Gebelikte korkulu rüya: Gebelik tansiyonu (Preeklampsi)

Güncelleme Tarihi:

Gebelikte korkulu rüya: Gebelik tansiyonu (Preeklampsi)
Oluşturulma Tarihi: Ekim 30, 2019 00:00

Gebelik tansiyonu (Preeklampsi) nedir? Preeklampsi nedenleri, belirtileri ve tedavisi nasıl yapılır? Preeklampsi anneye ve bebeğe zarar verir mi? Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Ali İrfan Güzel anlatıyor.

Haberin Devamı

Gebelik döneminin en riskli hastalıklarından biri olan Preeklampsi; halk arasında gebelik zehirlenmesi olarak bilinir. Gebelik tansiyonu veya gebede idrarda protein kaçağı gibi isimlerde kullanılmaktadır.

Tüm dünyada ciddi anne ölüm nedenleri arasında yer alan bu hastalık gebeliğe özgüdür.

Aslında tansiyon yükselmesi bu hastalığın bir sonucudur. Bu hastalıkta görülen tansiyon ile diğer hastalıklarda görülen tansiyonun oluş mekanizması farklıdır.

PREEKLAMPSİ NASIL OLUŞUR?

Gebeliğin ilk oluşum aşamasında bebeğin eşi olan plasentanın anormal yerleşimi sonucu salgılanan faktörler bu hastalığa neden olmaktadır. Anne adayının yaşının çok genç veya çok ileri olması, gebelik öncesi yüksek tansiyonu, şeker hastalığı, bağışıklık sistemi hastalıkları veya önceki gebeliğinden gebelik şekeri veya preeklampsi geçirmiş olması riski artırmaktadır. Ayrıca çoğul gebeliklerde riski artırmaktadır.

Haberin Devamı

Mutlaka her gebenin risk durumu belirlenmeli ve düzenli tansiyon ölçümü yapılmalıdır. Bu hastalıkta salgılanan faktörler böbrek damarlarını da etkilemekte ve böbrekten protein kaçağına neden olmaktadır. Bu gebelerde düzenli idrar tetkiki yapılması da bu hastalığı erken teşhis etmeye yardımcı olacaktır.

PREEKLAMPSİ BELİRTİLERİ NELERDİR?

  • Anne adayında inatçı baş ağrısı,
  • Görmede bulanıklık,
  • Özellikle gebeliğin ikinci yarısında baş dönmesi ve kusma,
  • Ani kilo artışı,
  • Özellikle yüzde ve eller de ani şişlik ve ödem,
  • Nefes almada zorluk
  • İdrar çıkış sayısında azalma gibi şikayetlerin olması önemlidir.

PREEKLAMPSİ TEDAVİ EDİLMEZSE NE OLUR?

Preeklampsi hastalığı tanı almaması ve tedavi edilmemesi durumunda; anne de rahim kasılmalarına bağlı erken doğuma, beyin kanaması, körlük ve böbrek yetmezliğine, karaciğer kapsül yırtılmalarına bağlı şiddetli iç kanamalara, kalp yetmezliği ve akciğer ödemine, pıhtılaşma bozukluklarına neden olabilir.

Bebekte ise; gelişme kısıtlılığı ve plasentanın ani ayrılması ve kanamasına bağlı olarak ani bebek ölümü sendromuna yol açabilir.

PREEKLAMPSİ TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Tedavi preeklampsi şiddetine göre farklılık gösterir. Kesin tedavi yöntemi ''DOĞUM'' dur. Hafif preeklampsi durumunda tansiyon takibi ile 37. gebelik haftasına kadar beklenebilir. Şiddetli preeklampsi durumunda ise 34. haftadan sonra bebeğin akciğer gelişimi için kortikosteroid tedavi verilip doğumunuz yaptırılabilir.

Sonuç olarak; preeklampsi gebeliğin riskli durumlarından biridir. Tecrübeli hekim, yenidoğan yoğun bakım şartlarının olduğu bir yaklaşım ile takip ve tedavi edilmelidir.

BAKMADAN GEÇME!