Genital estetik uygulamaları hakkında her şey...

Güncelleme Tarihi:

Genital estetik uygulamaları hakkında her şey...
Oluşturulma Tarihi: Şubat 04, 2015 10:00

Evli veya bekar, doğum yapmış ya da yapmamış dileyen herkese bu operasyon yapılabilir

Haberin Devamı

Genital bölge ile ilgili estetik operasyonlar giderek daha çok kadın tarafından tercih edilmeye başlandı. Genital bölgeye en sık uygulanan estetik müdahaleler ise vajina daraltma ve labioplasti (labium yani küçük dudakların küçültülmesi). Plastik, Estetik ve Rekonstrüktif Cerrahi uzmanı Op. Dr. Arda Katırcıoğlu, genital estetik uygulamaları hakkında merak edilenleri anlattı.

Vajina daraltma ameliyatı

Vajinal genişlik, çiftler arasında cinsel problemlerden biridir. Vajina daraltma ya da vajen cinsel estetik ameliyatı, yaş veya doğumlara bağlı olarak vajinanın gevşemesi sonucu oluşan estetik görünümü düzeltmeye ve cinsel ilişki hazzını artırmaya yönelik cerrahi bir uygulamadır. Vajina gevşemesi yapısal olarak veya normal doğum sonrası oluşan travma sonucunda alt genital bölgede bulunan kas ve yumuşak dokuların gevşeyip genişlemesi ve sarkmasıdır.

Vajen daraltma ameliyatlarında hangi işlemler uygulanır?

Cinsel estetik ameliyatları arasında önemli bir yeri olan vajen daraltma ya da vajen yenileme operasyonunda cerrahi olarak vajinal kanal daraltılır, gereken miktarda mukoza ve kas dokusu çıkarılır, gevşemiş olan kas yapıları dikilerek daha gergin ve sıkı hale getirilir. Ameliyat sedasyon veya genel anestezi altında yapılabilir. Sedasyon anestezi ile yapıldığında hasta hiçbir ağrı duymaz. Ameliyattan sonra kısa bir süre dinlenir ve gönderilir. Hasta 1-2 gün içinde normal yaşantısına dönebilir. Cinsel yaşantı ise 4-6 hafta sonra başlayabilir. Ameliyatta eriyen dikişler kullanıldığından dikiş alma problemi yoktur. İyileşme bir haftada tamamlanır.

Labioplasti (Labia Minora Redüksiyonu)

Cinsel estetik ameliyatlardan biri olan labiumların düzeltilmesi operasyonlarına labioplasti adı verilir. Küçük dudaklar (labium minus), büyük dudakların arasında ince deri kıvrımı şeklinde uzanır. Önde orta çizgide birleşerek klitorisi bir kılıf gibi örterler. Küçük dudaklar arkaya doğru küçülür ve belli belirsiz bir kıvrım halini alır. Bazı kadınlarda iç dudakların dış dudaklardan dışarı sarkacak şekilde uzun olması tıbben önemli bir sorun yaratmasa da estetik görünümü bozabilir. Doğuştan varolabilen, doğumdan sonra ya da aşırı kilo alıp verme sonucu da oluşabilen bu durum kadının cinsel hayatını kabusa dönüştürebilir.

Ameliyat sonrası iyileşme süreci

Evli veya bekar, doğum yapmış ya da yapmamış dileyen herkese bu operasyon yapılabilir. Lokal anestezi altında, ameliyathane şartlarında küçük dudaklar olması gerektiği kadar küçültülebilir. Kendiliğinden eriyen dikişlerle yara dikilir. Bu ameliyat kızlık zarına zarar vermez, cinsel ilişkiye, orgazma, gebe kalmaya ve doğum yapmaya herhangi bir zararı veya engeli yoktur. Ameliyattan sonra iyileşme süreci tamamlandığında iz kalmaz, ameliyat edildiği anlaşılamaz. Ameliyattan sonra idrar yapma ile ilgili bir sorun olmaz. Yara iyileşmesi bir haftada tamamlanır. Ameliyattan 3-4 hafta sonra cinsel ilişkiye girilebilir.

Bazen labium majuslar yani dış dudaklar yapısal olarak normalden uzun olabilir. Bu durumda cinsel ilişki esnasında penisin itmesi ile labiumlar gerilebilir ve bu da ağrıya yol açabilir. Bu durumda tedavi ve kozmetik amaçlı cerrahi ile labiumlar normal boyutlarına indirilebilir.

Plastik, Estetik ve Rekonstrüktif Cerrahi uzmanı Op. Dr. Arda Katırcıoğlu

Genital estetik uygulamaları hakkında her şey...

BAKMADAN GEÇME!