Gebelikte 3 ve 4 boyutlu ultrason

Güncelleme Tarihi:

Gebelikte 3 ve 4 boyutlu ultrason
Oluşturulma Tarihi: Kasım 15, 2018 14:00

4D ultrason ile sağlıklı bebeğini gören annenin hamileliği de rahat bir şekilde geçer.

Haberin Devamı

Gebelikte 3 ve 4 boyutlu ultrason

Ultrason cihazları kulakla duyulamayacak yüksek frekanstaki (ultra) ses dalgalarının (sound) üretilmesi, bir aracı (transducer) yardımıyla dokuya gönderilmesi ve değişik yoğunluklardaki dokulardan ses dalgalarının yansıyarak işlenip bir ekran (monitor) üzerinde görüntülenmesi temeline dayanmaktadır.

                         

Teknolojik ve endüstriyel alandaki gelişmeler, bu cihazlardaki görüntü kalitesini arttırmıştır ve bu da incelemenin daha ayrıntılı yapılabilmesine olanak vermektedir.4D ultrasonlar emsalleri içinde son teknoloji ürünüdür. Görüntü kalitesi, 2 boyutlu ultrasonlardan daha iyidir, MR görüntülemede olduğu gibi yumuşak dokular net olarak seçilebilmektedir.

Haberin Devamı

2 BOYUTLU ULTRASON- (2D ULTRASON)

Gebelikte 3 ve 4 boyutlu ultrason

Muayenehanelerde rutinde kullanılan, grinin tonları şeklinde görüntü elde edilen, BPD,AC,FL gibi ölçümler alınan ultrason cihazıdır.


3 BOYUTLU ULTRASON- (3D ULTRASON)

Gebelikte 3 ve 4 boyutlu ultrason

Standart 2 boyutlu tarama sonrası, bir bölgenin derinliği de eklenerek görüntünün 3 boyutlu olmasını sağlayan cihazlardır. Ultrason cihazı aynı zamanda bir bilgisayardır. 2 boyutlu görüntünün 3 boyutlu hale çevrilmesi 10-15 dakika gibi bir süre alır.


4 BOYUTLU ULTRASON- (4D ULTRASON)

Gebelikte 3 ve 4 boyutlu ultrason

En, boy ve derinlik boyutlarını içeren görünümün, yani bebeğin 3 boyutunun bir araya geldiği görünümün, bebek görüntüleme ile aynı anda (real time) ultrason cihazı monitöründe görüntülenmesine olanak sağlayan teknolojinin son ürünü cihazlardır.
Daha önceleri 3 boyutlu ultrason cihazlarında bebeklerin hareketleri 10-15 dakika gecikmeli olarak görüntülenebilirken, 4 boyutlu ultrasonografi ile bebeğin ayak parmağını emmesi, esnemesi, tekme atması gibi hareketleri real time yani anlık izlenebilmektedir. 4. boyut olarak kastedilen ise bebeğin 3 boyutlu görüntülerinin çekimi sırasında anlık fotoğraf çekilebilmesidir.

Haberin Devamı

4D ULTRASON AVANTAJLARI NELERDİR?

Gebelikte 3 ve 4 boyutlu ultrason

  • Çok erken dönemde yarık dudak, yarık damak, parmaklarda ya da parmak boğumlarında eksiklik, beyin ve omurilik rahatsızlıkları, ense kalınlığı erken dönemde tanınabilmektedir.
  • Renkli doppler ultrason ile de bebeğin kan akımı daha ayrıntılı olarak incelenebilmektedir.
  • Bununla birlikte anne karnındaki bebeğin normal ten renginde ve 3 boyutlu izlenebilmesi, hareketlerinin birebir anne-baba tarafından görülmesi, annenin tekme olarak hissettiklerinin aslında küçük yumruk vuruşları olduğunun görülmesi de bu görüntülemenin eğlenceli yanıdır.
  • Hamilelik döneminde annenin fizyolojik ve psikolojik süreci çok önemlidir. 4D ultrason ile sağlıklı bebeğini gören annenin hamileliği de rahat bir şekilde geçecektir.

ANNE KARNINDA BEBEK GELİŞİMİ

BAKMADAN GEÇME!