GeriSağlık Mide botoksu nedir? Mide botoksu ile zayıflamak mümkün mü?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Hürriyet Twitter
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Mide botoksu nedir? Mide botoksu ile zayıflamak mümkün mü?

Mide botoksu nedir? Mide botoksu ile zayıflamak mümkün mü?

Mide botoksu nasıl yapılır? Mide botoksu tehlikeli bir operasyon mu? Obezite Cerrahi Uzmanı Doç. Dr .İbrahim Sakçak konu hakkında bilgiler verdi.

Genellikle gençleştirici etkisiyle bilinen botoks, son zamanlarda bir zayıflama yöntemi olarak da ismini duyurmaya duyurmaya başladı. İlk olarak Avrupa ve Amerika’da yaygınlaşan mide botoksu, artık ülkemizde de rağbet görüyor.

TOPLUMUN %35'İ OBEZ

Mide botoksu’nun endoskopik olarak uygulanır. Günümüzde toplumun % 35’i obezite sorunu yaşamaktadır. Çağın hastalığı olarak adlandırılan obezitenin tedavisinde arayışlar sürekli olarak devam etmektedir. Önceki yıllarda mide kelepçesi (Gastric Banding) ile hızlanan obezitenin girişimsel tedavi yöntemleri daha sonraki yıllarda Sleeve Gastrektomi (Tüp Mide), Mide By Pass ve Mide Balonu uygulaması gibi yöntemlerle sürekli çeşitlilik ve gelişim göstermektedir.

MİDE BOTOKSU NASIL YAPILIR?

Bu bağlamda son yıllarda adı daha çok duyulmaya başlayan bir yöntem ise mide botoksu’dur. Mide botoksu, midenin iç yüzeyinde 15-20 farklı noktasına 100 ile 500 ünite arasında değişen oranlarda botoks uygulanmaktadır. Obezite tedavisinde yeni bir çığır açan botoks uygulaması 20 dakika gibi kısa bir sürede gerçekleşmekte ve hastanede yatış gerekmemektedir. Botoks uygulaması ameliyat yöntemlerine göre uygulanması daha kolay, daha risksizdir. İş ve güçten uzak kalınmadan 3-4 saat ayrılarak gerçekleştirilebilir. Etkisi 4-6 ay devam eden botoks uygulaması, istenirse 3-4 kez aralıklı olarak tekrarlanabilir. Herhangi bir iz bırakmaz.

MİDE BOTOKSUNUN TAN ETKİLERİ VAR MI?

Mide botoksu'nun obezite ve fazla kilolar için uygulanan cerrahi yöntemlere göre yan etkisi ve komplikasyonları yok denecek kadar azdır. Mide botoksu uygulaması, çok çok nadir görülebilen alerjik bir reaksiyon oluşmazsa işlem sorunsuz olarak gerçekleşmektedir. Mide botoksu uygulaması endoskopik yöntemle yapılmaktadır. Mide botoksu uygulamasının bilinen ciddi bir komplikasyonu yoktur. Çünkü midede kesme işlemi veya herhangi bir cerrahi işlem yapılmamaktadır.

MİDE BOTOKSU KİMLERE UYGULANABİLİR?

Mide botoksu endoskopi yapılmasına engel bir sağlık sorunu olmayan en az 18 en fazla 70 yaşındaki kişilere yapılabilir. Mide botoksu uygulandıktan 3-4 gün sonra etki etmeye başlar. Etkisi iştahta azalma ve uzun süre tokluk hissi sağlamasıyla fark edilir. Bir ayın sonunda etkisi zirveye çıkar ve 4-6 ay sonra kaybolur. Mide botoksu ile kişinin boy, kilo, yaş ve diyet uyumu gibi faktörlere bağlı olarak değişmekle birlikte süreç sonunda 8-20 kilo verilebilmektedir.” ifadelerini kullandı.

False