir şey yeme demek doğru değildir. Örnek verecek olursak eğer birey gece 04.00'te  uyuyorsa en son 00.00-01.00 arası bir şey yemelidir. Önemli olan kişinin yatmadan 3-4 saat önce yemekle ilişkisini kesmesi, midesini dinlendirmesi ve yatana kadar su tüketimini ihmal etmemesidir.

SICAK SU İÇMEK YAĞLARI YAKAR!

Yağ yakımı için sabah aç karnına sıcak su içmek yanlış bir inanıştır. İdeali oda sıcaklığında su içmektir. Yani ne soğuk ne sıcak….Su tüketimi yağ yakımını hızlandırır fakat bunun için sıcak su içmenize gerek yoktur.

İDRAR SÖKTÜRÜCÜ VEYA MÜSHİLLER ZAYIFLATIR!

İdrar söktürücü yani diüretik ilaçlarla veya ağızdan alınan laksatif (bağırsak yumuşatıcı,ishal yapan) ilaçlarla sağladığınız ağırlık kayıpları sadece sudur, yağ değildir. Bu yüzden geçici bir ağırlık azalışı sağlayabilir fakat yalancı kilo azalması dediğimiz durumdur. Ayrıca zayıflama amacı ile bu ilaçları kullanmak potasyum ve su kaybına sebep olarak sizi hasta eder.

LİGHT ÜRÜNLER ZAYIFLATIR!

Zayıflamak için sık sık tüketilen light ürünler tam tersine kilo almanıza sebep olabilir. Light ürün demek yağı veya şekeri azaltılmış kalorisi normal ürünlere göre daha düşük ürün demektir. Fakat kalorisizdir anlamına gelmemektedir.Bu yüzden kraker veya bisküvi light diye istediğim kadar yiyebilirim zararı olmaz düşüncesi yanlıştır.

BAKMADAN GEÇME!