Hamilelikte 24. hafta

Güncelleme Tarihi:

Hamilelikte 24. hafta
Oluşturulma Tarihi: Şubat 07, 2014 09:00

Bebeğinizin akciğerleri, nefes alacağı ilk güne kadar gelişme içindedir.

Haberin Devamı

Hamileliğinizin 24. haftasında vücudunuz ve bebeğinizdeki gelişmeler neler?

Bebeğinizin ağırlığı yaklaşık yarım kilo

Bebeğinizin ağırlığı yarım kilonun üstündedir ve duyma yeteneği iyi gelişmiştir. Sizin sesinizin çeşitli tonlarını, kalp atışlarınızı ve karnınızın gürlemesini ayırt edebilmektedir. Rahim içinde duyduğu gürültülü seslerden(Komşunun köpeği ya da elektrik süpürgesi gibi) pek zevk almayabilir. Çeşitli araştırmalar bebeklerin tercihinin daha çok klasik müzik ve özellikle Vivaldi olduğunu gösteriyor.

Mesela ‘Dört Mevsim’ parçasını çalıp bebeğin hareketlerini takip ediniz. Sakin bölümlerinde hareketsiz hızlı bölümlerinde heyecanlandığını fark edebilirsiniz.

Bebeğinizin akciğerleri gelişiyor

Akciğerlerindeki damarlar gelişme içindedirler ve bebeğin ilk nefesini alacağı güne kadar hazırlanırlar. Bebek yutkunmaya devam edecektir ama ilk kakasını doğumdan sonra yapacaktır.

Bebeğiniz şu anda bile dünyaya gelse, yaşama şansı iyi bir bakımla yüksektir (%85 oranında). Tıptaki ve bilimdeki ilerlemeler böyle bir bebeğin rahim dışında da gelişebilmesini sağlayabilir. Ama bunların %50’sinin ileride ağır ve kalıcı rahatsızlıklar hatta özür kalma riski ile karşı karşıya olduklarını hatırlatmak gerekir.

Ağırlık noktanızın değiştiğini fark etmiş olmalısınız

Size gelince, sizin ağırlık noktanızın değişmiş olduğunu fark etmiş olmalısınız. Diş etleriniz fırçalarken kanar ve göbek deliğiniz dışarıya doğru yön değiştirir. Korkmayın, bunların hepsi doğumdan sonra, tekrar hamilelikten önceki şekline dönecektir.

Not: Uzmanlar aynı zamanda her bebeğin gelişiminin (rahimde bile) birbirinden farklı olabileceğini söylerler. Burada anlattığımız bu gelişmeler bebeğin rahimdeki gelişmesinin genel bir simgesidir.

HAMİLELİĞİN 21-27 HAFTALIK DÖNEMİ

 [video=hurriyetaile_video/hamileligin2127haftasi.flv]

HAFTA HAFTA HAMİLELİK

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!