Penil protezi kısırlığa çare oluyor mu?

Güncelleme Tarihi:

Penil protezi kısırlığa çare oluyor mu
Oluşturulma Tarihi: Ekim 30, 2019 17:00

Halk arasında mutluluk çubuğu olarak bilinen Penil protez cinsel isteksizliğe çözüm oluyor mu? Penil protez taktıranlar çocuk sahibi olabilir mi? Op. Dr. Murad Çeltik penil protezi hakkında sizlere detaylı bilgi veriyor.

Haberin Devamı

PENİL PROTEZ NEDİR?

Penis protezi (PENİL PROTEZ) ya da halk arasında bilinen adıyla mutluluk çubuğu cinsel ilişki için gerekli olan penis sertleşmesini doğal yolla gerçekleştiremeyen ve daha basit tedavilere cevap vermeyen erkeklerde uygulanan, yapay bir penisin vücut içerisine yerleştirilmesi operasyonudur.

PENİL PROTEZ NASIL YAPILIR?

Penis protezleri genellikle silikon alaşımlı materyallerden yapılamakta ve genelde her bir penis içinde var olan 2 süngersi haznenin içerisine yerleştirilmektedir. Dolayısıyla bir kişide penis protezi ameliyatı yapıldığı zaman 2 çubuk bir penis içine yerleştirilmektedir. Penis protezinin bükülebilir sabit modelleri olduğu gibi normal halde yumuşak olan ve içine su dolduğunda sert ve ilişkiye hazır bir penis görünümü sağlayan modelleri de vardır.

PENİL PROTEZİ CİNSEL İSTEKSİZLİĞE ÇÖZÜM OLUR MU?

Erkeğin bir cinsel ilişkiyi gerçekleştirme evreleri sırasıyla; cinsel istek, penisin sertleşmesi, boşalma ve orgazmdır. Penis protezi bu evrelerden sadece ereksiyon yani sadece penisin sertleşmesini sağlayan bir yardımcı alettir. Penil protez cinsel isteği hiç bir şekilde olumlu ya da olumsuz etkilememektedir. Sertleşme bozukluğu olan hastalarda psikolojik etkilenme ile kendini güvensiz hissetmenin yarattığı bir isteksizlik hali olabilir. Penis protezi bu noktada hastaların kendilerine yeniden güven kazanmalarını ve partnerlerine karşı bir cinsel istek duymalarını sağlayabilmektedir. Penil protezi dolaylı olarak cinsel isteğe katkıda bulunduğu söylenebilir ancak cinsel isteği arttırıcı olduğu iddia edilemez.

PENİL PROTEZİ TAKTIRANLAR ÇOCUK SAHİBİ OLABİLİR Mİ?

Penis protezi adı verilen mutluluk çubukları kişinin cinsel ilişkide boşalmasını yani meni gelmesini, meninin ve spermin kalitesini, miktarını ve sperm hücre sayısını hiç bir şekilde etkilememektedir. Dolayısıyla penis protezi takıldıktan sonra cinsel ilişkide bulunan bir erkeğin rahatlıkla protez öncesinde olduğu gibi çocuğu olabilmektedir. Eğer kişide çocuk olmasını engelleyen bir sperm kalite bozukluğu veya hastalığı yoksa penis protezi takıldıktan sonra da doğal penisle yani protezsiz penisle gerçekleştirdikleri ilişkide olduğu oranda çocuk sahibi olma şansı vardır. Penil protezin takılmasını gerektiren cinsel hastalıklar çoğu kez yaşlılıkla birlikte seyretse de bir çok hastada şeker hastalığı gibi ya da geçirilmiş ameliyat veya travma gibi nedenler de penis protezi ihtiyacı yaratabilmektedir. Penis protezi takılan kişi protez öncesinde olduğu gibi sperm kalitesi hiçbir şekilde etkilenmeden çocuk sahibi olabilmektedir.

PROTEZLERİN KAÇ TİPİ VAR?

Penis protezleri bükülebilir ve şişirilebilir olmak üzere iki ana gruba ayrılır. Hangi tip protezin sizin için uygun olduğuna doktorunuzla birlikte karar vermeniz en doğrusudur. Doktorunuz; fiziksel, sosyal ve psikolojik durumunuzu inceleyerek, eşinizle de konuştuktan sonra size protezin tipiyle ilgili önerilerini sunacaktır. Protez seçiminde en önemli kriter en pratik şekilde kullanabileceğiniz protez tipini seçmektir. Doktorunuz, ameliyattan beklentileriniz, protezi elle kontrol edebilme yeteneğiniz, penisinizin büyüklüğü, yapısal bir kusur olup olmadığı, Peyronie hastalığı gibi eğrilik yaratan bir problem yaşayıp yaşamadığınızı da göz önünde bulundurarak protez seçiminize yardımcı olacaktır. Bilinmesi gereken şey protez cerrahisinin geri dönüşümsüz olduğudur. Herhangi bir nedenle protezden vazgeçen hastanın sertleşme yeteneği artık ikinci bir protez konmadan geri gelemez.

PENİL PROTEZİ AMELİYATI SONRASI

Ameliyat genellikle bir gün hastanede kalmayı ve 1 hafta sonra bir kontrolü gerektirir. Penil protezi ameliyatı sonrası ilişki için ise 4-8 hafta arası beklenmesi önerilir. Bazen bu süre hastanın fiziksel koşulları ve iyileşme kabiliyetine paralel olarak daha kısa da olabilmektedir. Protezin kullanım amacını ve şeklini iyi anlamış olan çiftlerin ameliyat sonrasında daha çok memnuniyet yaşadığı gözlemlenmektedir.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!