Sexersizm, cinsel ilişkiye engel değildir

Güncelleme Tarihi:

Sexersizm, cinsel ilişkiye engel değildir
Oluşturulma Tarihi: Ocak 31, 2019 00:00

Bugünlerde sıklıkla duyduğumuz bir terim var. Birçoğumuz ne olduğu bilmese de bu sorundan mustarip olan birçok kişi var. Astım hastası olup da aktif bir cinsel hayata sahip kişilerin çok yakından tanıdığı "sexersiz astımı", Üroloji Uzmanı Op. Dr. Arman Çitçi anlatıyor.

Haberin Devamı


ASTIMI TETİKLEYEN UNSURLAR NELERDİR?

Astım krizlerini tetikleyen birçok unsur vardır. Bunlar; alerjenler, viral solunum yolları, hava kirliliği, sigara dumanı ve keskin kokular gibi… Tüm bunların dışında bir de egzersiz yapmaya bağlı ortaya çıkan ve kişide astım krizlerini tetikleyen bir astım türü vardır. Buna egzersiz astım denir ve en sık rastlanılan türü sexersiz astımdır.

Sexersizm, cinsel ilişkiye engel değildir


SEXERSİZ ASTIM NEDİR?

Sexersizm, cinsel ilişkiye engel değildir

Astımın, sadece cinsel ilişki sırasında ortaya çıkan haline sexersiz astım denir. Kadınlarda daha sık rastlanan sexersiz, cinsel ilişki sırasında sarf edilen efora bağlı olarak ortaya çıkar ve egzersize bağlı astımın bir çeşidi olarak kabul edilir. Birçok acil durum vakalarında sebebin cinsel ilişkiye bağlı oluşan astımlar olduğu görülmüştür.


SEXERSİZİN ORTAYA ÇIKMA NEDENLERİ NELERDİR?

  

Sexersizm, cinsel ilişkiye engel değildir
 

Astım, tedavi edilip iyileştirici önlemler alınmazsa cinsel ilişkiyi olumsuz anlamda etkileyebilir. Çünkü cinsel ilişkinin eforu ve heyecanı astım belirtilerini şiddetlendirebilir. Bunun dışında; 

 •  Yataktaki hareketler, yatak ve yastıktan daha fazla alerjenin havalanmasın yol açabilir. Bu alerjenlerin solunum yoluyla vücuda alınması ise sexersiz astımı tetikleyebilir.
 •  Kullanılan prezervatif, gebeliği önleyici kremler ve spermde bulunan çeşitli maddelere karşı alerjik reaksiyon oluşturabilir.
 •  Diğer bir neden ise yaşanan cinsel ilişkinin saatidir. Astım krizleri genellikle gece ve sabah saatlerinde artar. Daha çok gece yaşanan cinsel ilişkiler sexersizi tetikler.

NORMAL BİR CİNSEL İLİŞKİ MÜMKÜN!

Sexersizm, cinsel ilişkiye engel değildir

Olası astım krizlerini minimize etmek için belli başlı kurallar vardır. Eğer astım hastaları bu kurallar dahilinde hareket ederse normal bir cinsel yaşamı olabilir. Bu kuralları şöyle özetlemek mümkündür;

 •  Yatak odası ne çok sıcak, ne çok soğuk olmalıdır.
 •  Alerjenlere karşı yatak odası sık sık havalandırılmalıdır.
 •  Yatak odasında sigara içmekten kaçınılmalıdır. Çok ağır kokulu oda parfümleri tercih edilmemelidir.
 •  Alerji ihtimaline karşı yün, kuş tüyü yastık gibi materyaller yerine sentetik ürünler tercih edilmelidir.
 •  Cinsel ilişki için gece saatlerini değil günün başka bir saat dilimi seçilmelidir.
 •  Fazla alınan alkolden sonra cinsel ilişkiye girilmemelidir.
 •  Astım hastaları cinsel ilişki sırasında üstte oldukları pozisyonları tercih etmelidir.
 •  Eğer astım krizleri çok sık yaşanıyorsa cinsel ilişki öncesi nefes açıcı spreyler kullanılabilir.

              


ASTIM İLAÇLARININ CİNSEL HAYAT ÜZERİNDE BİR ETKİSİ VAR MI?

Sexersizm, cinsel ilişkiye engel değildir

Hastalıklar söz konusu olduğunda birçok spekülasyon da ortaya çıkıyor. Astım ilaçlarının cinsel performansı etkilediği yanılgısında olduğu gibi. Her ne kadar yaygın bir algı olsa da astım için kullanılan ilaçlar cinsel performans üzerinde herhangi bir olumsuz sonuca yol açmadığı gibi bazı ilaçların pozitif etkisi bile vardır. Sadece alerji tedavisi sırasında kullanılan ve kişide yorgunluk, halsizlik gibi belirtilere yol açan antihistaminik ilaçlar, etkileyebilir. Cinsel ilişki öncesinde kullanılması tavsiye edilmez. 

[fotogaleri=3316,3161,2820]

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!