GeriKişisel Bakım Maya maskesi nasıl yapılır?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Hürriyet Twitter
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Maya maskesi nasıl yapılır?

Maya maskesi nasıl yapılır?

Ciltte kaynaklanan problemler, sivilce ve ardında bıraktığı izler, solgunluk ve yağlanma gibi durumlar özellikle kadınların sık karşılaştığı sorunlar arasında yer alıyor. Doğal bir yöntem olan maya maskesi de bu problemden kurtulmanız için etkili yollardan.


Maya maskesi nasıl yapılır

Uzakdoğulu kadınların yıllardır uyguladığı bir yöntem olan maya maskesi, B2 ve B6 vitaminleri ile cildin yeniden onarılmasını sağlıyor. Maya maskesinin içerisinde bulunan potasyum ile de cildin temizlenmesini, ölü hücrelerden arındırılmasını ve nemlenmesini sağlayarak ciltteki sivilce ve yağlanma problemi, renk düzensizlikleri, kırışıklık gibi sorunlarda iyileştirici bir etkisi bulunuyor. Cilde olan faydaları nedeniyle maya maskesinin birbirinden farklı tarifi var. İşte maya maskesi tarifleri:


SADE MAYA MASKESİ

Maya maskesi nasıl yapılır

1 yemek kaşığı maya ile yarım yemek kaşığı suyu cam bir kabın içerisinde krem kıvamına gelene kadar iyice karıştırın. Maskenin fazla katı ya da fazla sıvı olmamasına dikkat ederek suyu göz kararı olacak şekilde ekleyebilirsiniz. Maskeyi temizlenmiş yüzünüze, çenenizden yukarı doğru masaj yaparak sürün. Hazırladığınız bu maskeyi göz çevrelerinize de uygulayabilirsiniz. 15- 20 dakika sonra önce ılık su ile dairesel hareketler ile yavaş yavaş maskeyi temizleyin. Daha sonra da soğuk su ile yüzünüzü durulayın.


SÜTLÜ BALLI MAYA MASKESİ

Maya maskesi nasıl yapılır

Balın cilde faydalarının olduğu herkes tarafından bilinir. 1 tatlı kaşığı mayaya 1 tatlı kaşığı balı ve 1 yemek kaşığı sütü (yoğurt da olabilir), isterseniz krem kıvamına gelecek şekilde göz kararı iyice karıştırdıktan sonra cildinize aşağıdan yukarı hareketlerle yavaşça sürün. Maskenin iyice kurumasını bekledikten sonra önce ılık su yardımı ile masaj yaparak maskeyi temizleyin.


HİNDİSTAN CEVİZİ YAĞI VE MAYA MASKESİ

 

Maya maskesi nasıl yapılır
 

Bir yemek kaşığı maya ile bir tatlı kaşığı hindistan cevizi yağını iyice karıştırdıktan sonra yüzünüze uygulayın. 15 dakika bekledikten sonra yüzünüzü iyice temizleyin. Hindistan cevizi yağı yoksa zeytinyağı ile de uygulanabilir.

Maya maskesinin haftada bir uygulanması ile kısa süre sonra ciltteki lekelerin kaybolmaya başladığını, cildin nemlendiğini ve canlandığını fark edeceksiniz. Ancak her türlü cilt bakımının haftada bir olacak şekilde uygulanması cildin yıpranmaması için oldukça önemli.

False