Ruam hastalığı nedir? Ruam hastalığı bulaşıcı mıdır?

Güncelleme Tarihi:

Ruam hastalığı nedir Ruam hastalığı bulaşıcı mıdır
Oluşturulma Tarihi: Aralık 23, 2019 11:14

Büyükada'da 81 atın itlaf edilmesine neden olan 'ruam' hastalığı vatandaşları tedirgin etti. Hastalığın bir süredir gündemde olması ruam hastalığı nedir, ruam hastalığı bulaşıcı mı, ruam hastalığının belirtileri nelerdir gibi soruları akıllara getirdi.

Haberin Devamı

Rektör ve aynı zamanda veteriner hekim olan Prof. Dr. Tamer Dodurka, adalarda atla taşımacılığın üç ay değil, süresiz olarak sonlanması gerektiğini söyleyerek “Ruam hayvan sağlığı kadar insan sağlığı için de bir tehdittir” dedi.

“Ruam, Burkholderia mallei isimli bir bakterinin neden olduğu at, eşek, katır gibi tek tırnaklı hayvanlardan insanlara ve kedi köpek gibi hayvanlara bulaşabilen tedavisiz %90-95, tedaviye rağmen ise %40-50 oranında ölüme yol açabilen tehlikeli bir hastalıktır” diyen Veteriner Hekim Prof. Dr. Tamer Dodurka, Büyükada’da bu hastalığın görülmesi ilk olmadığı gibi bu koşullar devam ettiği sürece son da olmayacağını sözlerine ekledi.

RUAM’A KARŞI BİR AŞI YOK

“Maalesef ruam nedeniyle bu semtimizde insan ve hayvan sağlığı sürekli risk altındadır. İnsanlara bulaşmamış olması bir şanstır ama bu şansın her zaman olamayacağı bir gerçektir. Adalarda bu hastalığın yayılması için her türlü koşul vardır. Atların sağlıksız ortamlarda bakılması, ağır işte çalıştırılmaları, kalitesiz ve zor yaşam koşulları, yanı başlarında verilmesi gereken klinik hizmetlerinden mahrum olmalarının yanı sıra insanlarla yakın temasları ve ada içerisinde dolaştırılmaları bu hastalığa ortam hazırlamaktadır.

Haberin Devamı

Ruama karşı bir aşı yok. Adalarda üç ay süreyle atla taşımacılığın engellenmesi çözüm olmayacaktır. Dünya Hayvan Sağlığı Örgütü ruamdan korunma amacıyla, ülkeye sokulmak istenen atlara en az altı ay karantina uygulanmasını önermektedir. Adalarda kalıcı ve çabuk çözüm için ise yapılması gereken tek şey atla taşımacılığa hemen son verilmesidir” diyen Prof. Dr. Tamer Dodurka sözlerine “Orada geçimini bu yolla sağlayan vatandaşlarımıza başka geçim yollarının temin edilmesi konusunda devletimiz aciz değildir” diye devam etti.

Ruam hastalığı nedir Ruam hastalığı bulaşıcı mıdır

RUAM NASIL BULAŞIR?

Prof. Dr. Tamer Dodurka, “Meslek icabı ya da hobi olarak atla uğraşanlarda bu hastalık önemli bir risk faktörüdür. Bulaşma, hasta hayvana doğrudan temas eden yaralı ya da tahriş olmuş el, kol veya yüz derisinden, ağız, burun ve göz mukozalarına yoğun bakteri sirayetinden ya da enfeksiyonun yoğun olduğu ortamlarda akciğerlere soluma yoluyla olabilmektedir. Bakteri bazı koşullara bağlı olarak dış ortamda da bulunabilmektedir. Atlarda gizli (fark edilebilir bir belirti vermeyen) enfeksiyonlar halinde seyredip düşük de olsa insanlar için risk oluşturabilir. Yiyecek ve sular vasıtasıyla da bulaşma olabilir. İnsandan insana bulaşması ise nadirdir. Bulaşmadan sonra 1-14 gün içinde akut form ortaya çıkar ve tedavi edilmeyenlerde ölüm 10-30 gün içerisinde şekillenir. Kronik formun ortaya çıkması ise 12 haftayı bulabilir.”

Haberin Devamı

DÜNYADAKİ VE ÜLKEMİZDEKİ YAYGINLIĞI

Prof. Dr. Tamer Dodurka, “Ruam bir zamanlar dünya çapında yaygınken atların ulaşım aracı olarak kullanımının azalması ve hastalığı saptayan teşhis yöntemlerinin gelişmesiyle tehdit olmaktan çıkarılmış hatta birçok gelişmiş ülkede tamamen yok edilmiştir. Ülkemizde zaman zaman da olsa insan sağlığını tehdit etmeye devam etmektedir” diye sözlerini noktalarken, ruamın ihmale gelmeyeceğinin altını bir kez daha çizdi.

BAKMADAN GEÇME!