Gül suyunun cilt için 10 faydası

Güncelleme Tarihi:

Gül suyunun cilt için 10 faydası
Oluşturulma Tarihi: Ağustos 02, 2019 00:00

Güzel kokusu ve hafif yapısıyla gül suyu son zamanlarda çok tercih edilen bir cilt ürünü haline geldi. Her cilt tipi için yararlı olan gül suyu hafif ve doğal içeriği sayesinde cildinizi yatıştırmaya, renk eşitsizliğini gidermeye ve cildinizi nemlendirmeye yardımcı olur. İşte gül suyunun cilde faydaları...

Haberin Devamı

Gül suyunu cildinizi yumuşatmaktan cildinize doğal bir ışıltı vermeye kadar birçok güzel etkisi için kullanabilirsiniz. Faydaları saymakla bitmeyen saf gül suyunu aktar ve marketlerde kolayca bulabilirsiniz. 

GÜL SUYUNUN CİLDİNİZE FAYDALARI

1.Cildinizin pH dengesini korur. Sabun ve yüz temizleyici ürünlerin aşırı kullanımı cildinizin pH seviyesindeki dengeyi bozabilir ve bu durum akne gibi sorunlara neden olabilir. Gül suyu cildinizin pH seviyelerini normale getirerek bozulmayı dengelemeye yardımcı olur.

2. Sivilce ve akneyi önler. Gül suyu, fazla yağların yüzünüzden giderilmesine yardımcı olur. Ayrıca, sivilce kaynaklı bakteri üremesini pH dengeleme özelliği ile caydırmaya yardımcı olur. Sivilceyi azaltmaya yardımcı olur.

3. Cildinizi tonlandırır. Gül suyu gözenek ve yağları temizleyerek cildinizi en iyi nemlendirme için hazırlar. Gül suyu, pH dengeleme özelliği sayesinde mükemmel bir toniktir. Cildinizdeki kirlerin giderilmesine yardımcı olur.

Haberin Devamı

4. Cildinizi nemlendirir. Tonikler ile ilgili yaygın bir yanılgı, cildinizi kurutmalarıdır. Cilt için saf gül suyu gibi doğal ve yumuşak bileşenler kullandığınızda bu doğru değildir. Gül suyu, gözeneklerinize yerleşerek ve nemlendirme sağlayarak cildinizin tazelenmesine yardımcı olur.

 

Gül suyunun cilt için 10 faydası
 

5. Şişliği azaltır. Gül suyunun iltihap önleyici özelliği şişliklerinizi tedavi edebilir. Özellikle gözaltı şişlikleriniz ile baş etmenizi sağlar. Gül suyunu bir süre buzdolabında soğuttuktan sonra pamuğa sıkıp gözünüze yerleştirin. Birkaç dakika içerisinde şişliklerin aza indiğini gözlemleyeceksiniz.

6. Hassas ciltlerde kullanabilir. Gül suyu doğal ve hafif yapısıyla hassas ciltlilerinde kullanabileceği bir üründür. Kızarıklığı ve tahrişi hafifletir. Suyun en iyi yanı, yan etkisi olmamasıdır.

7. Yaşlanmayı yavaşlatır. Cildinizin güneşin zararlı ışınlarına maruz kalışı, içeriğinde sert kimyasalların olduğu ürünlerin kullanımı daha hızlı yaşlanmasını sağlar. Gül suyu yüksek antioksidan içeriği sayesinde cildinizi sağlıklı tutarak yaşlanmayla mücadele etmenize yardımcı olur.

Haberin Devamı

Gül suyunun cilt için 10 faydası

8.Cildinizi yatıştırır. Egzama veya sedef hastalığı gibi bir cilt rahatsızlığınız varsa, saf gül suyu size yardımcı olabilir. Suyun serinletici özelliği egzama gibi cilt rahatsızlıklarının neden olduğu tahrişi yatıştırır. 

9. Cildinizi yeniler. Gül suyunu küçük bir sprey şişesine koyu. Çantanıza gül suyu dolu bir sprey şişesi taşımak, cildinizin gün boyu taze hissetmesini sağlamanın en iyi yoludur. Su sadece cildinizin nemli kalmasına yardımcı olmakla kalmaz, cildinizin uzun süre taze ve esnek kalmasını sağlar. 

10. Güneş yanıklarını yatıştırır Gül suyu, güneş yanıklarını yatıştırmaya ve iyileştirmeye yardımcı olur. Güneş koruyucunuzu unutursanız ve kötü bir yanma yaşarsanız, gül suyu iyileşme sürecini hızlandırabilir ve cildinizi yatıştırmaya yardımcı olabilir.

Haberin Devamı

GÜL SUYUNUN KULLANIM ŞEKİLLERİ 

1.Toner olarak gül suyu 

 

Gül suyunun cilt için 10 faydası
 

Gül suyu, yüzünüzdeki artık kiri ve yağı temizlerken gözeneklerinizi küçültmenize yardımcı olan hafif sıkılaştırıcı özelliklere sahiptir. Bu su, yüzünüzü en iyi nemlendirme için hazırlar.

  • Gül suyunu pamuğa sıkın.
  • Temizlediğiniz yüzünüze gül suyunu sürün ve yüzünüzün emmesini bekleyin.

Günde 2 kez kullanabilirsiniz. Kuru bir cildiniz varsa gül suyuna 5ml gliserin, karma ve yağlı cildiniz varsa bu karışıma çok az elma sirkesi de ekleyebilirsiniz.

2.Nemlendirici olarak gül suyu 

  • 3 yemek kaşığı saf gül suyu, 1 yeme kaşığı gliserin ve 1 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağını bir şişeye döküp çalkalayın.
  • Karışımı az miktarda alıp cildinize uygulayın.

Bu karışım en iyi doğal nemlendiricilerden biridir. Hindistan cevizi yağı ve gliserin cildinizi nemlendirmeye yardımcı olur ve gül suyu size taze bir his verirken cildinizin üzerinde koruyucu bir bariyer oluşturur. Çok kuru cildiniz varsa, bu karışım hemen denemelisiniz.

Haberin Devamı

3. Temizleyici olarak gül suyu

Gül suyunun cilt için 10 faydası

  • Bir sprey şişesine saf gül suyunu dökün ve yüzünüzün her yeri ıslanıncaya kadar yüzünüze sıkın.
  • Gül suyunu 20 saniye kadar yüzünüzde bekletin ve bir mendil yardımıyla suyu silin.

Bu yöntemle gül suyu, gün boyunca yüzünüzde birikmeye devam eden kiri ve terleri gidermeye yardımcı olur.

4. Akne için gül suyu

  • 1 çay kaşığı limon,1 çay kaşığı gül suyunu iyice birleştirilinceye kadar karıştırın. Bu karışımı cildinizin sivilceli bölgelerine uygulayın.
  • 15 dakika kadar beklettikten sonra yüzünüzü soğuk suyla yıkayın.

Limon, bakterileri öldürürken cildinizin pul pul dökülmesine yardımcı olur. Gül suyu ile birlikte, cildinizi iyileştirme şansı vererek sivilcenin giderilmesine yardımcı olur.

BAKMADAN GEÇME!