Gözaltı morluklarından kurtulmanın yolları

Güncelleme Tarihi:

Gözaltı morluklarından kurtulmanın yolları
Oluşturulma Tarihi: Temmuz 01, 2019 10:54

Gözaltı morlukları genetik ve çevresel nedenlere bağlı olarak gelişebiliyor. Gözaltı morluklarının başlıca sebebi yaşın ilerlemesi olarak gösterilse de bu cilt problemi her yaşta görülebiliyor.

Haberin Devamı

GÖZALTI MORLUKLARI NEDEN OLUŞUR?

• Sigara, alkol ve kafein tüketiminin fazla olması
• Protein eksikliği, demir ve vitamin eksikliği göz çevrenizin morarmasına sebep olabilir.
• Gözaltını sık sık ovalamak, kaşımak

GÖZALTI MORLUKLARI NASIL GEÇER?

• Beslenme düzeninize dikkat etmelisiniz.
• Her gün düzenli olarak su içmelisiniz.
• Sallama poşet çaylarını çöpe atmayın. Sallama poşet çayları soğuduktan sonra 10-15 dakika gözlerinizde bekletin.
• Göz bölgenize aşırı makyaj yapmaktan kaçının.
• Gözaltı morlukları olan kişiler bol meyve ve sebze tüketmelidir.
• Genetik etkenlere bağlı gözaltı morluklarında belli aralıklarla göz çevresine peeling yapılabilir.
• Patates ve salatalığı göz kapaklarınıza koyarak, 15 dakika uygulayacağınız doğal maske ile gözaltı morluklarından kurtulabilirsiniz.
• Göz çevresine uygulanan buz masajı ve düzenli uyku da gözaltlarınızın yenilenmesini sağlayacaktır.

Gözaltı morluklarının oluşmasında sorun genetikse hücre yenileyici ürünlerden ve estetik uygulamalardan yardım alınabilir.

Dermatoloji Uzmanı Dr. Fatma Yıldız gözaltı morlukları ve tedavisi ile ilgili merak edilenleri yanıtlıyor.

Kişinin genetik özellikleri nedeniyle oluşan göz çevresindeki morluklar, cildin altı bağ dokusunun ince olması, damarların yüzeysel olması gibi nedenlerle oluşur ve bunun tam olarak tedavisi mümkün değildir. Fakat yapılan tedavilerle morluklarda azalmalar sağlanabilir. Bu tedaviler;

1. LAZER TEDAVİLERİ: Lazerler ile göz altındaki damarlar ve damarların yüzeysel olmasından kaynaklı morluklar azaltılabilir. Ayrıca lazerler, derinin kollajenini artırarak alttaki damarların renginin yüzeye yansımasını azaltır. Ortalama 3-5 seans gerektirir.

2. KİMYASAL PEELİNG: Göz altındaki cildin meyve asitleri ve benzeri solüsyonlar ile soyma işlemidir. Göz altı koyuluğunun azaltılmasında etkilidir.

3. GÖZ ALTI DOLGULARI: Göz altı morluklarının giderilmesinde en etkili yöntemdir. Kullanılan hyalüronik asit ile hem göz altındaki boşluklar doldurulur hem de cilt altına yerleştirilen bu dolgu, morlukların azalmasını sağlar. Bu şekilde, göz altındaki çukurların ve morlukların azalması kişiye çok daha genç bir gürünüm kazandırır. Kullanılan hyalüronik asit vücuda uyumlu bir maddedir, zararlı değildir. Zamanla vücut tarafından emilir. Yani kalıcı değildir. Yaklaşık 8 ay sonra tekrar uygulama gerektirir.

4. MEZOTERAPİ: Gözaltlarına yapılan vitamin enjeksiyonudur. Çildi gençleştirmede kullanılır, bu şekilde morluklara da fayda sağlar.

BAKMADAN GEÇME!