Normal doğum yapan annelerin sütünde melatonin daha fazla

Güncelleme Tarihi:

Normal doğum yapan annelerin sütünde melatonin daha fazla
Oluşturulma Tarihi: Ocak 14, 2019 00:01

Normal doğum ve emzirmenin faydalarına bir yenisi daha eklendi: Ülkemizde yapılan bir çalışmada normal doğum yapan annelerin sütündeki melatonin miktarının sezaryen doğum yapan annelerdekinden daha yüksek olduğu gösterildi.

Haberin Devamı

Çalışmayı yürüten Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Müberra Namlı Kalem, konu ile ilgili şunları söyledi:

“Melatonin, beyinden salgılanan ve insanda biolojik ritmi sağlayan bir hormondur. Anne karnındaki bebeğin melatonin üretme yeteneği yoktur ve bu hormon bebeğe anne tarafından sağlanmaktadır. Doğum sonrası dönemde de özellikle ilk üç ayda yeni doğan bebekte melatonin seviyesi çok yetersizdir ve bu dönemde melatonin ihtiyacı anne sütü ile karşılanmaktadır.

Yenidoğan döneminde melatoninin yeterli olması bebek için çok önemlidir. Melatoninin yeni doğan bebekteki faydalarına her geçen gün bir yenisi eklenmektedir. Hatta bu faydaları nedeniyle yenidoğan mama formüllerine melatonin eklenmesi ya da melatonin damlaları geliştirme çabası tüm dünyada büyük bir hızla devam etmektedir.

Haberin Devamı

Normal doğum yapan annelerin sütünde melatonin daha fazla

BEBEKLER İÇİN MELATONİNİN FAYDALARI

Melatoninin bebekler üzerinde en iyi bilinen yararları şöyledir:

• Melatonin bebeklerde uyku düzenini sağlar.

• Bağırsak mikrobiotasını düzenler ve bağırsak kaslarını gevşeterek infantil koliğe engel olur.

• Bebekte ağrı kesici olarak görev yapar.

• Yeni doğan enfeksiyonlarına ve sepsise karşı koruyucudur.

• Antiallerjiktir.

• Güçlü bir antioksidant olarak etki eder.

• Yeni doğan solunum sıkıntılarına karşı koruyucu rol oynar.”

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olarak çalışmakta olan Doçent Doktor Müberra Namlı Kalem ve Ankara Üniversitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü’nün ortaklığı ile gerçekleştirilen bir çalışmada normal doğum yapan annelerin sütündeki melatonin seviyelerinin sezaryen doğum yapan anne sütündeki seviyelerden daha yüksek olduğu ortaya konmuştur. Bu çalışma 2018 yılında perinatoloji alanında en güçlü dergilerden olan “American Journal of Perinatology” dergisinde yayınlanmıştır. Bu çalışma ile bilim camiasının normal doğumun üstünlüğünü kanıtlama çabalarına bir yenisi eklenmiştir.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!