Rahim filmi nedir, hamilelik şansını arttırır mı?

Güncelleme Tarihi:

Rahim filmi nedir, hamilelik şansını arttırır mı
Oluşturulma Tarihi: Mayıs 13, 2019 12:30

Neredeyse her kadının hayalidir anne olmak… Bazen tüm çabalara rağmen bebek sahibi olmak zordur. Kadınlarda tüplerin tıkalı olması durumunda hamilelik şansı düşüktür.

Haberin Devamı

Hamilelik öncesi olumsuz bir durum varsa tespit etmek ve hamilelik şansını arttırmak için rahim filmi çektirmenin büyük oranda faydalı olacağını belirten Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Ali İhsan Yalçınoğlu, rahim filmi hakkında önemli bilgiler veriyor.

RAHİM FİLMİ NEDİR? RAHİM FİLMİ NEDEN ÇEKİLİR?

Sperm ile yumurtanın buluşmasını ve birleşmesini sağlayan rahim kanallarını görüntülemek için kullanılan yönteme rahim filmi diğer bir adıyla histerosalpingografi denir. Yeni geliştirilen yöntemler sayesinde kolaylıkla çekilen rahim filmi, hamile kalamayan kadınlarda bu durumu yaratan sebepleri ortaya çıkarmak için çekilir. Aynı zamanda;

* Tekrarlayan düşüklerin nedenlerini anlamak,

* Embriyonun rahim içine tutunup gelişmesini olumsuz etkileyebilecek olası durumları tespit etmek,

Haberin Devamı

* Kanser, kısırlık, kapalı kanallar gibi sorunları görmek,

* Rahim ameliyatı sonrası mevcut durumu görebilmek için çekilir.

RAHİM FİLMİ ADETİN KAÇINCI GÜNÜ ÇEKİLİR?

Rahim filmi çekilmeden önce hasta detaylı bir jinekolojik muayeneden geçirilir.Rahim filmi ise adet kanamasının bitmesiyle birlikte birkaç gün içinde çekilebilir.

RAHİM FİLMİNİN ÇEKİLMESİ AĞRILI BİR SÜREÇ MİDİR?

Yeni nesil yöntemler ve teknikler sayesinde bu işlem kısa ve kolay bir şekilde yapılmaktadır. Ayrıca olası ağrıları azaltmak için öncesinde ağrı kesici verilmektedir. Ancak işlem sırasında verilen ani basınçlı sıvı kısa süreli sancılara sebep olabilir.

AĞRISIZ RAHİM FİLMİ NASIL ÇEKİLİR?

Öncelikle hasta doğum pozisyonunda masaya uzanarak bacaklarını kendine doğru çeker. Rahme spekulum takılarak rahmin içinin görünmesi sağlanır. Daha sonra rahim ağzına mikropları öldüren bir solüsyon sürülür. Bu işlemlerden sonra rahim ağzı kanalına ince bir katater yerleştirilerek bir sıvı verilir. Gönderilen ilacın, rahim ve tüpler içerisine ilerleyişi izlenir ve uygun zamanda röntgen filmleri çekilir.

RAHİM FİLMİ ÇEKİLDİKTEN SONRA NE ZAMAN İLİŞKİYE GİRİLİR?

Rahim filminden sonra kişide hafif hassasiyetler olacağı için cinsel ilişkiye girilmesi önerilmez. Ayrıca verilen ilaç sebebiyle hafifi akıntı ve kanamalar meydana gelebilir. Dolayısıyla ilk 48 saat içinde ilişkiye girilmemelidir, sonraki dönemde ilişki yaşanmasında sorun yoktur.

İLAÇLI RAHİM FİLMİ NEDİR? YAN ETKİLERİ VAR MIDIR?

Radyografide görülen bir sıvının rahim ağzından rahim içine verilmesi ve bu sıvının rahim içini ve tüpleri görünür hale getirmesi işlemidir. Az da olsa enfeksiyon ve alerjik reaksiyon riski vardır.

Haberin Devamı

TIKALI TÜPLER HSG İLE AÇILIR MI?

HGS ile rahim içine basınçla bir sıvı verilir. Bu sıvı buradaki zayıf yapışıklıkları açtığı gibi sümüksü tıkaçları süpürür. Dolayısıyla hamile kalma ihtimali çok daha yüksektir. Bu noktada şöyle söylenebilir ki, HSG tıkalı tüplerin varlığını gösterir, SelektifSalpingografi yöntemi ile tıkalı tüpleri açar.

TÜP AÇMA İŞLEMİ RAHİM FİLMİ SIRASINDA NASIL YAPILIR?

Selektifsalpingografi adı verilen tüp açma işlemi yaklaşık 2- 3 dakika sürer. Bu işlem esnasında ince yumuşak bir kateter vajinadan rahim içine ve kapalı olan tüpün ağzına ilerletilir. Katater aracılığıyla tüpün içine ilaç fışkırtılır. Genel olarak bakıldığında ağrısız bir işlem olduğu söylenebilir. İşlem sonrasında tüplerin açılması sağlanır.

BAKMADAN GEÇME!