Gebelik zehirlenmesi nedir, nasıl anlaşılır? Gebelik zehirlenmesi belirtileri ve nedenleri

Güncelleme Tarihi:

Gebelik zehirlenmesi nedir, nasıl anlaşılır Gebelik zehirlenmesi belirtileri ve nedenleri
Oluşturulma Tarihi: Aralık 14, 2021 14:30

Gebelik zehirlenmesi, tıbbi adıyla preeklampsi özellikle 20. hamilelik haftasından sonra annenin tansiyonunda yükselme (140/90 mm ve üzerine çıkması) ve idrarda protein kaçağıyla kendini göztermektedir. Uzmanların hafife alınmaması gerekn bir durum olarak uyarılarda bulunduğu gebelik zehirlenmesi nedir, nasıl anlaşılır? İşte gebelik zehirlenmesi belirtileri, nedenleri ve tedavisi...

Haberin Devamı

Tedavi edilmediğinde anne ve bebek için ölümcül sonuçlar doğurabilen gebelik zehirlenmesi, anne için yorucu bir dönemin başlangıcı olabilir. Bu nedenle gebelik zehirlenmesinin erken teşhisi hayati önem taşır. Gebelik zehirlenmesinden şüpheleniyorsanız, aşağıdaki belirtileri takip edip mutlaka bir uzmana danışmanızda fayda vardır.

Gebelik zehirlenmesi nedir?

Gebelik zehirlenmesi (preeklampsi), yüksek tansiyon ve çoğunlukla karaciğer ve böbrekler olmak üzere başka bir organ sisteminde hasar belirtileri ile karakterize bir gebelik komplikasyonudur. Preeklampsi genellikle tansiyonu normal olan kadınlarda gebeliğin 20. haftasından sonra başlar.

Gebelik zehirlenmesi belirtileri

Gebelik zehirlenmesi azen herhangi bir semptom olmadan gelişir. Yüksek tansiyon yavaş gelişebilir veya aniden başlayabilir. Tansiyonunuzu izlemek, doğum öncesi bakımın önemli bir parçasıdır çünkü gebelik zehirlenmesinin ilk belirtisi genellikle kan basıncında artıştır.

Haberin Devamı

Gebelik zehirlenmesinin diğer belirti ve semptomları şunları içerebilir:

 • İdrarınızda aşırı protein (proteinüri) veya ek böbrek sorunları belirtileri
 • Şiddetli baş ağrısı
 • Geçici görme kaybı, bulanık görme veya ışık hassasiyeti dahil görme değişiklikleri
 • Üst karın ağrısı, genellikle sağ tarafta kaburgalarınızın altında
 • Mide bulantısı ya da kusma
 • Azalmış idrar çıkışı
 • Kanınızdaki azalmış trombosit seviyeleri (trombositopeni)
 • Bozulmuş karaciğer fonksiyonu
 • Akciğerlerinizdeki sıvının neden olduğu nefes darlığı

Ne zaman doktora görünmeli?

Şiddetli baş ağrınız, bulanık görme veya diğer görme bozukluklarınız, karnınızda şiddetli ağrı veya şiddetli nefes darlığınız varsa hemen doktorunuzla iletişime geçin veya bir acil servise gidin.

Baş ağrısı, mide bulantısı ve ağrı ve sızılar yaygın hamilelik şikayetleri olduğundan, yeni semptomların ne zaman hamileliğin bir parçası olduğunu ve ne zaman ciddi bir soruna işaret edebileceğini bilmek zordur - özellikle de ilk hamileliğinizse. Belirtilerinizden endişeleniyorsanız, doktorunuzla iletişime geçin.

Gebelik zehirlenmesi neden olur?

kesin nedeni birkaç faktörü içerir. Uzmanlar, bunun hamilelik boyunca fetüsü besleyen organ olan plasentada başladığına inanıyor. Hamileliğin başlarında, plasentaya verimli bir şekilde kan göndermek için yeni kan damarları gelişir ve gelişir.

gebelik zehirlenmesi yaşayan kadınlarda kadınlarda bu kan damarları düzgün bir şekilde gelişmez veya çalışmaz. Normal kan damarlarından daha dardırlar ve içlerinden geçebilecek kan miktarını sınırlayan hormonal sinyallere farklı tepki verirler.

Haberin Devamı

Bu anormal gelişimin nedenleri arasında şunlar olabilir:

 • Rahime yetersiz kan akışı
 • Kan damarlarında hasar
 • Bağışıklık sistemiyle ilgili bir sorun
 • Belirli genler

 

BAKMADAN GEÇME!