Hamilelikte yatış pozisyonları

Güncelleme Tarihi:

Hamilelikte yatış pozisyonları
Oluşturulma Tarihi: Haziran 20, 2019 15:51

Hamileliğin ilk üç ayında bebeği besleyen plasenta oluştuğundan, vücutta kan yapımı ve kalbin kanı pompalama hızı artar. Anne adayları bu dönemde yorgunluk hisseder ve daha fazla uyur. İlerleyen gebeliklerde ise birtakım problemler ortaya çıkacağını vurgulayan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Sibel Sürmen Usta, kaliteli bir uyku için yatış pozisyonlarını ve dikkat edilmesi gereken noktaları anlattı.

Haberin Devamı

İlerleyen gebeliklerde karşılaşılan problemler;

  • Böbreklerin filtrasyonunun artması sonucu geceleri de idrar çıkışının olması,
  • Bacaklarda meydana gelen ağrı ve kramplar,
  • Bebeğin büyümesi ile birlikte karın çevresinin genişlemesi,
  • Stres(bebeğin sağlıklı olup olmayacağı ya da doğumla ilgili duyulan kaygılar)
  • Sırt ağrıları,
  • Nefes darlığı,
  • Mide yanması gibi sebeplerle anne adayları özellikle son aylarda uyumadan önce yatakta rahat bir pozisyon almaya çalışmakta; ancak gebelik öncesi kullanılan yöntemlerin işe yaramadığını görmektedirler.

SIRT ÜSTÜ VE YÜZ ÜSTÜ YATIŞ GEBELİĞİN HANGİ EVRESİNDE BIRAKILMALI?

Sırt üstü ve karın üstü yatış özellikle gebeliğin ikinci yarısından sonra önerilmemektedir.Sırt üstü yatış sırasında vücudun alt kısmından kanı toplayıp, kalbe taşıyan büyük bir toplardamar olan VENA CAVA’YA baskı olur.Bunun sonucunda annede tansiyon düşüklüğü,baş dönmesi, halsizlik gelişirken bebeğe giden kan akımı ve besin akışı azalır. Karın üzerine yatış ise; bu pozisyonda bebeğe baskı olabileceğinden önerilmemektedir.

HAMİLELİKTE TAVSİYE EDİLEN YATIŞ POZİSYONU

Gebelikte tavsiye edilen yatış pozisyonu, sol yan yatış şeklinde olmalıdır. Bu pozisyonda kalbe gelen kan akımı artmakta dolayısıyla bebeğe giden kan akımı maksimum düzeyde olmaktadır.Karaciğer sağ tarafta olduğundan;büyüyen rahmin karaciğere yapabileceği baskı ortadan kalkmaktadır. Annenin böbrek fonksiyonları ise bu yatış pozisyonunda en iyi şekilde sağlanmakta ,böylece gelişebilecek ödem miktarı en az düzeyde kalmaktadır.Sırt ağrıları olduğunda; sol yana yatılıp dizler karına doğru çekilmelidir.Bel arkası ve bacak arasına bir yastıkla destek yapılmalıdır.Mide yanmaları ve nefes darlığı geliştiğinde ise sırta yine birkaç yastıkla destek yapılmalıdır.

Haberin Devamı

GEBELİKTE KALİTELİ BİR UYKU İÇİN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Yatış pozisyonları; her ne kadar gebeliğin 4-5. ayından sonra önem kazansa da alışkanlık olması, zorlanılmaması adına gebeliğin başlangıcından itibaren yan yatmaya dikkat edilmeli. Kaliteli bir uyku için, yatış pozisyonlarına dikkat etmenin yanı sıra; yatmadan hemen önce aşırı miktarda su ve yiyecek tüketilmemeli, akşam saatlerinden itibaren kafeinli içecekler içilmemeli, mümkünse her akşam aynı saatlerde uyunmalı, uyku öncesinde aşırı egzersizlerden kaçınılmalıdır. Yatmadan önce ılık bir duş alınması ya da içilen bir bardak ballı süt veya bitki çayı da uykuya dalmayı kolaylaştıran yöntemlerdendir.

HAFTA HAFTA HAMİLELİK

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!