GeriEtkinlikler Müren Balığı hakkında merak edilen gerçekler SEA LIFE İstanbul’da
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Hürriyet Twitter
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Müren Balığı hakkında merak edilen gerçekler SEA LIFE İstanbul’da

Müren Balığı hakkında merak edilen gerçekler SEA LIFE İstanbul’da

Şehrin ortasında kocaman bir okyanusu keşfetme imkânı sunan SEA LIFE İstanbul, ziyaretçilerini su altı dünyasının esnek ve kaslı vücudu sayesinde en küçük yarıkların bile içine kolaylıkla girebilen kemik balığı ailesinden müren balığı ile buluşturuyor. Koku alma duyusu köpek balıklarından dört kat fazla olan engin maviliklerin bu mucizevi canlısı ve su altı dünyasının daha pek çok sırrı SEA LIFE İstanbul’da ziyaretçilerini bekliyor.

Dünyanın 51 farklı noktasında 40 yılı aşkın bilgi birikimiyle hizmet veren ve en çok ziyaret edilen akvaryum zinciri SEA LIFE’ın Türkiye’deki merkezi SEA LIFE İstanbul, 51 adet sergi tankı, yaklaşık 15 bin deniz canlısı ve onların inanılmaz özellikleriyle misafirlerini büyülemeye devam ediyor. Görme yetenekleri çok gelişmemiş olsa da köpek balıklarından dört kat fazla koku alma yeteneğine sahip müren balıkları, tüm çocukları ve yetişkinleri SEA LIFE İstanbul’a bekliyor. 

Müren Balığı hakkında merak edilen gerçekler SEA LIFE İstanbul’da

SEA LIFE İSTANBUL’DA 30 ADET MÜREN BALIĞI BULUNUYOR

Muraena Helena türü müren balığına ülkemizin Akdeniz kıyılarında rastlamak mümkün. SEA LIFE İstanbul’da ise 10 farklı türde 30 adet müren balığı bulunuyor. Akvaryumdaki müren balıkları, birçok özelliğiyle çocukları ve yetişkinleri su altının gizemli dünyasına yakından tanımaya teşvik ediyor. Dünyanın dört bir yanında, su ısısının uygun olduğu her yerde yaşayan bu balığın vücudunun kalın tabakayla kaplı olması dışarıdan gelecek tahribata karşı koruyor. Esnek ve kaslı vücudu sayesinde en küçük yarıkların bile içine rahatça giren müren balıkları, mağaralarda, yarıklarda ve mercan resiflerinde gizlenerek yaşıyor. Geceleri ise yemek yemek için yuvalarından çıkıyor.

MÜREN BALIKLARININ DİŞLERİNİ KARİDESLER TEMİZLİYOR

SEA LIFE İstanbul’da ağızını açan müren balığını gören çocuklar, aslında balığın bu büyüleyici hareketiyle oksijen dolu suyu solungaçlarına doğru attığını hayranlıkla izliyor. Aynı zamanda bu açma hareketi esnasında, karideslerin müren balıklarının dişlerinin arasındaki artıkları temizlediğini harika bir deneyimle öğrenme fırsatı yakalıyorlar.

SEA LIFE İstanbul, heyecan verici ilginç özelliklere sahip müren balığını ve 83 metrelik Avrupa’nın en uzun okyanus tüneliyle, su altının heyecan verici dünyasını keşfetmek isteyen aileleri bekliyor.

False