Neştersiz güzellik yöntemi: Lazer estetik

Güncelleme Tarihi:

Neştersiz güzellik yöntemi: Lazer estetik
Oluşturulma Tarihi: Ocak 24, 2018 16:36

Günümüzde plastik cerrahide lazer cerrahi uygulamaları, geleneksel cerrahi yöntemlerin yerini aldı. Özellikle cilt gençleştirme, kırışıklık ve cilt lekelerinin tedavisinde ilk seçenek lazerler oldu. Ancak lazer teknolojisi doğru yerde ve bir uzman tarafından kullanılmadığında, cerrahi bıçaktan daha tehlikeli, etkileri geri dönüşümsüz oluyor!

Haberin Devamı

İlk keşfedildiği 1958 yılında sanayide kullanılan lazer, kısa sürede tıp dünyasında birçok alanda uygulanmaya başlandı. Elektromanyetik radyasyonun uyarılmış durumda iken elde edilen ışığın yoğunlaştırılması işlemi olan lazerin kullanım alanları özellikle son yirmi yılda yaygınlaştı ve lazer cihazları adeta evrim geçirdi. Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Ali Rıza Erçöçen, günümüzde plastik cerrahide lazer cerrahi uygulamalarının, geleneksel cerrahi işlemler ile gerçekleştirilen birçok girişimin yerini almaya başladığını belirtiyor. Özellikle cilt gençleştirme, kırışıklık ve damar veya pigment kökenli cilt lekelerinin tedavisinde lazerin ilk tercih olduğuna dikkat çeken Prof. Erçöçen, “Ancak başlangıçta hatırlatmak ve uyarmak gerekir; lazer teknolojisi doğru yerde ve bir uzman tarafından kullanılmadığında, cerrahi bıçaktan daha tehlikeli olup, etkileri geri dönüşümsüzdür” uyarısında bulunuyor. Prof. Erçöçen, lazerlerin Plastik ve Estetik Cerrahideki kullanım alanları hakkında bilgiler verdi:

Haberin Devamı

LEKESİZ VE GENÇ BİR CİLT

• Yüz gençleştirme, cilt lekeleri ve kırışıklıkların tedavisi: Yeni jenerasyon ve ileri teknoloji lazerler ile kontrollü cilt tazeleme ve sıkılaştırma tek seansta sağlanabiliyor. Özellikle yüzde izlerine bağlı cilt problemlerinin, yaşlanma lekelerinin, doğumdan sonra karında görülen izlerin giderilmesinde etkili ve hızlı sonuçlar alınabiliyor. Yaklaşık 30 dakika süren ve iyileşme süresi çok kısa olan girişimden sonra 5-7 günde kişi işine ve günlük yaşama dönebiliyor. Lazer öncesi ve sonrası cilt bakımı ve güneşten korunma büyük önem taşıyor. O nedenle özellikle güneşin yoğun olarak görüldüğü yaz ayları dışında yapılması öneriliyor.

BOYUN VE KARIN İÇİN İNFRARED LAZER

• Ameliyatsız cilt (yüz, boyun ve karın) germe, sıkılaştırma ve gençleştirme: Son yıllarda yüz soyma işleminin iyileşme sürecinin kısalmasına rağmen, kişinin sosyal ortamdan izole olmasına neden olduğu için farklı uygulamalar gündeme geldi. Yüz soyma yerine, deride soyma işlemi uygulamadan derin tabaka kollajenin ısıtılarak yıkılması ve soğutularak sıkılaştırılması uygulamaları tercih ediliyor. Yeni kollajen üretiminin başlatılmasını sağlayan lazer uygulamalarından hemen sonra kişi günlük yaşamına dönebiliyor. Uygulama süresi yaklaşık 15-30 dakika olan işlemden 2 gün sonra kişi işine dönebiliyor. İşlemin tam etkisi 6 ayda ortaya çıkıyor. Özellikle cerrahi girişime uygun aday olmayan ve erken yaşlanma belirtileri gösteren bireylerde yüz, boyun ve karın gibi bölgelerde kırışıklık ve sarkıklıkların tedavisinde hayli etkili sonuçlar veriyor.

Haberin Devamı

DÖVMELERİ VE ÇİLLERİ SİLEN LAZER  

• Pigmentli lezyonların tedavisi: Yeni teknoloji lazerlerde dokudaki seçicilik oldukça arttı. Bu sayede ister doğuştan isterse sonradan ortaya çıkmış olsun, deriden çok kabarık olmayan ve iyi huylu bütün pigmentli lezyonların tedavisinde lazerler ilk seçenek oldu. Özellikle yüzdeki çiller, koyu kahverengi lekeler, ciltteki küçük-orta-büyük benler, 1-4 seansta pigmenti hedefleyen lazerler ile kolaylıkla tedavi edilebiliyor. Böylece, pigmente deri lezyonlarının yanı sıra, özellikle koyu renkli (kahverengi, siyah) dövme-tatuaj izlerinin silinmesinde hayli etkili sonuçlar veriyor. Ancak kırmızı ve sarı renkli pigmentlerin giderilmesi genellikle zor oluyor.

Haberin Devamı

BEBEKTEKİ DAMARSAL LEKELERİ BEKLETMEYİN!

• Damar lezyonların tedavisi: Lazer ışığının ciltteki seçiciliği sayesinde, damar içi tıkanıklığı uyarılarak, yüzeyel damarsal oluşumlar giderilebiliyor. Doğumsal veya doğumdan hemen sonra ortaya çıkan damarsal lezyonların erken lazer tedavisi (doğumdan sonra 1-3 ay içinde); bu lezyonların zaman içinde büyümesini ve çocukta psikolojik travmalara yol açmasını önlüyor. Ayrıca erkenden gerileme fazına sokarak lezyonun hızlıca kaybolmasını sağlıyor.

EPİLASYON İÇİN KUAFÖR DEĞİL HASTANE!

• İstenmeyen kıl ve tüylerin kalıcı tedavisi (epilasyon): Başta kadınlarda olmak üzere, erkeklerde de vücudun özellikle görünen bölgelerindeki kıl yoğunluğunun çözümünde, son yıllarda geleneksel yöntemlerin yerini kalıcı etki sağlaması sayesinde lazer epilasyon almaya başladı. Ancak doğru uygulanmadığında, katastrofik sonuçlar ortaya çıkabiliyor. Lazerin kullanımı, tıp merkezi veya hastanelerde bu konuda uzmanlık belgesi olanlara tanınmış bir yetkidir. Epilasyonun uygulanması da mutlaka lazer konusunda deneyimi olan tıp uzmanları tarafından gerçekleştirilmeli, cilt bakım merkezleri veya kuaförlerde asla yaptırılmamalı.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!