Kurutma makinenizin sıcaklığını hemen düşürün

Güncelleme Tarihi:

Kurutma makinenizin sıcaklığını hemen düşürün
Oluşturulma Tarihi: Nisan 06, 2015 15:25

Dikkat, yüksek sıcaklıkla saçı şekillendirmek zararlı!

Haberin Devamı

“Kış aylarında hava fazla kuru olduğu için saçlara daha fazla özen göstermek gerekir. Saçı 3 günde bir yıkamak büyük şehir yaşamanın kirli havasında zorunludur’’ diyen Ertek şunları da ekledi:

“Saç dipleri ve saç üzerinde yer alan asit ve koruyucu lipit tabakayı erittiği için saçınızı çok sıcak suyla yıkamayın. Ilık suyu tercih edin. Saç kurutma makinesini yüksek sıcaklıkta çalıştırmayın. Yüksek sıcaklık, fön çekmek ve aşırı sıcak maşalarla saçı şekillendirmek zararlıdır. Saçınızı çok gergin bağlayan ağır toka ve taçlar kullanmayın. Bu şekilde kullandığınız toka ve taçlar saçlarınızın köklerinden çekilmesine ve kopmasına neden olur.’’

Sedef, egzama gibi özel bir hastalığınız varsa...

Dr.Ata Nejat Ertek “Saçınızda sedef, egzama gibi özel bir hastalığınız varsa ya da dökülme gibi bir problem yaşıyorsanız dermatoloğunuzun önereceği kükürt ve katran içeren, mantar ve bakterilere karşı koruyucu özelliği olan ilaçlı şampuanları kullanın” diye ifade etti.

Haberin Devamı

Yoğun saç dökülmelerine karşı ne yapılabilir?

Dr. Ata Nejat Ertek “Saç dökülmeniz yoğunsa saçınızı beslemek için dermatoloji uzmanınızın önerdiği biotin, çinko, selenyum, metionin, E, B, D vitaminlerini içeren destek ilaçları kullanın. Saç için doğru vitaminler de önemlidir. A vitamini eksikliği, saçları kırılganlaşır ve kepek oluşumunu arttırır. B1 veya B6 vitaminleri eksikliği, saç dökülmesine sebebiyet verir. C vitamini saç köklerini uyarır ve saç uzamasını ve saç tellerindeki pigment üretimini düzene sokar. B12 vitamini, saç köklerini besler.'' dedi.

İHA

BAKMADAN GEÇME!